Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Roman zhubl 15,5 kilo, pomohl mu i kvalitní spánek

  4:00aktualizováno  4:00
Je tak zaměstnaný, že spí tři, maximálně čtyři hodiny denně. Právě nedostatek spánku je jedním z důvodů, proč se devětadvacetiletý Roman dopracoval při svých 190 centimetrech k bezmála 140 kilogramům váhy. A když s tím chtěl něco udělat, zvolil naprosto nevhodnou dietu pro kulturisty. Pomohli až Kateřina Cajthamlová a Petr Havlíček z pořadu Jste to, co jíte.

Roman přiznává, že žije pouze prací. Je zaměstnán u zásahové jednotky u pultu centrální ochrany, zároveň si přivydělává jako hodinový manžel. Takřka neodpočívá. Denně pracuje tak 13 hodin, včetně sobot a nedělí.

Roman

Při 190 centimetrech vážil 138 kilogramů.

Za tři měsíce zhubl 15,5 kilogramů.

V pase shodil 11 centimetrů a přes boky má minus 6 centimetrů.

Ve stravování hřeší zejména na večerní přejídání, kdy sní cokoli, co najde v lednici. Navíc miluje sladká jídla – hlavně medovník, čokoládu a různé pečené dobroty. Úplně nejradši má pečené kuře, dušené hovězí maso s různými omáčkami, sýry, hranolky, uzeniny a čerstvé pečivo.

Plánuje svatbu s přítelkyní

Roman žije s přítelkyní, s níž plánuje svatbu. Zhubnout chce ale také kvůli zdraví.

"Nerad bych se dopracoval k infarktu v pětatřiceti. Rád bych se zbavil obezity a místo strachu z nemoci se radoval ze zlepšujícího se zdravotního stavu," říká.

Fotogalerie

Když chtěl ovšem zhubnout, zvolil tu nejhorší metodu. Naordinoval si dietu, která je nastavená pro kulturisty v tréninku. 

"Trošku se o zdravý styl snažím, ale moc to nejde," říká Roman. Například bůček vyměnil za kuřecí maso, chodí do posilovny na běžecký pás a dává si i doplňky stravy, které využívají právě kulturisté.

Jenže měření ukázala, že se změna v Romanově životním stylu příliš neprojevila. Váží 138 kilo, v pase má 126 centimetrů.

Cola light vyčerpává mozek

Doktorka Kateřina kontroluje Romanovu ledničku. A objeví například jeho svačinu složenou z taveného sýru, tvrdého sýru a šunky. Podle Romana je sýr nízkotučný.

"Jeden nízkotučný a druhý nízkotučný a dohromady to je tučnější než tučný sýr," vysvětluje Kateřina a pozastavuje se i nad colou light. Roman říká, že mu chutná a nemá tolik cukru.

"Váš jazyk získává naprosto falešný signál sladké chuti. Takže mozek stimulovaný kofeinem čeká, že s ním přijde nějaká glukóza, už se na to těší a nic. Takže si vyčerpáváte mozek. Stimulujete si mozek bez toho, abyste mu dodal energii," konstatuje Kateřina.

Stůl, který nesmrdí

Tradiční stůl hrůzy je tentokrát výjimečný. Nesmrdí. Roman si totiž kupuje spíše kvalitní potraviny bez různých zvýrazňovačů chutí nebo barviv.

Petr Havlíček zároveň dodává, že je Roman i prvním, kdo má docela dobrou kondičku. "Ale má i slušnou nadváhu," dodává expert na zdravé stravování. Vysvětluje, že Roman má příliš velkou porci bílkovin a minimum sacharidů – proto má chuť na sladké.

Tradiční stůl hrůzy je tentokrát výjimečný. Nesmrdí. Roman si totiž kupuje

Kateřina s Petrem zároveň varují Romana před jeho pracovním vytížením. Za měsíc odpracuje okolo 400 hodin.

"Studie ukazují, že nedostatek kvalitního spánku vede k nadváze, obezitě, cukrovce, kardiovaskulárním chorobám a dalším metabolických poruchám," varuje Petr.

A Roman slibuje, že přestane chodit na noční.

"Takže na otázku peníze, nebo život? odpovíte: Život?" ptá se Kateřina a Roman souhlasí.

Podle Petra je pozitivní zpráva, že Romanova výkonnost je průměrná, ale hladina krevního cukru hraniční, takže mu hrozí cukrovka.

Roman si jako trest za neplnění stanoveného režimu akrobatický let, protože se bojí výšek.

"Takže u vás to hlavně bude o tom, abyste dostatečně a správně odpočíval, protože jinak vy dostatečně a správně jíte. Takže když nebudete správně odpočívat, tak poletíte," varuje Kateřina.

Odpor k rybám

A pak už Roman dostane od Petra návod na nový život.

"S novým jídelníčkem jsem se skamarádil hned, to nebyl problém. Myslel jsem ale, že bude problém s tím, vzdát se coly a sladkostí. Ale netknul jsem se a nevadí," svěřuje se posléze Roman.

Obavu má i z ryb, které dříve jedl tak dvakrát měsíčně a teď je má jíst asi dvakrát týdně. Šéfkuchař Robert ale naučil Romana připravit tatarák z tuňáka, byť Roman napřed vykřikoval, že ze syrové ryby má strach a cítí k ní odpor.

