Bolavá ztráta, která umí potěšit

- O některých věcech se těžko mluví i s nejlepšími kamarádkami, natožpak kamarády. Mezi taková témata patří i hysterektomie, slovo, z něhož vane nejistota a mírná hysterie. Když pak ve slovníku najdete u příslušného pojmu ledově neosobní vysvětlení "hysterektomie (z řeckého hystera = děloha), chirurgické odstranění dělohy", dostanete trochu strach, a to i v případě, že jste muž a žádná hysterektomie vám tudíž nehrozí.


Každá žena, která čeká na hysterektomii, si snad stokrát řekne, že je to operace jako každá jiná, ale tisíckrát dodá, že se slepým střevem nebo žlučníkem by se loučila snáze než s dělohou. Jenže kde jde o dělohu, jde o zdraví a mnohdy také o život.

Varovné signály
Nejčastějším důvodem k tomuto zákroku bývají myomy, což jsou nezhoubné svalové uzlíky vyrůstající v děloze, v jejích stěnách i na povrchu. Svým růstem vyvolávají nepříjemné komplikace. Signály, že něco není v pořádku, bývají nápadné a nepříjemné - nepravidelné krvácení, silné nebo mimořádně časté menstruace, bolesti v podbřišku. Je-li větší myom lokalizován tak, že tlačí na močový měchýř, přidružují se také problémy s močením, jestliže tlačí dozadu na střevo, mohou to být obtíže se stolicí a také bolesti zad.
Jak a proč děložní myomy vznikají, se neví, ale problémy s nimi má skoro každá pátá žena. Při vší smůle však přece jen existuje jistá útěcha: jejich odhalení není příliš složité. Většinou se na ně narazí při běžném preventivním gynekologickém vyšetření, kdy je děloha oproti normální velikosti zvětšená. Zpravidla následuje ultrazvukové vyšetření a poté neodkladný verdikt.
"Malý myom, který nepůsobí žádné zvláštní potíže, obvykle sledujeme při pravidelných prohlídkách po čtyřech až šesti měsících," říká brněnská privátní gynekoložka Alena Čerešňáková. "Pokud ovšem roste a provází ho nepravidelné krvácení, případně jiné potíže, zvažujeme operaci."

Změna na poslední chvíli
Gynekolog by měl pacientku poučit, co hysterektomie vlastně obnáší, informovat ji o možnostech, které se nabízejí, a nakonec společně zvážit všechny okolnosti.
"Každá žena je jiná: liší se věkem, počtem dětí, plány do budoucna. Proto se snažím pro každého vymyslet řešení na míru," tvrdí gynekoložka.
Možná to zní trochu zvláštně, ale hysterektomie se opravdu liší případ od případu. Otázku, zda operaci podstoupit, nebo ne, sice musí každá žena rozhodnout sama, ale i při těch nejhorších představách nakonec všechno může dopadnout úplně jinak. Lékař totiž nemůže předem stoprocentně odhadnout rozsah plánovaného výkonu. Někdy až na operačním sále zjistí, že je potřeba odstranit větší část tkání, než předpokládal, jindy naopak vyjde najevo, že místo rozsáhlého zákroku postačí drobná operace. A tak u žen blížících se klimakteriu operatér často současně s dělohou odstraňuje vaječníky a vejcovody, zatímco u mladších pacientek se kvůli hormonální produkci snaží zdravé vaječníky zachovat. Tak lze totiž předejít předčasné menopauze, která by jinak udeřila okamžitě se vším, co k ní patří. Těm mladším, které přijdou o dělohu i vaječníky zároveň, je třeba předepsat hormonální substituční léčbu. Jak poznamenává doktorka Čerešňáková, pacientky, které užívají hormonální preparáty, se většinou cítí dobře a přiznávají, že bez starostí s nežádoucím otěhotněním a poruchami menstruačního cyklu pro ně získal život docela novou příjemnou tvář.

