Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Alkohol zvyšuje krevní tlak

  0:01aktualizováno  0:01
Prázdniny jsou u nezletilých dobou experimentů s alkoholem. Odborníci varují, že čím dříve mladí začnou pít, tím více jsou v dospělosti ohroženi vysokým krevním tlakem či obezitou. Rychleji také u nich vzniká závislost.

A snáze než jejich nepijící vrstevníci podlehnou svodu nelegálních drog.

"Děti, které začnou pít alkohol ve třinácti letech, jsou čtyřikrát náchylnější k obezitě a vysokému krevnímu tlaku již ve čtyřiadvaceti letech než jejich nepijící vrstevníci," uvádí nejnovější americká studie, která mapuje situaci žáků základních a středních škol v americkém Seattlu.

"Alkohol je jedním z řady faktorů, který se může podílet na vzniku vysokého krevního tlaku," potvrzuje primář Vladimír Srnský z interní kliniky Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Mnichovské srdce
"Alkohol pronikavě zvyšuje krevní tlak. Když někdo má vyšší krevní tlak a vypije nárazově větší množství alkoholu, koleduje si o cévní mozkovou příhodu," poznamenává primář oddělení závislostí bohnické psychiatrické léčebny Karel Nešpor.

Alkohol totiž rozšíří povrchní cévy, což by mohlo tlak snížit, ale zúží cévy v útrobách. Ty mají daleko větší objem, a tak stejné množství krve je jakoby v menším prostoru a tlak stoupne. Alkohol může také poškodit srdeční sval.

Mnozí pijáci piva se dopracují až k takzvanému mnichovskému srdci, v českých podmínkách spíše plzeňskému. Srdce jim mohutně zbytní, protože musí přečerpat obrovské množství tekutin. "Normální člověk nevypije za večer deset litrů vody, ale pivař dvacet půllitrů urazí," vysvětluje primář.

Připomíná, že nadměrné pití alkoholu je spojeno s řadou dalších rizik: čím dřív člověk začne, tím spíše se u něj rozvine závislost, spíše podlehne drogám, je více ohrožen neurologickými a duševními poruchami a poškozením mozku. Pronikavě roste také riziko úrazů - z českých průzkumů vyplynulo, že děti, které byly již někdy opilé, vyhledaly až třikrát častěji lékařské ošetření pro úraz.

Autor:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...Najdete na iDNES.cz