Záchvatovité přejídání je problém psychiky. Jak na ně vyzrát? - iDNES.cz

Záchvatovité přejídání je problém psychiky. Jak na ně vyzrát?

Když na ulici vidíte někoho skutečně obézního, napadne vás, že se prostě často přejídá. Že ale něco takového může dělat někdo, kdo váží šedesát kilogramů, by vás ani ve snu nenapadlo. A přesto patří záchvatovité přejídání k poruchám příjmu potravy, které jsou stejně časté jako anorexie a bulimie.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jídlo od pradávna považujeme za druh odměny či prostředku k dosažení spokojenosti a příjemných pocitů. Romantická večeře patří k námluvám, slavnostní oběd k oslavám promocí a různých životních jubileí, kousek čokolády k upravení pocuchaných nervů, když vás naštve šéf.

Každý z nás se někdy přejí a je to docela normální. Pro některé je však jídlo nejen součástí jejich života, ale jeho středobodem.

„Záchvatovité přejídání je charakterizováno tím, že postižený neustále přemýšlí o jídle. Jí i tehdy, když nemá hlad, jídlo je pro něj radostí a odměnou, řeší jím špatné i dobré zprávy, nudu či osamělost,“ vysvětluje Dana Dufková, psychiatrička Polikliniky na Národní.

Je jedno, co jíme, chutě nerozhodují. Nezáleží na tom, že už jsme dávno sytí, hlad nehraje žádnou roli. „Nemocný požívá velké dávky jídla, hltá a končí až tehdy, když je mu opravdu špatně. Záchvatovité přejídání patří mezi poruchy příjmu potravy, noční přejídání mezi poruchy spánku,“ upřesňuje lékařka.

Problém: Jídlo milujeme i nesnášíme

Když je po všem, přijdou výčitky – zase jsme to nezvládli. Máme pocit, že jsme zklamali, protože si nedovedeme poradit ani s něčím takovým, jako je jídlo. Tolik se stydíme, že své psychické onemocnění tajíme před ostatními, a tím oddalujeme svou šanci na vyléčení. Někdy se to pokoušíme řešit sami, například velmi přísnými dietami. Celé týdny se můžeme omezovat v jídle, kontrolovat jeho množství, počítat kalorie – a pak najednou zlom, po němž následují opět období nezřízeného přejídání.

Co si pamatovat

Přejídat se i nejíst – oboje je pro naše zdraví katastrofa. Dlouhodobě neléčené poruchy příjmu potravy mohou být příčinou padání vlasů, lámání nehtů i zhoršené kvality pleti. Můžeme mít problémy s trávením, trpět bolestmi břicha i žaludku. Velmi často přichází i reflux jícnu (zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu).

(ilustrační snímek)

Tělo má navíc nedostatek živin pro normální fungování, a proto mají lidé s poruchami příjmu potravy nízký tlak, poruchy menstruace, nedostatek draslíku v krvi apod.

Není výjimkou, že se obě období vystřídají i během jednoho jediného dne. Ráno si připravíme lehkou snídani, na oběd nezbude čas a večer po příchodu domů vybílíme spíž. A druhý den je naprosto stejný.

„Záchvatovité přejídání se sice může vyskytovat i samostatně, většinou však v anamnéze postiženého zjistíme období masivního držení diet nebo dokonce i anorektická období. Rovněž se může vyskytovat i u jiných duševních poruch (úzkostné stavy, deprese), při hormonálních poruchách nebo vlivem některých farmak,“ vysvětluje doktorka Dufková.

Poruchami příjmu potravy, tedy i záchvatovitým přejídáním, trpí nejčastěji dospívající dívky. Může za to nesmyslný fenomén štíhlosti, kvůli němuž mladí lidé podléhají neuvěřitelným dietám. Právě ty ale mohou odstartovat přejídání. Přispívá k němu však i sedavý způsob života a rozšířený zvyk vzít si k počítači nějakou tu dobrotu, abychom si tu práci trochu zpříjemnili. Jídlem řešíme i neúspěchy či pocity osamělosti.

