Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britské kardiaky léčí vibrující kalhoty

  1:00aktualizováno  1:00
Britským pacientům s anginou pectoris nyní lékaři nabízejí novou léčbu, takzvané vibrující kalhoty. Pásy obalující pacientova stehna, lýtka a hýždě se střídavě nafukují a vyfukují, a zvyšují tak přítok krve do srdce.

Kardiologové si výsledky léčby nemohou vynachválit, informoval britský server BBC News. 

Pásy, podobné těm, které se používají při měření tlaku, se nafukují a vyfukují podle tlukotu srdce. Hrnou tak krev z nohou do srdce. Pacient je přitom napojen na EKG. 

Angina pectoris je onemocnění srdce, při kterém pacienti cítí svíravou bolest na hrudi. Způsobuje jej zužování cév, takže krev nemůže volně proudit tělem a do srdečního svalu se nedostane dost kyslíku a živin.

Nemoc se běžně léčí medikamenty nebo chirurgickým zákrokem, jako je bypass (náhrada zúžených nebo neprůchodných tepen vyživujících srdeční sval) nebo angioplastika (roztažení a vyztužení tepny). Lidem, u kterých tato léčba nezabírá, by podle kardiologů mohly pomoci právě "vibrující kalhoty". 

Pacient dochází na proceduru pětkrát týdně na hodinu po dobu sedmi týdnů. Při každé "seanci" leží na speciálním lehátku s nohama obalenýma nafukovacími pásy. Když je srdce v klidu, pásy se nafouknou a pak se před každým úderem srdce zase vyfouknou. Následné nafukování a vyfukování zvyšuje přítok krve do srdce a podporuje růst drobných cév vyživujících srdce kolem blokované tepny. 

"Za posledních 18 měsíců jsme léčili 30 pacientů. Výsledky zdaleka předčily naše očekávání. Někteří pacienti si vedli tak dobře, že se jim úplně změnil život," řekl BBC News kardiolog z kliniky v Bradfordu Chris Morley. 

"Tato technika je slibná především pro nemocné, kteří berou velké množství léků nebo u kterých nepřipadá v úvahu chirurgický zákrok," domnívá se Alison Shawová z britské nadace zabývající se srdcem.  

Léčbu nyní zkoušejí v nemocnicích po celé zemi, včetně Londýna. Jeden léčebný cyklus přijde na deset a půl tisíce liber (přibližně 480 tisíc korun). Podle firmy Vasogenics, která "vibrující kalhoty" vymyslela, budou pojišťovny léčbu plně hradit, pokud ji lékař doporučí.

Autor:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...Najdete na iDNES.cz