Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britský výzkum sexuálního chování vyvrací řadu mýtů

  14:30aktualizováno  14:30
První sexuální zkušenost se u lidí neposunuje do stále mladšího věku, sexu se nejvíc oddávají manželé a mezi promiskuitou a pohlavními chorobami není přímé spojení. K těmto překvapivým závěrům dospěli britští vědci v obsáhlé studii sexuálního chování, kterou zveřejnil lékařský časopis The Lancet.
Věk první sexuální zkušenosti se nesnižuje, tvrdí britští vědci. Ilustrační foto.

Věk první sexuální zkušenosti se nesnižuje, tvrdí britští vědci. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Odborníci v ní analyzovali údaje získané z 59 zemí.

Informace shromážděné ve studii pomohou vyvrátit některé obecně rozšířené mýty o sexuálním chování, řekla vedoucí studie Kaye Wellingsová z londýnské School of Hygiene and Tropical Medicines.

Stejně jako mnozí jiní byla Wellingsová některými výsledky studie překvapena. Vědci například očekávali, že nejpromiskuitnější chování je v takových oblastech jako Afrika, kde je nejvyšší výskyt sexuálně přenosných nemocí.

Ve skutečnosti se ale k promiskuitě přiznávali více partneři z průmyslově rozvinutých zemí, kde je výskyt takových nemocí relativně nízký.

"Doposud vládlo mylné přesvědčení, že největší promiskuita je v Africe a je jednou z potenciálních příčin rychlého šíření HIV," řekl Paul van Look, ředitel výzkumného ústavu reprodukčního zdraví při Světové zdravotnické organizaci.

Podle Wellingsové asi při nákaze sexuálně přenosnou chorobou hraje promiskuita méně důležitou roli než takové faktory jako chudoba či vzdělání; týká se to například osvěty v používání kondomu.

První sex mezi patnácti a devatenácti
Studie také ukázala, že lidé nezačínají se sexuální aktivitou stále dříve, jak se doposud předpokládalo. Téměř všude mají muži a ženy první sexuální zkušenost mezi patnáctým a devatenáctým rokem života. Ženy přitom o něco dříve než muži.

Vědci rovněž zjistili, že nejvíce se sexu věnují manželé a že se neustále posunuje věk uzavírání manželství, a to i v rozvojových zemích.

I když z toho vyplývá, že přibývá předmanželského sexu, neznamená to nutně, že jde o nebezpečné chování. Někdy jsou vdané ženy ohroženější než svobodné.

"Za jistých okolností je svobodná žena přístupnější hovoru o bezpečném sexu než vdaná," řekl van Look. Vdané ženy v Africe a Asii jsou často ohroženy manžely, kteří navštěvují prostitutky.

Muži nevěrou ohrožují manželky
Pokud jde o počet sexuálních partnerů, je poměr mezi ženami a muži v bohatých zemích vyrovnanější než v zemích chudých. Například muži i ženy v Austrálii, Británii, Francii a USA mají téměř stejný počet sexuálních partnerů. Naopak v Kamerunu, na Haiti a v Keni mají muži většinou více partnerek, zatímco ženy mají často jen jednoho.

Tato nerovnost má výrazné dopady na zdraví lidí. "V zemích, kde jsou ženy závislé na svých partnerech, si většinou nemohou dovolit žádat na nich používání kondomu a pravděpodobně ani nevědí o jejich nevěrách," říká Wellingsová.

Vzhledem k tomu, že sexuální zvyklosti jsou ve světě různé, nemůže fungovat jednotný přístup k pohlavnímu zdraví. "Sexuální chování se v různých částech světa řídí různými ekonomickými, náboženskými a sociálními pravidly," řekla.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...Najdete na iDNES.cz