Výhra: Přiznat si, že to neděláme dobře

Prvním krokem k úspěšné léčbě je přiznat si, že s námi není něco v pořádku. V takovém případě zpravidla stačí ambulantní léčba – nejlépe v péči psychiatra. U závažnějších případů s výraznou ztrátou hmotnosti je ovšem nutná hospitalizace, kde odborníci dohlédnou na zvýšení energetického příjmu a pomohou nám se základním zvládnutím psychického stresu. Tím to však nekončí.

Je zapotřebí, abychom si společně s lékaři a dalšími odborníky, jako jsou například nutriční terapeuti, stanovili nový stravovací režim s cílem postupného zvyšování hmotnosti. Nedílnou součástí léčby je psychoterapie, která může mít individuální, skupinovou či rodinnou formu.

Vyléčení žádá disciplínu

Určitě každého napadne: Když se budu léčit, zbavím se toho problému jednou provždy?

Lékařka Dufková na to odpovídá: „Recidiva hrozí prakticky stále, zvláště u lidí se sklonem k obezitě. Postižení by se tedy měli vyhýbat stresovým situacím, volný čas vyplnit vhodnými aktivitami a nepropadat pocitům osamělosti.“

Jak může okolí poznat, že trpíme poruchou příjmu potravy?

- Nakupujeme tajně a snažíme se skrýt, že jídlo konzumujeme.

- Když nás někdo vidí, že jíme, stydíme se, možná se snažíme i obhájit se.

- Hovoříme o tom, jak báječné jsou přísné diety, avšak sami jsme stále „při těle“ (platí jen pro ty, kteří obézní skutečně jsou; jak ale víme, obezita není ani u záchvatovitého přejídání nutná podmínka.)

- Dokážeme sníst neobvykle velké množství jídla. Není problém, abychom spořádali celý dort, vyjedli lednici, dali si několik jídel za sebou.

- Jídlo je naším věrným průvodcem; denně jíme více než tři hlavní jídla a dvě svačiny.

- Neřídíme se hladem, jíme, i když jsme sytí.

- Jestliže se dozvíme něco příjemného, jíme. Jíme ale i tehdy, když nová zpráva je špatná.

- Jídlem zaháníme nudu, nervozitu, vztek, osamělost, smutek... Prostě jídlo je náš všelék.

- Celý denní program se točí kolem jídla – plánujeme si ho podle jídla, případně si plánujeme, jak se jídlu vyhnout.

- Hledáme takové přátele, s nimiž by nás mohly spojit aktivity provázené konzumací jídla.

- Dodržujeme rituály točící se kolem potravin a jídla, které připadají ostatním poněkud zvláštní.

- Nechceme zůstat sami tam, kde je dostupné jídlo.

- Po konzumaci jídla se cítíme zahanbeni a pronásledují nás pocity viny.

- Jsou období (dny, týdny, měsíce), kdy se nezřízeně cpeme, a období, kdy držíme tvrdé diety.

- Provázejí nás neustálé obavy z toho, že budeme obézní.

Článek vyšel v listopadovém vydání časopisu Zdraví.

Autor:

Nejčtenější

Gábina všem vyrazila dech. V Extrémních proměnách zhubla 72 kilo

Gabriela od útlého věku aktivně sportovala. V dospívání s ní však zamávaly „emoční turbulence“, které ji dovedly k přejídání. V posledních letech je věčně zavřená v bytě a hledá útěchu v jídle....

Rakovina jde příliš rychle, šokuje oblíbená blogerka. V Česku pro ni není pomoc

Populární blogerka Marika Kučová, která založila na Instagramu oblíbený blog o vaření Kitchen story, přiznala sledujícím zničující zprávu. Rakovina prsu, kterou zjistila začátkem loňského roku,...

Podvádím manžela s jeho nevlastním bratrem, nemůžu si pomoci, přiznává Marta

I v na první pohled šťastném vztahu se může stát, že jeden z páru začne hledat vášeň a uspokojení jinde. Je lepší zatloukat, nebo na rovinu přiznat nevěru? Odejít, či zůstat? Přečtěte si příběhy...

Spali s tisícovkami žen. Světoví VIP milovníci počtem partnerek šokovali

Slavní muži, kteří se chlubí, že spali s tisícovkami žen Sláva jim přinesla nejen bohatství, ale také zástup věrných fanynek, které jim „skákaly“ s nadšením do postele. Podívejte se do naší galerie, kteří slavní muži měli největší počet milenek. Někdo jich...

