Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britský výzkum sexuálního chování vyvrací řadu mýtů

  14:30aktualizováno  14:30
První sexuální zkušenost se u lidí neposunuje do stále mladšího věku, sexu se nejvíc oddávají manželé a mezi promiskuitou a pohlavními chorobami není přímé spojení. K těmto překvapivým závěrům dospěli britští vědci v obsáhlé studii sexuálního chování, kterou zveřejnil lékařský časopis The Lancet.
Věk první sexuální zkušenosti se nesnižuje, tvrdí britští vědci. Ilustrační foto.

Věk první sexuální zkušenosti se nesnižuje, tvrdí britští vědci. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Odborníci v ní analyzovali údaje získané z 59 zemí.

Informace shromážděné ve studii pomohou vyvrátit některé obecně rozšířené mýty o sexuálním chování, řekla vedoucí studie Kaye Wellingsová z londýnské School of Hygiene and Tropical Medicines.

Stejně jako mnozí jiní byla Wellingsová některými výsledky studie překvapena. Vědci například očekávali, že nejpromiskuitnější chování je v takových oblastech jako Afrika, kde je nejvyšší výskyt sexuálně přenosných nemocí.

Ve skutečnosti se ale k promiskuitě přiznávali více partneři z průmyslově rozvinutých zemí, kde je výskyt takových nemocí relativně nízký.

"Doposud vládlo mylné přesvědčení, že největší promiskuita je v Africe a je jednou z potenciálních příčin rychlého šíření HIV," řekl Paul van Look, ředitel výzkumného ústavu reprodukčního zdraví při Světové zdravotnické organizaci.

Podle Wellingsové asi při nákaze sexuálně přenosnou chorobou hraje promiskuita méně důležitou roli než takové faktory jako chudoba či vzdělání; týká se to například osvěty v používání kondomu.

První sex mezi patnácti a devatenácti
Studie také ukázala, že lidé nezačínají se sexuální aktivitou stále dříve, jak se doposud předpokládalo. Téměř všude mají muži a ženy první sexuální zkušenost mezi patnáctým a devatenáctým rokem života. Ženy přitom o něco dříve než muži.

Vědci rovněž zjistili, že nejvíce se sexu věnují manželé a že se neustále posunuje věk uzavírání manželství, a to i v rozvojových zemích.

I když z toho vyplývá, že přibývá předmanželského sexu, neznamená to nutně, že jde o nebezpečné chování. Někdy jsou vdané ženy ohroženější než svobodné.

"Za jistých okolností je svobodná žena přístupnější hovoru o bezpečném sexu než vdaná," řekl van Look. Vdané ženy v Africe a Asii jsou často ohroženy manžely, kteří navštěvují prostitutky.

Muži nevěrou ohrožují manželky
Pokud jde o počet sexuálních partnerů, je poměr mezi ženami a muži v bohatých zemích vyrovnanější než v zemích chudých. Například muži i ženy v Austrálii, Británii, Francii a USA mají téměř stejný počet sexuálních partnerů. Naopak v Kamerunu, na Haiti a v Keni mají muži většinou více partnerek, zatímco ženy mají často jen jednoho.

Tato nerovnost má výrazné dopady na zdraví lidí. "V zemích, kde jsou ženy závislé na svých partnerech, si většinou nemohou dovolit žádat na nich používání kondomu a pravděpodobně ani nevědí o jejich nevěrách," říká Wellingsová.

Vzhledem k tomu, že sexuální zvyklosti jsou ve světě různé, nemůže fungovat jednotný přístup k pohlavnímu zdraví. "Sexuální chování se v různých částech světa řídí různými ekonomickými, náboženskými a sociálními pravidly," řekla.

Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz