Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

5. Jak být lepší: Pomáhejte potřebným

  13:18aktualizováno  13:18
Symbolický prodej cihel, jehož cílem je získat chráněné bydlení pro mentálně postižené, vynesl v uplynulých dnech stovky tisíc korun.
Sbírka Brněnská cihla

Sbírka Brněnská cihla - Lidé mohou na stavbu chráněného bydlení přispět symbolickou koupí jedné cihly, kterou si budou moci po celý tento týden koupit na devíti různých místech v Brně. (22.4.2002) | foto: Monika TomáškováMF DNES

Také jste si jednu cihlu koupili? Nebo jste přispěli na nějakou jinou sbírku, jiné nadaci ve své obci?

Pomoc lidem, kteří to opravdu potřebují, je nepochybně další možností, jak být lepší.

Vyberte si „svou“ nadaci či sdružení

Je samozřejmě pravda, že se s různými sbírkami v poslední době roztrhl pytel. Neuplyne měsíc, kdy by se v ulicích neobjevili mladí lidé s kasičkami. A skutečností je i to, že jsou pak mnozí lidé méně ochotní sáhnout do peněženky a „zase“ na něco přispět - pochybují i o důvěryhodnosti takových akcí, když jich je tolik.

Jak se s tím vypořádat? Jednou z možností je vybrat si jednu nadaci, které budete přispívat pravidelně. Fond, jehož zaměření je vám nejbližší, si můžete vybrat třeba na internetu - stačí ve vyhledávači zadat slovo nadace.

Můžete si vybrat sdružení, které se zabývá péčí o nemocné nebo o životní prostředí. Mezi ověřené charitativní akce patří i takzvaná adopce na dálku (třeba: www.hk.caritas.cz/adopce), při níž přispíváte na vzdělávání konkrétního dítěte v rozvojové zemi.

Pokud si vyberete, snažte se opatřit si o nadaci co nejvíce informací. Například od svých známých, na radnici a samozřejmě i přímo v sídle nadace. Seriózní nadace vám poskytne o své činnosti vyčerpávající informace včetně ověřených údajů o svém hospodaření. Tak získáte jistotu, že se vaše peníze někde „záhadně neztratí“.

Některé firmy mají smlouvu s konkrétní nadací či sdružením a přispívají na jejich činnost. Může to fungovat například tak, že zaměstnanci podniku souhlasí s tím, že se jim z jejich platu každý měsíc odešle předem dohodnutá částka na konto nadace, a firma pak přidá třeba dvojnásobek částky, kterou vyberou zaměstnanci.

Pomůže i SMS

Poměrně novou formou finanční pomocí jsou takzvané dárcovské krátké textové zprávy. Stačí jen poslat SMS na dané číslo, a tím ze svého mobilního účtu pošlete určitou částku. Takto můžete přispět třeba na oběti loňského zemětřesení v Pákistánu, které organizuje Adra (www.adra.cz).

Pomáhat nemusíte jen penězi, ale konkrétními dary - třeba v kojeneckých ústavech nebo dětských domovech uvítají hračky či oblečení. A nemusí to být jenom o Vánocích.

Samozřejmě, že by oblečení mělo být ve slušném stavu a starší hračky po vašich odrostlých dětech by například neměly být poškozené tak, aby se o ně někdo mohl poranit. Ideální samozřejmě je, když se o konkrétní pomoci domluvíte přímo v dětském domově nebo v jiném ústavu.

Předchozí díl: Žijte zdravěji, zhubnete

Příště: Jak omezit pití alkoholu
Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Tři věci, které byste měli stihnout do konce léta

Ilustrační fotografie

Proč? Protože k létu prostě patří a jindy na ně není čas. A protože jsou obyčejné a banální a možná i trochu retro,...

Pravda, nebo mýtus? Maminky upřednostňují syny a na dcery jsou přísné

matka syn moře

Když se narodí kluk, většinou přejí příbuzní novopečeným rodičům ještě holčičku, aby měli páreček. To, co na první...

Léto s dětmi: pět tipů na aktivity, které vás nebudou stát ani korunu

Ilustrační fotografie

Prázdniny jsou v polovině a vy už máte prázdnou peněženku? Vstupy do zábavních i edukačních center stojí dost peněz,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz