Osm zvláštních věcí, které se nám mohou dít ve spánku

Spánek je většinou vlastně docela nezajímavá činnost, kterou si jen dobíjíme baterky. Někdy však během spánku můžeme zažít velmi zajímavé a často i děsivé věci.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Většina z nás už někdy slyšela historky o náměsíčnosti nebo mluvení ze spánku. Říká vám však něco pojem spánková paralýza, sexsomnie či syndrom explodující hlavy? Přečtěte si, co všechno se vám během spánku může přihodit.

Pocit pádu

Nepříjemný sen o padání z útesu, ze střechy nebo prostě z velké výšky obvykle doprovází takzvaný hypnagogický záškub. Toto náhlé škubnutí tělem je obvyklé během procesu usínání. Doktor W. Christopher Winter, ředitel spánkového centra z Martha Jefferson Hospital ve Virginii, tento jev vysvětluje tím, že ve spánku je sice tělo paralyzované, ale někdy můžeme začít snít ještě dříve, než je naše tělo úplně "vypnuté". 

A proč se nám zdá právě o pádu? Ani odborníci pro tento jev nemají jasné vysvětlení. Jisté je, že tuto podivnost během hypnagogie (přechodový stav mezi bděním a spánkem, který může být doprovázen krátkými sny a různými zvuky) pravidelně prožívá většina lidí někdy i vícekrát za noc. Svaly se během této fáze uvolní a mozek si může tento stav splést se ztrátou rovnováhy nebo pádu. Proto přinutí svaly rychle stáhnout a vy sebou škubnete.

"Častěji se to stává, když jste velmi unavení, trpíte nedostatkem spánku nebo jste ve stresu," vysvětlil doktor Winter a dodal, že mozek se dostane do spánkových cyklů rychleji, ale tělo je pozadu.

Spánková paralýza

Začnete se ráno probouzet a náhle zjistíte, že se nemůžete pohnout nebo mluvit. Tento opravdu děsivý stav, kdy se nacházíme mezi bděním a spánkem, se občas nazývá také spánková obrna a může trvat od několika vteřin po několik minut. Je to vlastně opak toho, co se s námi děje při hypnagogickém záškubu. Mozek tentokrát vstane dříve, než odezní paralýza, která doprovází hluboký spánek. Při spánkové paralýze obvykle nemůžeme hýbat končetinami, ale můžeme dýchat a hýbat očima. 

"Můžete mít pocit, že nemůžete dýchat, mnoho lidí to popisuje jako slona sedícího na hrudi. Je to proto, že všechny svaly, které kontrolují vaše dýchání, kromě bránice, jsou stále paralyzovány," objasnil pro magazín Men´s Health doktor Winter. 

Během spánkové paralýzy občas dochází k halucinacím. Můžeme mít pocit přítomnosti další osoby v místnosti, vidět věci, které v pokoji nejsou, nebo slyšet zvláštní zvuky. Příčinou spánkové paralýzy jsou obvykle stres, únava, chlad či nemoc. 

Náměsíčnost

Věděli jste...

Že náměsíčnost se nejčastěji vyskytuje u dětí? Tipy, jak nebezpečné noční bloudění včas zastavit, najdete na Vitalion.cz.

Spánek je obvykle bezpečná činnost, pokud zrovna netrpíme náměsíčností. Někdo ve spánku jen vstane z postele, nebo přenese polštář na jiné místo v pokoji, jiný však může opustit dům nebo si dokonce sednout za volant a odjet. 

"S náměsíčností vyjdete ze spánku jen natolik, aby se vaše tělo pohybovalo, ale ne dostatečně na to, aby se váš mozek probudil," vysvětlil doktor Winter. 

Tato porucha spánku se obvykle projeví v první třetině noci a náměsíčný člověk může normálně mluvit, pohybovat se a mít otevřené oči, ale ráno si nic z toho nepamatuje. Pokud se probere, může být dezorientovaný, proto je nutné ho uklidnit a dovést zpět do postele. 

Jaký význam mají sny?

Odpovídá psycholožka Milena Nováková

O významu snů toho bylo napsáno a řečeno mnoho. Sny mají velmi individuální povahu a i jejich výklad záleží na každém z nás. To znamená, že to, co si z nich vezmeme, nejspíš souvisí s tím, co se nás dotýká, co zrovna řešíme, co je naše téma. 
Je také známo, že člověk využívá jen malé procento své skutečné mozkové kapacity. Můžeme se tedy domnívat, že zbylá, velká část, produkuje něco, čemu prostě nerozumíme a není to v našem vědomí. A to se může odrážet ve snech. 

