Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Jak putuje krev od dárce k pacientovi

aktualizováno 
Je to tekutina, která zachraňuje život. Nemocným rakovinou či leukemií, pacientům při operaci srdce, ale třeba i rodičkám. Ti všichni potřebují krev. A mnoho dalších. Podívejte se, jak se krev odebírá a co se s ní dál děje.

Nejčastější dárci jsou studenti

V Ústavu hematologie a krevní transfuze na pražském Karlově náměstí často darují krev studenti a mladí lidé. Přicházejí ale také starší dárci. Darovat krev smí kdokoliv do šedesáti let, pokud ovšem netrpí závažnou chorobou.

To, zda je vaše případné onemocnění na závadu, ovšem posoudí lékař přímo na místě. V den naší návštěvy přišlo třicet osm dárců. Lékařka Jana Žlabová dodává, že nejvíce lidí chodí v pátek.

Transfuze krve

Každá krev se vyšetřuje

Každý odběr - bez ohledu na to, zda jde člověk darovat krev poprvé či poněkolikáté - musí být laboratorně vyšetřen. Krev určená pro laboratorní vyšetření se odebere do malého váčku.

Vyšetření má ověřit, zda krev neobsahuje známky infekcí HIV, hepatitidy B, C a syfilidy. Krev se samozřejmě může použít jen v případě, že jsou výsledky negativní.

“HIV pozitivní krev objevíme jen zřídkakdy. Tu a tam zaznamenáme v krvi aktivitu jaterních enzymů, což znamená dočasné vyřazení dárce z odběrů. Někdy také zachytíme hepatitidu B a C. Těmto lidem pak musíme zajistit přiměřenou léčbu, přípravky pochopitelně nemůžeme použít," vysvětluje Zdeňka Gašová, přednostka Transfuziologického úseku Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Transfuze krve

Sterilita je nutností

Darovat krev je v dnešních podmínkách zcela bezpečné.

Veškeré jehly a odběrové soupravy jsou sterilní a určené k jednorázovému použití. Nespotřebovaný materiál se znehodnotí.

Transfuze krve

Odběr trvá pět až deset minut

Nejčastěji se odebírá takzvaná plná krev. Po celou dobu odběru se míchá s protisrážlivým roztokem, který je přítomný v odběrovém vaku. Má se tak zabránit vzniku sraženin.

Speciální odběrová váha ukazuje hmotnost odebrané krve a čas, po který se odebírá. Odběr nesmí trvat příliš dlouho, průměrně trvá kolem pěti až deseti minut. Obvykle se odebírá 450 ml krve. Tělo si dokáže odebrané složky nahradit během několika dnů, maximálně do tří týdnů.

Transfuze krve

Krev se musí hned zpracovat

Plná krev se nikde neskladuje, po odběru se musí dále zpracovat.

Z plné krve se připraví jednotlivé složky: červené krvinky, krevní destičky a plazma. Smyslem moderní terapie transfuzními přípravky je podat pacientovi tu část krve, které má nedostatek. Například ti pacienti, kteří jsou chudokrevní, dostanou jen červené krvinky.

Transfuze krve

Centrifuga odstředí krev

Plná krev se zpracovává v silné velkoobjemové centrifuze. Do jednotlivých objímek se vloží vaky s krví. Centrifuga poté za veliké rychlosti krev ve vaku odstředí. První odstředění trvá asi dvacet minut.

Po vyjmutí z centrifugy můžeme vidět, že se krev rozvrstvila na tři složky: nahoře ve vaku se nachází nejlehčí plazma, pak je mezivrstva, z níž se připraví krevní destičky, nejtěžší jsou červené krvinky, které leží na dně.

Transfuze krve

Každá složka krve do jiného vaku

Vak s oddělenými složkami se vloží na speciální přístroj, který každou složku krve vytlačí do jiného vaku.

Oranžová mezivrstva se pak na centrifuze odstřeďuje ještě jednou, aby se z ní připravil koncentrát krevních destiček.

Transfuze krve

Úschovna

Koncentráty červených krvinek se uchovávají v chladové komoře za teploty dva až šest stupňů Celsia.

Životnost červených krvinek je 35 až 49 dní. Podávají se při ztrátě krve nebo lidem, jejichž organismus si nedokáže sám červené krvinky vytvořit.

Transfuze krve

Krevní destičky musí do pěti dnů k pacientovi

Krevní destičky se zpracovávají v třepacích boxech za teploty přibližně dvacet stupňů Celsia.

Krevní destičky mají trvanlivost pouze pět dnů. Jde ale o posun, v dřívějších dobách vydržely kvůli horším skladovacím podmínkám pouze jeden den. Krevní destičky se podávají pacientům s onemocněním krve nebo například při protinádorové léčbě.