Myom nevyžaduje hysterektomii
U mladých žen, které ještě nerodily nebo uvažují o dalším dítěti, se postup liší. Pokud je to technicky možné, přistoupí lékaři na enukleaci myomu, při níž se odstraní pouze nezhoubný nádor, nikoli celá děloha. Tato práce bývá pro operatéra mnohem pracnější a nepříjemnější než vcelku rutinní hysterektomie, zvlášť pokud myom vyrůstá v obtížně dostupném místě. Současná medicína si ale umí poradit i s nádorem, který prorůstá děložní stěnou. Stejně jako se liší jednotlivé pacientky, liší se i gynekologové. Zatímco někteří se snaží ženu podpořit, pro jiné je enukleace zbytečným nimráním.
Když pětatřicetiletá Jindřiška D. z Mariánských Lázní zjistila, co jí vlastně její gynekolog navrhuje, reagovala stejně jako většina ostatních v této situaci. Je to opravdu nutné? - vyhrkla tehdy.
"Sjel mě jak malou holku," říká a ještě po dvou letech je z jejího hlasu cítit roztrpčení. "Prý co bych v tomhle věku nechtěla, navíc když už mám dva kluky..." Když se však paní D., smířená s osudem, objevila v renomovaném zdravotnickém zařízení, kde měl být zákrok proveden, nestačila žasnout. "Tamní gynekolog naopak prohlásil, že u tak mladé ženské by to byla škoda, že třeba budu chtít ke klukům ještě holčičku. Nakonec to opravdu skončilo jen vyoperováním myomu."

Trvalá antikoncepce
Hysterektomií nejenže život nekončí, ale neuzavírá se ani existence ženy jako ženy. Některé pacientky si sice po operaci stěžují na horší sexuální život, tyto hlasy jsou ovšem spíš ojedinělé a důvodem nebývá pouze vyoperovaná děloha. Každopádně dobrý partner, který tuto svízelnou situaci chápe, představuje poloviční výhru. Tu druhou část ocení zejména ženy, které už nechtějí další děti. Hysterektomie totiž udělá definitivní tečku za menstruačním cyklem a představuje vlastně i stoprocentně účinnou antikoncepci. Tento fakt už přivedl nejednu ženu na myšlenku, zda by se hysterektomie nemohla stát radikální prevencí rakoviny. Takové nápady ale doktorka Čerešňáková rezolutně odmítá:
"Nejenže by to byl hodně drahý preventivní zákrok, ale je to rozsáhlá břišní operace, která s sebou jako každý velký zákrok nese pooperační rizika."

Tři způsoby provedení operace:
Laparotomická hysterektomie
- klasický způsob s otevřením břicha se používá zejména u operací většího rozsahu, například u rozsáhlých zhoubných nádorů
Vaginální hysterektomie
- zákrok přes pochvu s otevřením poševní klenby se používá například u starších žen, které mají problémy s udržením moči. Operace je většinou spojena s plastickými úpravami pánevního dna.
Laparoskopická vaginální hysterektomie
- momentálně nejmodernější technika, při níž se do břicha třemi malými řezy zavede laparoskop (zobrazovací zařízení) a chirurgické nástroje. Operace (odstranění dělohy, myomů...) se dokončuje vaginálně.

S čím je třeba počítat
Před hysterektomií:
- šest týdnů před plánovanou operací přestaňte užívat antikoncepci či jiné hormonální přípravky
- před operací můžete samy sobě darovat krev pro případnou transfúzi
Po hysterektomii:
- hospitalizace trvá asi týden
- rekonvalescence zabere 6 až 8 týdnů, přičemž k sexu se můžete vráti po šesti týdnech
- tři měsíce po zákroku se příliš fyzicky nenamáhejte, hlavně nezvedejte nic těžkého

Potřebný rozsah lékařského zákroku se často zjistí až na operačním sále. Někdy je nutné odstranění celé dělohy, jindy stačí menší zákrok.

Autor:
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

FOTODUEL: Zvolte nejlépe oblečenou celebritu letošního Met Gala

8. května 2024

První květnové pondělí již tradičně patřilo galavečeru Met Gala. Celebrity se v noci na 7. května...

Oči jako ostříž. Jak pečovat o zrak podle věku

8. května 2024

Zrak patří mezi nejdůležitější lidské smysly. Jeho kvalitu ale ovlivňuje celá řada faktorů v čele s...

Když se nebije v ringu, předvádí šaty. Byla jsem tlustá šprtka, líčí Ptáčková

7. května 2024

Premium Princezna bojovnice. Tak samu sebe charakterizuje mistryně světa v bojových sportech Martina...

Žena zhubla čtyřiačtyřicet kilo kvůli nepříjemnému zážitku v letadle

7. května 2024  12:42

Adele Thorntonová vyrazila s rodinou na dovolenou letadlem a na palubě ji čekalo zděšení. Nestačil...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...