Alzheimer není jen nemoc starých, postihuje i třicátníky

Je to jedna z nejzáhadnějších nemocí a zároveň strašák, před kterým má respekt každý. Alzheimerova choroba je však opředená celou řadou mýtů a nesmyslů. Například že ztráta paměti je přirozenou součástí stáří.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Alzheimerova choroba, ztráta paměti, žena | foto: Profimedia.cz

Mýtus: Ztráta paměti je přirozenou součástí stárnutí

Pravda: V minulosti se lidé domnívali, že ztráta paměti je zcela normální součástí stárnutí, a proto nahlíželi na Alzheimerovu chorobu jako na přirozený proces. Odborníci ovšem už dávno znají vážné výpadky paměti jako symptom této zákeřné nemoci. To, zda se spolu s věkem paměť skutečně horší, zůstává stále nezodpovězenou otázkou. Někteří vědci se dokonce domnívají, že spolu s přibývajícími léty se paměť naopak zlepšuje. Nejsou však k dispozici hodnověrné výzkumy, které by tuto hypotézu potvrdily.

Mýtus: Alzheimerova choroba není smrtelná

Pravda: Útok alzheimera nikdo nepřežije. Ničí totiž mozkové buňky, způsobuje závažnou ztrátu paměti, nevypočitatelné chování a ztrátu tělesných funkcí. Je to pomalý a bolestivý rozpad osobnosti, schopnosti interagovat s ostatními, myšlení, řeči a dalších základních funkcí. Nemocní žijí v průměru od osmi do dvaceti let od okamžiku, kdy se u nich poprvé projevily symptomy nemoci. Alzheimer neohrožuje život bezprostředně, ale je to pomalý a postupný postup nemoci, který postihuje i různé části těla. Protože však mnoho nemocných, kteří zemřou, trpí i dalšími nemocemi a přidruženými zdravotními problémy, může být značně obtížné určit, zda byl příčinou smrti alzheimer, nebo jiné přidružené onemocnění.

Mýtus: Alzheimerem mohou onemocnět jen staří lidé

Pravda: Alzheimer může postihnout i třicátníky. Čtyři procenta nemocných jsou tvořena lidmi mladšími padesáti let. I když je věk nejvýznamnějším známým rizikovým faktorem Alzheimerovy choroby, u většiny lidí se nemoc nerozvine v pokročilém věku. Přestože hlavní útok nemoci přichází obvykle v pozdějším věku, u mnoha osob je nemoc diagnostikována už kolem čtyřicátého či padesátého roku.

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je primárně degenerativní postižení mozku, což způsobuje poruchu a úpadek jeho činnosti.

Jedná se o nejčastější demenci vůbec.

Průběh nemoci je pomalý, s postupně se objevujícími příznaky. Prvními příznaky jsou poruchy paměti a ztráta schopnosti učit se.

Postupem času dochází ke ztrátě schopnosti řešit běžné denní úkoly, zhoršené orientaci v čase a prostoru, ke změnám osobnosti, nálady a chování.

Mýtus: Riziko onemocnění zvyšuje očkování proti chřipce

Pravda: Teorie o nebezpečném očkování se rozšířila ze Spojených států. Mnoho studií naopak potvrzuje, že protichřipkové a další očkování riziko onemocnění snižují. Například Canadian Medical Journal zveřejnil v roce 2001 studii, podle níž starší lidé očkovaní proti záškrtu, tetanu, neštovicím a chřipce měli mnohem nižší pravděpodobnost, že onemocní Alzheimerovou chorobou.

Mýtus: Amalgámové plomby zvyšují pravděpodobnost onemocnění

Pravda: Podle nejnovějších výzkumů neexistuje mezi amalgámovými plombami a Alzheimerovou chorobou žádná souvislost. Mýtus vznikl kvůli složení amalgámu, který obsahuje přibližně 40 procent stříbra, maximálně 32 procent cínu, maximálně 30 procent mědi, maximálně 2 procenta zinku a maximálně 3 procenta rtuti. Tyto složky vytvoří dohromady 50 procent amalgámu. Druhou polovinu tvoří kapalná rtuť, těžký kov, který může být v určité formě toxický pro mozek a další orgány (toxické mohou být i stříbro, měď a cín). Nicméně provedené výzkumy ukazují, že zubní amalgám rozhodně nepředstavuje významný rizikový faktor při rozvoji alzheimera. New England Journal of Medicine zveřejnil v roce 2003 článek, v němž shrnuje dosavadní výzkumy a podotýká, že zatím nebyla nikým prokázána souvislost mezi rtutí obsažené v zubních výplních a Alzheimerovou chorobou či jinými neurologickými onemocněními.

