Až spolu začnete bydlet, domluvte se na pravidlech, radí odborníci.

Až spolu začnete bydlet, domluvte se na pravidlech, radí odborníci. | foto: Profimedia.cz

Společné bydlení kazí vaše návyky? Domluvte si pravidla, radí odbornice

  • 53
Zamilovala jste se a vypadá to na happy end: konečně spolu budete bydlet. Ukáže se však, že partner nechává nahoře záchodové prkénko, oblečení trousí po celém bytě a nádobí po sobě zásadně neuklízí, natož aby vzal do ruky mop. Láska přece hory přenáší, utěšujete se do doby, než vybuchnete.

Do společného bydlení si každý přinášíme své zvyky, které se v době zamilovanosti zdají malicherné, ale mohou vztah i zničit. Podle odbornice na vztahy Kamily Douchové je první společné bydlení v období zamilovanosti něco, na co se každý pár těší. Na druhou stranu však mohou přicházet i obavy z toho, jestli se tím dosud harmonický vztah nenaruší.

„Nad něčím takovým přemýšlí dopředu spíš ženy,“ tvrdí Douchová a dodává, že je jasné, že každý vyrostl v jiném rodinném prostředí a je zvyklý dodržovat jiné zvyky v domácnosti. „Nehledě na to, že muži bývají, co se udržování pořádku v domácnosti týče, více benevolentní a neřešící než ženy hospodyňky, které mají rády svůj pořádek.“

Na začátku společného bydlení se tedy může stát to, že si žena začne všímat věcí, které partner dělá v domácnosti jinak (nebo nedělá vůbec), ale z lásky všechno ignoruje, partnerovi nic neřekne a mlčky udělá prostě po svém.

Nečekejte na první konflikt

„Tohle už je krok vedoucí k prvním hádkám, protože žena nevydrží celou dobu mlčky urovnávat věci po partnerovi a je jasné, že jednoho dne vybuchne. Její protějšek poté vůbec nepochopí, kde je problém a v čem udělal chybu, když bylo všechno do té doby v pořádku,“ vysvětluje Douchová. „Proto bych hned na začátku společného soužití s partnerem komunikovala. Nechává poházené oblečení po zemi, špinavé nádobí ve dřezu, nikdy ho nenapadne sáhnout po luxu? Žena se s partnerem musí dohodnout na určitých pravidlech.“

Poradna Kamily Douchové

Řešíte problém ve vztahu? Zeptejte se v poradně.

Kamila Douchová

I když se ve výchově dětí vyplatí držet moudrého: „slova učí, příklady táhnou“, není partner to samé co dítě. Rozhodně nelze spoléhat na to, že se partner zastydí a „polepší“, když po něm začnete věci přerovnávat a demonstrativně před ním utírat prach a luxovat celý byt v momentě, kdy je on pohodlně usazený na gauči u televize nebo u počítače.

„O tom, co se nám nelíbí, je třeba přímo komunikovat, jinak bude v domácnosti docházet k častějšímu a častějšímu napětí. Muži zkrátka nejsou tak intuitivní a vnímaví v daných situacích,“ říká Douchová s tím, že si ženy neuvědomují, že mužské myšlení je jiné a jsou pak zklamané a rozčílené z toho, že to partnerovi samotnému nedošlo, když je to přeci nad slunce jasné.

„Na Jendu jsem se domů vždycky moc těšila, ale scénář byl pokaždé stejný: pasta na zuby a zastřížené vousy po umyvadle, na stole špinavé nádobí, tu a tam poházené oblečení,“ popisuje Marcela (25). „Nechtěla jsem ho vychovávat, těšila jsem se na příjemný večer a kazit ho neumytou skleničkou mi v tu chvíli připadalo malicherné, a tak jsem šla, uklidila a uvařila večeři, zatímco on po práci odpočíval. Časem jsem si ale připadala spíš jako služka.“

Kamila Douchová by diskuzi o určitých pravidlech domácího soužití rozhodně neodkládala až na chvíli, kdy už je situace vyhrocená a dochází ke zbytečným hádkám.

Dohodu tvrdí kompromisy

„Toho, že každý doma fungujeme jinak, si všimneme za krátkou dobu. Při první vhodné chvíli bych si s partnerem vyjasnila, jak jsem zvyklá udržovat si domov já a jak on, a snažila se nastavit nějaký řád, při kterém se budeme například spravedlivě střídat v domácích pracích. Můžeme se dohodnout i podle časových možností. Samozřejmě pokud jeden z páru tráví v práci 10 hodin a druhý si stihne po práci zasportovat a zajít posedět s kamarády, může toho stihnout i doma víc obstarat,“ tvrdí odbornice.

Podle ní je také ve vztahu dobré umět dělat kompromisy. Pokud se totiž dá dohromady žena, která musí mít celou domácnost jako z cukru a každá malá skvrnka nebo drobeček ji rozhodí, a muž, který do té doby netušil, že existuje Savo, nemůže žena chtít, že se z jejího partnera stane nový člověk.

„Ona se bude muset naučit akceptovat jeho, řekněme, volnější přístup k domácím pracím, on se bude muset začít snažit v úklidu víc, než byl zvyklý, ale pořád se nesmí přesáhnout mez, kdy to oběma začne lézt na nervy,“ uzavírá Douchová.