Kolaps ledvin mi lékaři zjistili náhodou, skončil jsem na domácí dialýze

Žil jsem běžným životem až do doby, kdy mi můj obvodní lékař při preventivní kontrole naměřil nezvykle vysoký tlak. To odstartovalo proces několika vyšetření, na základě kterých se zjistilo, že mi nepracují ledviny tak, jak by měly. Nakonec jsem skončil na dialýze. Pětapadesátiletý Eduard napsal další díl seriálu Můj boj s nemocí.

Díky peritoneální dialýze chodím nadále do práce, věnuji se sportovním aktivitám a svůj společenský život vedu, jako bych byl zdravý. | foto: Archiv čtenáře

Nikdy by mě nenapadlo, že zánět ledvin, který jsem prodělal v 80. letech během vojenské služby, bude mít v budoucnu dopad na funkčnost mých ledvin. Tehdy jsem zkolaboval a po několika vyšetření se zjistilo, že mám zánět ledvin, k němuž se přidaly další komplikace. Léčba tehdy nebyla příliš důsledná a zřejmě to byla příčina, že moje ledviny začaly postupně ztrácet svou funkci.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás, či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz.

Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Když jsem se o několik let později dozvěděl konečný verdikt, byl jsem v šoku. Do té doby jsem téměř nemarodil, netrápily mě žádné chřipky ani angíny. Nevěřil jsem, že by mohlo být s mým tělem něco v nepořádku, jelikož jsem nepociťoval žádnou bolest. Také jsem neměl příznaky, které by signalizovaly zdravotní potíže typické pro chronické selhání ledvin. Dozvěděl jsem se, že se toto onemocnění velmi často projeví, až když je pozdě, člověku pak nezbývá jiná možnost, než se začít dialyzovat.

Jediným problémem byl můj vysoký krevní tlak, což bývá jeden z varovných signálů, že s ledvinami není něco v pořádku. Dodnes jsem velmi rád, že lékař mé onemocnění odhalil včas a já jsem si mohl vybrat vhodnou léčbu a rovněž se psychicky připravit na to, co mělo následovat.

Léčil jsem se, ale výsledky se začaly rapidně zhoršovat

V době, kdy jsem se už rok a půl léčil, se začal můj stav zhoršovat. Ošetřující lékař mě poslal na specializované pracoviště do Nemocnice Na Homolce, kde jsem nastoupil do předdialyzačního režimu. Do té doby jsem znal pouze léčbu pomocí hemodialýzy a předpokládal jsem, že do tří měsíců s ní začnu. V nemocnici jsem se setkal s profesionálním personálem, díky kterému bylo možné celkový proces oddálit.

Paní doktorka mi upravila medikaci a tím také protáhla předdialyzační dobu o čtyři roky, místo původních předpokládaných tří měsíců. Měl jsem veliké štěstí, protože jsem získal čas a zjistil, že moderní medicína nabízí možnost léčby, které se říká peritoneální dialýza. Bylo mi řečeno, že při volbě této metody se budu moci opět věnovat svým oblíbeným činnostem, jako je volejbal nebo cestování, a že navíc probíhá v pohodlí domova. Vzhledem ke všem pozitivům, které tato léčba nabízí, nebylo nad čím déle přemýšlet.

Začátky na domácí dialýze

Díky získaným čtyřem rokům jsem měl spoustu času na nastudování potřebných informací o peritoneální dialýze a mohl se tak na celý proces psychicky připravit. Před samotnou dialýzou mě čekal ještě menší operační zákrok, při kterém mi byl zaveden do břišní dutiny katétr. Katétr je tenká hadička, která se vpravuje do těla kousek od pupíku. Jde o drobný zákrok pod celkovou anestezií, který trvá chvilku. Prostřednictvím implementovaného katétru dochází k výměně dialyzačního roztoku a odfiltrování škodlivých látek z těla.

Peritoneální dialýza

Peritoneální dialýza je moderní metoda, která zaručuje pacientovi léčbu v pohodlí domova. Je šetrnější k organizmu a je ideálním mostem k transplantaci. Nový orgán se v těle pacienta, který se léčil peritoneální dialýzou, lépe adaptuje.

Po absolvované operaci jsem již nemusel konzumovat velké množství léků jako předtím a mohl opět začít fungovat. Naučit se vyměňovat roztok při ruční výměně není nic složitého, stejně jako ostatní pacienty i mě zaučil zdravotnický personál, takže není čeho se bát. Zvládnou to jak děti, tak i starší lidé. Pochopitelně je potřeba dávat pozor na hygienu a prostředí při výměně udržovat v čistotě, ale jde jen o zvyk.

K ruční dialýze se po nějakém čase přidala možnost využívat automatizovanou peritoneální dialýzu. Při ní využívám přístroj Claria, který mě dialyzuje ve spánku. Před usnutím se připojím a ráno se probudím dialyzovaný. Přes den už pak dialýzu nemusím řešit. Navíc ruční a automatizovanou peritoneální dialýzu můžu kombinovat podle potřeby a rozvrhu mých aktivit.

Moderní medicína s přenosem dat přímo k lékaři

Přístroj, který využívám, navíc umí s využitím telemedicíny přenášet data o průběhu dialýzy přímo do počítače mé ošetřující lékařky. Ta může léčbu upravit na dálku. Díky tomu stačí, když nefroložku navštěvuji zhruba jednou do měsíce. Mám sice výhodu, že technice rozumím, protože pracuji jako  programátor, ale obsluha přístroje je velice intuitivní a snadná i pro lidi, kterým moderní technologie nic neříkají.

Obecně mohu říci, že díky peritoneální dialýze chodím nadále do práce, věnuji se sportovním aktivitám a svůj společenský život vedu, jako by se nic nestalo. Dokonce mohu i nadále cestovat, věci na ruční výměnu zaberou menší příruční zavazadlo, pokud bych chtěl s sebou na dovolenou i přístroj, musím počítat s dalším zavazadlem velikosti klasického cestovního kufru.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Ufňukaní křehcí individualisté. Nefér nálepky si Sněhové vločky nezaslouží

26. dubna 2024

Jsou prý křehcí a ufňukaní, jakýkoli nesouhlas je rozhodí. Striktně zaměření na sebe a přesvědčení...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Jak se vyznáte v alergiích? Vyzkoušejte znalosti v kvízu a vyhrajte knihu

26. dubna 2024

Alergií trpí v České republice každý pátý člověk. I proto jsme se během dubna snažili v tématu...

Sexy korzet se špičatými košíčky. Před Madonnou ho oblékal plyšový medvídek

26. dubna 2024

Seriál Ačkoli byla doba upnutých šněrovaček dávno ta tam, jedním z nejslavnějších módních kousků 90. let...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...