Hýbat se můžete začít po odeznění příznaků nemoci. Ale postupně

Vyléčili jste nachlazení, chřipku či angínu a teď váháte, kdy zase můžete vyběhnout? Vyzpovídali jsme lékaře a víme, jak co nejrychleji vyléčit běžné zimní choroby a kdy se po nich vrátit do tréninkového procesu.

Obecné pravidlo je, že jak dlouho se porucha vytváří, tak dlouho se upravuje. Do pohybu se můžete dát po vymizení příznaků, ale je třeba dbát na pozvolné navyšování zátěže | foto: Profimedia.cz

Chřipka a nachlazení

„Nachlazení a chřipku si pletou i v reklamách. Skutečná chřipka je závažné onemocnění, poměrně zřídka je spjato s nachlazením. Rýma je naopak banalita, a pokud se jedná o lokální problém, pohybovou aktivitu znepříjemňuje, ale neomezuje,“ popisuje rozdíly mezi rýmičkou a chřipkou Kamil Bezděk z nemocnice Nový Jičín. Při nástupu celkových příznaků chřipky (horečka, zrychlený srdeční pulz, poruchy termoregulace, zejména zimomřivost, bolesti hlavy a podobně) je ale potřeba omezit pohyb a nasadit symptomatickou léčbu, která trvá asi týden.

Spočívá především v dodání vyšších dávek vitamínu C, zhruba pěti set miligramů denně. Dále je nutný dostatek tekutin, v akutním stavu klid, při horečce nad třicet osm a půl stupně antipyretikum (Ibuprofen, Paracetamol). „Pokud budete mít teplotu nižší, ale projeví se příznaky v podobě tachykardie, dušnosti, schvácenosti, výrazné bolesti či zimnice, naordinujte si antipyretika také,“ radí Karel Bezděk.

A naopak mírně varuje před léky typu Coldrex či Paralen Grip, které sice slouží jako prevence přechodu v zánět paranasálních dutin, ale hlavně u trénovaných jedinců mohou umožnit zátěž nad rozumnou míru, která nemoc zhorší a prodlouží. „Je-li nejhůř, existuje antivirotikum proti chřipce Tamiflu, které je ale nutno nasadit co nejdříve. Využíváme ho u starších či oslabených lidí, při prokázání nebezpečných serotypů chřipky (např. H1N1) nebo u vrcholových sportovců s příznaky virózy před důležitými závody,“ přibližuje taje kuchyně sportovních lékařů MUDr. Bezděk.

Střevní onemocnění

V celém zimním období jsou rovněž rozšířené banální střevní virotické infekce. „Střevní dyskomfort nás v běhu jistě zastaví. Netrvá však déle než tři dny, pak lze znovu vyběhnout,“ uklidňuje běžce Bezděk. Za důležitou součást léčby se považuje dostatek tekutin k hrazení ztrát, doplnění sacharidů a případně také probiotik (kmeny Saccharomyces boulardii, některé kmeny Lactobacillus, Bifidus, Escherichia coli), které dokážou zkrátit trvání průjmů až o sedmdesát procent.

Rehydratace se provádí rehydratačními roztoky, které oproti klasickým iontovým nápojům obsahují více soli a méně cukru. „Lze použít také domácí vývar, který postupně zahušťujeme sacharidy ve formě mrkve, rýže, těstovin a zeleniny. Naopak nejsou vhodné čaje, voda nebo sycené nápoje. Oblíbené kolové nápoje jsou sice lepší než čaj, ale je třeba z nich předtím vytřepat bublinky oxidu uhličitého,“ radí Bezděk.

Angína

Angína umí běžce zastavit na delší dobu. Léčí se antibiotiky, ta se podávají sedm dní. „Nedoporučují se antibiotika na tři dny, zejména makrolidy (např. Azithromycin). Přispívají totiž k rozvoji bakteriálních rezistencí a nemusí zapůsobit dostatečně,“ varuje před urychlenými formami léčby Bezděk a dodává, že není-li antibiotikum indikováno, je kontraindikováno. To znamená, že jejich braní „pro jistotu“ jen poškozuje střevní mikrobiom.

„V tlustém střevě máme desetkrát více bakterií, než je buněk v našem těle. Symbióza a správné zacházení je proto velice důležité a jejich vybíjení antibiotiky nasazenými bez vážného odůvodnění je nesmyslné,“ říká.

Zpátky na nohy

Když jste nemoc zdárně zažehnali a teď váháte u botníku, zda už je čas nazout tenisky a vyběhnout, radí lékař jediné – poslouchat svoje tělo. „Jedna z medicínských pouček říká, že jak dlouho se porucha vytváří, tak dlouho se upravuje. Pokud nás nemoc srazí na kolena na týden, budeme dávku pohybu minimálně týden navyšovat. A rozhodně nebudeme za týden v původní formě,“ vysvětluje Bezděk a dodává, že po opravdu těžkých stavech trvají zvýšené nároky organismu způsobené náročností rekonvalescence i šest měsíců.

Zatímco rýma běžce nezastaví, spíše mu trénink znepříjemní, u chřipky a angíny je nutno počkat do vymizení příznaků. „Jak dostaneme na běh chuť, lze pomalu začít. Ale opravdu pomalu. Problém není ani tak v tom, že vyběhneme brzy, ale že přeženeme dávku. Lze se hýbat například i s antibiotiky, ale je skutečně nutné začít pomalu s intenzitou i délkou běhu,“ zdůrazňuje Bezděk.

Skladba a postupné navýšení objemů i intenzity tréninku je přitom vysoce individuální. „Není zde místo pro hrdinství. Jindy běžná zátěž může být ve stavu rekonvalescence supramaximální s přetížením na všech úrovních. Šlachy, svaly, kardiovaskulární aparát i metabolické dráhy bojují s neblahými důsledky v podobě zranění, protrahované únavy, což v extrému může vést až k obnovení onemocnění či superinfekci,“ varuje.

Délku doby navrácení do tréninku tedy nelze jednoznačně určit, protože se odvíjí od věku, trénovanosti, závažnosti onemocnění, aktuálního počasí a dalších faktorů. Do tréninkového procesu byste se měli vracet s rozumem. „Snížení intenzity u prvních tréninků by mělo být významné, dejme tomu, že první trénink by měl jít pod padesát procent obvyklé dávky. Ty by se měly navyšovat postupně podle reakce organismu, což může trvat týden, ale i měsíce,“ popisuje rozumné navyšování tréninkových dávek po nemoci Bezděk.

A jak se nemocí co nejlépe vyvarovat? Krom známých pouček o tom, že není dobré jezdit v průběhu epidemií hromadnou dopravou a usmrkaného kolegu je třeba bez milosti vykázat z kanceláře, je to především péče o vlastní tělo po tréninku. „Jezte pestrou, vyváženou stravu, přiměřeně se oblékejte, otužujte se a po tréninku se nejdříve převlečte do suchého a doplňte tekutiny a sacharidy,“ radí lékař.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Ufňukaní křehcí individualisté. Nefér nálepky si Sněhové vločky nezaslouží

26. dubna 2024

Jsou prý křehcí a ufňukaní, jakýkoli nesouhlas je rozhodí. Striktně zaměření na sebe a přesvědčení...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...