Poslední oddělená složka krve, plazma, se zmrazí na teplotu -25 stupňů Celsia. Při správných podmínkách je doba její trvanlivosti tři roky. Než se ale použije, leží v karanténě po dobu šesti měsíců. Poté se znovu zkontrolují u dárce známky infekcí. Pokud jsou výsledky vyšetření v pořádku, je možné následně plazmu podat jako transfuzi. Podává se například těm nemocným, kteří mají poruchu srážení krve.

Transfuze krve

Odběr krevních destiček a plazmy

Existuje i jiná forma odběru než odběr plné krve. Vedle odběrů plné krve se provádějí také přístrojové odběry pomocí separátorů krevních složek, a to nejčastěji odběr krevních destiček nebo plazmy. Tímto postupem lze připravit velkou dávku krevních destiček zpravidla pro konkrétního nemocného.

Funguje to tak, že se v průběhu odběru ze žíly dárce odebírá krev, vede se do přístroje, kde se oddělí a sbírá předem zvolená složka krve. Ostatní části krve se vracejí zpět do oběhu dárce. “Na tento odběr se požadují některá další  vyšetření, zpravidla vyhovují pouze dva lidé z deseti,” vysvětluje Gašová. Samotný přístroj je velmi drahý, stojí až jeden a půl milionu korun.

Transfuze krve

Dárci stárnou, chybí noví

Za uplynulý rok se v Česku uskutečnilo okolo 400 tisíc odběrů plné krve. “Dárcovská populace bohužel stárne. Vítáme proto každého nového dárce,” říká lékařka Zdeňka Gašová.

červené krvinky od osmi dárců zachránily chlapci život

"Na jednotku intenzivní péče přivezli chlapce, který trpěl genetickou nemocí, srpkovitou anémií, stručně řečeno měl závadný hemoglobin. Pokud ho červené krvinky obsahují, mění se jejich tvar do srpků a ucpávají cévy. Chlapec měl srpkovitého hemoglobinu přes 70 procent a nacházel se ve velmi těžkém stavu. Během jednoho sezení se mu odebraly dva litry červených krvinek. Během dvou hodin dostal osm jednotek krve od osmi různých dárců. Díky tomu mu klesl počet srpkovitého hemoglobinu na 20 procent a mohl jít domů. Přežil díky včasnému zásahu a zásobě krve," popisuje Gašová.

Transfuze krve

Autoři:
Nejčtenější

Ilustrační fotografie
Letní lásky? Pozor na pohlavně přenosné nemoci, které způsobují neplodnost

Ze vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou neplodnosti. Než se...  celý článek

Houbové rizoto
Rostou? Tak honem do lesa! Tyhle recepty užijete nejen na chalupě

Uklidňující procházka lesem mnohdy vyústí ve sběračskou výpravu – zejména, když máte svoje tajná místečka a vezmete si s sebou košík. Co ale s houbovou úrodou?...  celý článek

Sport na čerstvém vzduchu a s přáteli je nejlepší způsob, jak si užít léto.
Léto v pohybu: Sportovní outfity a doplňky, kterým neodoláte

Krásné letní počasí přímo vybízí k venkovním sportovním aktivitám. Návštěvu fitness center proto odložte, až se ochladí, a prázdniny využijte ke sportům, které...  celý článek

Mozková mrtvice - ilustrační fotografie
Když udeří mrtvice, jde o čas. Jak ji poznáte?

Na mozku jsme závislí. To on rozhodne, zda si přečtete tento článek a napijete se u toho kávy. Vše probíhá automaticky. Ovšem jen do chvíle, než mozkovou tepnu...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to netýkalo. Když se snažím zavést na to hovor, otočí hlavu a ignoruje mě. Čtenářka Ina...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Už rok bojuji s endometriózou i zdravotním systémem, hrozí mi vývod

Za pár dní mi bude 31 let a už rok bojuji s endometriózou, ale i se zdravotním systémem v Anglii, kde nyní žiji. Čtenářka Táňa napsala další díl našeho seriálu...  celý článek

Ilustrační fotografie
Sedm příznaků zánětu močových cest, které byste neměli podceňovat

Infekce močových cest je velmi časté onemocnění a podle statistik potká každou ženu nejméně jednou za život. Symptomy se mohou pohybovat od velmi jemných a...  celý článek

Ilustrační fotografie
Osm fyzických příznaků úzkosti. Bušení srdce, teplota i brnění nohou

Projevy úzkosti mohou být velmi pestré. Od klasických jako neklid, bušení srdce, motání hlavy nebo třes rukou až po ty méně obvyklé, které leckdy překvapí.  celý článek

Další nabídka

arome.cz

5 nejkontroverznějších parfémů: Opium i vůně pohřebního domu
5 nejkontroverznějších parfémů: Opium i vůně pohřebního domu

Jedni je milují, druzí se jim vyhýbají obloukem. Jsou parfémy, které vyvolaly tak ostrou reakci, že si jiné přízvisko než "kontroverzní" nezaslouží. A to ať už... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.