Obecně existuje pár základních principů, které se ve výkladu významu snů dají použít: 

1. Ve snech se často objevují témata, která řešíme během dne, nějaké starosti, rozhodnutí, ale i radosti.  

2. Některé sny mají povahu vyvažovacího mechanismu, to znamená, že když je někdo například navenek k lidem odměřený a nepřátelský, mohou se mu zdát velmi milé a vřelé sny. Nebo naopak vřelým, hodným a příjemným lidem se mohou zdát sny agresivní. To je podle některých teorií dáno tím, že lidská psychika se snaží o rovnováhu všech psychických procesů, v tomto případě zejména emocí.  

3. Podobný princip mají také sny, které nám ukazují nějaké tendence, problémy, pocity, které si normálně nechceme připustit nebo si je moc neuvědomujeme, protože jsou velmi nežádoucí až děsivé. Sny jsou pak nástrojem k tomu, jak takové emoce bezpečně odžít. 

4. Ve snech se často setkáváme s něčím, čeho se bojíme. Význam může být buď v odžití, odreagování strachu, nebo v poznání svého nepřítele. 

5. Některé sny jsou velmi kreativní a mají spojitost s tím, jaké téma nebo problém momentálně řešíme. Je známo, že některé slavné vynálezy byly dovedeny do finální podoby právě na základě snů. Záleží to ale na tom, jestli si je člověk s řešeným problémem dokáže propojit a najít v nich inspiraci. 

6. Některé sny jsou velmi bizarní, nepochopitelné, nečitelné, zmatené. Takové sny jsou nejspíš práce našeho nevědomí a jejich smyslem může být jak vyvažování příliš racionálního zaměření člověka, tak odreagování určitých emocí. 

Náměsíčnost se vyskytuje hlavně u dětí a obvykle vymizí kolem puberty. Opakuje-li se u dospělých, může značit neurologickou poruchu či užívání léků nebo drog. Způsobit ji může i nedostatek spánku, únava, nemoc či stres. 

Mluvení ze spánku

Podle American Academy of Sleep Medicine asi pět procent dospělých mluví ze spaní. U dětí ve věku 3 až 10 let je to ale až 50 procent. Většina takových hovorů trvá v průměru asi 30 vteřin. 

Podle doktora Wintera k tomuto jevu často dochází během první hodiny nebo dvou spánku, kdy se tělo dostává do hlubokých fází spánku, ale svaly nejsou ještě dostatečně uvolněné, takže mohou produkovat zvuky nebo pohyby. 

Opakující se sny

Lidé, kteří mluví ze spánku, si většinou povídají sami se sebou, nebo s někým ze snu, ale mohou i reagovat na osobu, která spí vedle nich. Mluvení se vyskytuje ve všech fázích spánku a někdy za ním mohou stát zdravotní problémy, užívání některých léků nebo drog, stres či rozjitřené emoce. 

Zdá se vám opakovaně to samé a často s děsivým podtextem? Zapomeňte na snáře, většina takových snů má úplně jiné a často mnohem logičtější vysvětlení. 

"Snění je způsob mozku jak vyřešit věci, které potřebují přehodnotit a zpracovat předtím, než je můžeme založit jako vzpomínky," řekl doktor Winter a dodal, že opakující se sny často vyvolávají nevyřešené psychologické problémy, které se náš mozek snaží vyřešit. Tyto sny jsou tak částečně založeny na realitě. 

"Pokud jste byli okradeni v obchodě, můžete si to ve spánku přehrát znovu a znovu, dokud se s tím nevyrovnáte – zatímco pokud jste šli do obchodu jen pro chleba a mléko, váš mozek to zpracoval rovnou a posunul se dále."

Psycholožka a psychoterapeutka Milena Nováková souhlasí s tím, že stres může způsobovat noční můry, a to zejména tehdy, pokud se neustále pohybujeme v napjatém prostředí, kde vládne atmosféra strachu. 

"Noční můry, tedy děsivé sny, které nás často vzbudí a pamatujeme si je, často vznikají jako následek prožití nějakého traumatu spojeného s velkým strachem," vysvětlila psycholožka Nováková.

"Dá se říct, že jednorázová noční můra není důvodem k obavám, pokud se ale opakují děsivé sny na podobné téma, pak stojí za to přemýšlet o tom, jestli není něco v nepořádku a případně vyhledat odbornou pomoc."

Podle Mileny Novákové je však možné navodit si klidný spánek s hezkými sny. Podstatná je celková duševní hygiena během dne a před spaním.

"Doporučuji věnovat se alespoň hodinu před ulehnutím nějaké příjemné, relaxační činnosti. Během toho myslete na příjemné věci, přejte si něco hezkého, přejte si hezký sen, představujte si ho. Pokud jste například studenti nebo pracujete dlouho do noci, není dobré ukončit práci nebo učení těsně před ulehnutím. Dejte si tu hodinku pro sebe, i z hlediska paměti a učení je to efektivnější. Existují také různá relaxační cvičení, která podporují klidný spánek, příkladem je třeba autogenní trénink."