Mám penis znovu jako dvaadvacetiletý, říká téměř padesátiletý miliardář

Slavný biohacker a miliardář Bryan Johnson zasvětil poslední roky výzkumu na téma věčného mládí a sám je pokusným králíkem. Podle všeho se jeho pokusy daří, protože tvrdí, že má penis jako...

Příběh Aleny: Dělala jsem synovi i manželovi služku, moje trpělivost přetekla

Nevím, jestli se to dá nazvat vyhořením, ale asi to je přesně ono. Prostě jsem se jednoho dne sbalila a odešla do pronajaté garsonky. Všechno jsem nechala za sebou – svou vypiplanou domácnost,...

7. dubna 2025

Ležérní denim nejsou jen džíny. Nesmí chybět bundička či sukně

Vnese do vašich šatníků svěží závan jara i mladistvý švih. Vítej, drahá džínovino. Už je nejvyšší čas pořídit nové denimové kousky.

7. dubna 2025

Jemná kůže a po chloupcích ani památky. I na žiletku potřebujete řidičák

Dámy, zmocněte se žiletek, nikoliv pánských, a jde se na to. Čeká vás hladké tělo bez chloupků i nežádoucích následků. Máme pro vás pár tipů pro perfektní výsledek.

7. dubna 2025

Týdenní horoskop pro všechna znamení. Co váš čeká od 7. do 13. dubna?

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale také si je užili, případně se vyvarovali rozhodnutí, která by se vám nemusela vyplatit.

7. dubna 2025

Nejdůležitější otázky o alergiích, na které byste měli znát odpovědi

Chcete vědět, jak poznáte, že jste alergičtí, a na co všechno můžete negativně reagovat? Nebo vás více zajímá, jak se můžete z alergie vyléčit? Na tyto a další otázky jsme hledali odpovědi.

7. dubna 2025

Spánek dává signály, že se nám v životě něco děje, vysvětluje docentka Zusková

Premium

Vědecké poznatky jsou někdy nesrozumitelné. Klaudia Zusková je odbornicí na zdravý životní styl a řeč vědců se snaží laikům přetlumočit. Právě proto napsala knihu Na zdraví!

7. dubna 2025

Zapečené kedlubny

Zapečené kedlubny
Recept

Lehké

70 min

Kedlubna nám díky vysokému obsahu vlákniny zajistí dlouhodobý pocit sytosti a je bohatá na vitamin...

Poruchy imunity pacientům většinou vyrábíme my, lékaři, připouští imunoložka

Premium

Zimní chřipková epidemie je za námi, příčiny jsou však každý rok stejné – stres, nedostatek vitaminu D ze slunce i nápor typických „zimních virů“. Co stav imunity ovlivňuje? A kdy a jak ji podpořit?...

6. dubna 2025

Žena si připadala kvůli nosu jako obluda, zachránil ji nápravný zákrok

Dvaačtyřicetiletá Demi z Velké Británie podstoupila plastiku nosu už v pětadvaceti letech. Ve třiceti pak začala pravidelně užívat kokain a nos se úplně zbortil. „Byla jsem věčně tak mimo, že mi včas...

6. dubna 2025  11:26

Staňte se bojovnicí. Tato ásana vám prospěje víc, než tušíte

Bojovník je známá jógová pozice neboli ásana, která člověka mimořádně posiluje. Stane-li se vaším každodenním rituálem, udrží tělo v kondici a rozjasní ducha. Co všechno umí?

6. dubna 2025

Hubněte vsedě nebo vleže. V sauně to půjde samo a bezbolestně

Pokud chcete hubnout, je to jasné, je třeba přijmout méně kalorií než jich spálit. To znamená obměnu jídelníčku, nastolení sportovních aktivit a někdy i celkovou změnu životního stylu. Hubnutí ale...

6. dubna 2025

Hollywoodské celebrity, které propadly přírodní medicíně

I celebrity propadly přírodní medicíně. Kdo z nich věří léčbě bylinkami? Podívejte se do naší galerie na slavné osobnosti, které důvěřují alternativní medicíně a snaží se většinu svých zdravotních neduhů vyřešit přírodní cestou. Na klasické lékařství zanevřít nehodlají,...

6. dubna 2025