Mýtus: Už existuje léčba, která umí postup Alzheimerovy choroby zastavit

Pravda: Zatím neexistuje žádná metoda, která by vyléčila, potlačila nebo zastavila postup choroby. Dostupné léky mohou zpomalit zhoršování symptomů o šest až dvanáct měsíců asi u poloviny jejich uživatelů.

Mýtus: Pokud má alzheimera někdo z vaší rodiny, onemocníte také vy

Pravda: I když v onemocnění hrají roli i genetické předpoklady, pouze sedm procent případů je prokazatelně dědičných. Pokud má někdo z vašich rodičů či sourozenců alzheimera, jde u vás jen o mírně zvýšené riziko, že jím také onemocníte. Existují totiž dva typy Alzheimerovy nemoci: jeden z nich (5 až 7 procent) je dědičný, druhá forma (takzvaná sporadická) je způsobena mnoha faktory, v nichž dědičnost nehraje podstatnou roli.

Mýtus: Ztráta paměti znamená automaticky, že máte alzheimera

Pravda: Mnoho lidí má problémy s pamětí, ale to ještě zdaleka neznamená, že trpí Alzheimerovou chorobou. Pokud však ztráta paměti ovlivňuje každodenní život a je spojená s problémovým úsudkem nebo například zhoršením komunikačních schopností, je nutné navštívit lékaře. V takovém případě zřejmě o Alzheimerovu chorobu jde.

Mýtus: Alzheimerově chorobě lze předcházet

Pravda: Neexistuje způsob, jak by se dalo Alzheimerově chorobě předejít. Nicméně lékaři objevují stále víc faktorů životního stylu, které mohou pomoci redukovat riziko onemocnění. Je to především tělesná aktivita, zdravý jídelníček, udržování mozkové aktivity, redukce stresu, pravidelná kontrola krevního tlaku, krevního cukru a hladiny cholesterolu a udržování sociální aktivity. Ke zvýšenému riziku podle všeho přispívá i vážné zranění hlavy, kardiovaskulární onemocnění, diabetes typu 2 a ženské pohlaví (ženy totiž žijí déle a riziko onemocnění stoupá s postupujícím věkem). Nejasná je zatím úloha různých vitaminových a potravinových doplňků při prevenci Alzheimerovy choroby. I když mnozí výrobci tvrdí, že blahodárnou úlohu při prevenci mají vitaminy E, B, C, gingko biloba, kyselina listová, selen a další, výzkumy v této oblasti nejsou zatím vypovídající.

Mýtus: Všichni nemocní jsou agresivní

Pravda: Alzheimerova choroba postihuje každého člověka jinak a má na něj jiný vliv, takže nelze říci, že by se všichni nemocní stali nutně agresivní a projevovaly se u nich násilnické sklony. Nicméně pro osoby s Alzheimerovou chorobou je ztráta paměti a neschopnost fungovat v každodenním životě velmi frustrující a často se cítí i vystrašení a ohrožení. Častou reakcí je potom agrese a násilí. Agresivita například významně vzrůstá, pokud se nemocný ocitne mimo své rodinné prostředí.

Mýtus: Lidé s Alzheimerovou chorobou nerozumí tomu, co se kolem nich děje

Pravda: Někteří lidé s Alzheimerovou chorobou chápou, co se s nimi děje, a rozumí i svému okolí, pro jiné je to velmi obtížné. Nemoc ovlivňuje schopnost člověka komunikovat a rozumět světu kolem sebe, ale každého člověka poznamená jinak a v jiné míře.

Autoři:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...