Sex ve spánku

Pokud jste se probudili během soulože, nepanikařte, nejste jediní. Ve studii odborníků z centra spánkových chorob z University Health Network v Torontu 8 procent z 800 dobrovolníků nahlásilo  sexsomnii – nevědomý sex v průběhu spánku. 

"Podle mých zkušeností sex ve spánku je často odlišný od toho v bdělém stavu," řekl doktor Winter a dodal:

"Mnoho lidí má nejasné vzpomínky na to, co se stalo během noci."

A jak doktor Winter sexsomnii vysvětluje? "Je možné, že jste snili o sexu nebo jste možná šli do postele s potřebou sexu."

Sexsomnie se častěji vyskytuje u mužů než u žen a člověk, který jí trpí, během spánku iniciuje nebo si dokonce vynucuje sex s osobou, která mu je právě nablízku. Sexsomniaci jsou někdy dokonce schopni znásilnění či sexuálních praktik, které obvykle neprovozují, jiní, hlavně ženy, se omezují jen na masturbaci. Tento jev je velmi podobný náměsíčnosti, kdy je člověk jen částečně vzhůru. Po probuzení si obvykle nic nepamatuje. Pravděpodobnost sexsomnie stoupá po požití alkoholu nebo drog, ale také ve stresu nebo při velké únavě. 

Skřípání zubů

Skřípání zubů neboli bruxismus obtěžuje asi pět procent dospělých. Na pohlaví přitom vůbec nezáleží.

"Bruxista" si své noční projevy většinou vůbec neuvědomuje. Ostatní spáče však mohou i probudit. Skřípání zubů ve ztichlém pokoji působí jako řezání motorovou pilou.

Jsou-li stahy žvýkacích svalů silné, ničí se i zubní sklovina. Postižený má pak citlivé zuby.

Stažené svaly ničí i čelistní kloub. Často v něm potom nepříjemně lupe. Zvýšené napětí žvýkacích svalů stojí i v pozadí častých bolestí hlavy.

Podle psychiatrů skřípání zubů spolehlivě zvýší stimulační látky jako amfetamin. Více zuby skřípou i lidé s poruchami distribuce neurotransmiteru dopaminu a lidé, kteří jej užívají coby lék.

Příčina bruxismu má i dnes svá tajemství. Spekuluje se o tom, nakolik je dědičné i o vztahu s mentální retardací nebo epilepsií.

Skřípání zubů se neléčí. Před jeho následky je však možné chránit chrup speciálními dlahami, které se dají běžně koupit.

Syndrom explodující hlavy

Je to přesně tak děsivé, jak to zní. "Z ničeho nic se člověk probudí s tím, že slyšel velmi hlasitý zvuk, jako explozi, záblesk světla, nebo s pocitem explodující hlavy. Ve skutečnosti se nic z toho nestalo." řekl doktor Winter. 

Syndrom explodující hlavy je podobný jev jako hypnagogický záškub a pocit pádu. Projeví se nejčastěji v počáteční fázi spánkového cyklu a trvá jen několik sekund. Naštěstí tento velmi nepříjemný stav se vyskytuje jen vzácně, dokonce byl použit jako jedna ze záhadných a kuriózních diagnóz v seriálu Dr. House.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Jak poznat černý kašel

9. listopadu 2013,  aktualizováno  15.3 11:04

Záchvaty kokrhavého, zajíkavého kašle, které mohou trvat až půl roku. Mnohdy je nemoc spojena se...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

13. března 2024  21:50

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Zdeňka: Chci se stát otcem, moje žena je proti. Kamarádka nabízí řešení

18. března 2024

Vždycky když slyším o tom, jak si ženy stěžují na muže, kteří nechtějí mít děti, tak se musím...

Zhubla 35 kilogramů. Připadám si teď mladší a plná energie, říká Petra

12. března 2024

Petra vyzkoušela spoustu diet. Dokonce docházela i za výživovým poradcem, ale zhubla jen částečně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orgasmus zažijete i při sportu a další zajímavosti ze světa ženského vyvrcholení

14. března 2024

V sexuálním životě sice orgasmus nemusí hrát hlavní roli, ovšem jestli něco vede ke šťastnému...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Žena měla dost domalovávání obočí, tak si ho nechala transplantovat

19. března 2024  8:16

Devětadvacetiletá Siham Cyrine utratila v přepočtu téměř sto dvacet tisíc korun za transplantaci...

Muffiny z velikonoční nádivky

Muffiny z velikonoční nádivky
Recept

Střední

60 min

Upečte letos na Velikonoce místo klasické nádivky tyto slané muffiny.

Jehněčí hřbet s kroupami

Jehněčí hřbet s kroupami
Recept

Střední

60 min

Máte rádi jehněčí maso? Pokud ano, vyzkoušejte recept na jehněčí hřebínky.

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou
Recept

Lehké

35 min

Snadný a velmi chutný recept na játra v bramborové omáčce.

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...