"Ale překonal jsem to, ochutnal a je to výborné," říká později Roman. Dodává, že čerstvé ryby jsou úplně něco jiného než mražené.

Málo odpočinku i spánku

Romana pravidelný pohyb baví, věnuje mu veškerý volný čas. Ale při špatné tepové frekvenci spaluje místo tuků cukry. Trenér Martin Šťastný mu ukáže, jak by měl správný trénink vypadat. A taky mu doporučí, jak může cvičit během doby, kdy čeká v práci na výjezd, tedy během pohotovosti.

Jen s odpočinkem to pořád není ono. Doktorka Cajthamlová například Romanovi vyčítá, že byl jen na týdenní dovolené, protože to je málo.

"Tři dny trvá, než se tělo adaptuje, takže z těch sedmi dní odpočíváte pouze tři, protože ten poslední už zas balíte," říká Kateřina.

Ani spánek se příliš nezlepšil. Roman spí špatně, přerušovaně a stále jen pár hodin.

"Dospělý člověk má spát 6 až 8 hodin v kuse, nepřerušovaně, obzvlášť když cvičíte. Dochází přitom k regeneraci nejen svalů, ale také paměti a podobně, proto když jste málo odpočinutý, nemůžete si na něco třeba vzpomenout," říká Kateřina.

Roman vážil na začátku natáčení 138 kilogramů. Po třech měsících shodil 15,5
Roman vážil na začátku natáčení 138 kilogramů. Po třech měsících shodil 15,5

Roman slibuje, že se polepší. A skutečně ubral na svých pracovních aktivitách. Třeba noční služby omezil. Uvádí, jak se cítí psychicky lépe, ale že má hlad. Proto mu Petr Havlíček přidá kilojouly.

4 piva a 2 litry vína

Při přepadovce Romana "chytí" Kateřina s Petrem na cestě do kina. Roman vykládá, co ten den jedl a přiznává se i alkoholovému hříchu.

Po celou dobu hubnutí měl čtyři piva a dva litry vína.

Co příště

Nejtěžší manželský pár

Manželé Matoušovi z Ostravy se dostali svou váhou 150 kg a 210 kg do knihy rekordů pořadu. Nadváha je omezuje nejen fyzicky, ale i psychicky – mladý pár už prakticky nevychází z bytu. Manželé totiž mají pocit, že je všichni sledují a za zády pomlouvají.

Co se týká stravování, jde o klasické podvyživené dietáře. Oba jedí jen jednou denně, a to docela nezdravá a tučná jídla. Složení stravy navíc ovlivňuje jejich psychiku. Hlavně paní Jany, která bývá plačtivá.

Nenechte si ujít hubnoucí tandem ve čtvrtek 17. května od 21:20 na Prima family!.

"Během těch třech měsíců se stal zdravý životní styl běžnou součástí mého života. Cítím se lépe, nejsem unavený, není mi špatně," říká později Roman. Změny pozoruje i na své pracovní výkonnosti – pracuje efektivněji, za kratší dobu stihne víc věcí.

"Roman někdy usne dříve než já a taky není takový nervák jako dřív. Chodíme teď i na dlouhé procházky. Tak dvakrát týdně deset kilometrů," říká Romanova přítelkyně.

Minus 15,5 kilo

Nový životní režim Romanovi vyloženě prospěl. Zhubl 11 centimetrů přes břicho, 6 centimetrů přes boky, zhubl 15,5 kilo a z toho 15,3 kilo tuku.

"U mě to je na jedničku!" usmívá se Petr Havlíček. I cvičitel Martin chválí Romana, jak posílil mnoho ochablých svalů. Jedničku pak přidá i doktorka Kateřina.

Pro Romana pak mají jedno překvapení. Seskok padákem, na který se všichni musí napřed připravit.

"Z Romana mám velkou radost. Dnes jeho strava pokrývá jeho fyzické aktivity. Dnes je jeho strava v pořádku," chválí Kateřina.

"Za ty tři měsíce jsem pochopil, že jsem málem spáchal sebevraždu – tím způsobem, jakým jsem dřív žil – nespal jsem, špatně jsem jedl," říká Roman.

"V tomto díle se ukázalo, že hubnutí je také v odpočinku, v kvalitním odpočinku," dodává Kateřina Cajthamlová.

Nejčtenější

Lake Bellová
Lake Bellová: Děti vychovávám tak, aby si vážily starých lidí

Herečka Lake Bellová (38) denně naráží na to, že si dnešní mládež neváží starších lidí. Své děti tak vede k tomu, aby ke starším lidem měly úctu. A hlavně po...  celý článek

MOJE ROZMARNÉ LÉTO
Moje rozmarné léto: Hlasujte, posílejte a soutěžte o ceny za tisíce

Moje rozmarné léto je téma fotosoutěže, kam můžete celé prázdniny posílat své aktuální fotografie. Soutěžit můžete v některém z osmi kol, z nichž vítězové...  celý článek

ilustrační snímek
Když domek vyhořel, děti musely do ústavu. Pomozme jim k návratu domů

Děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu. Pomozte...  celý článek

Zlatým hřebem 50. ročníku brněnského veletrhu módy Styl a Kabo se stala nedělní...
Vivien Westwood dorazila do Brna. Značka představila nejnovější kolekci

Zlatým hřebem 50. ročníku brněnského veletrhu módy Styl a Kabo se stala nedělní přehlídka Vivien Westwoodové. Bylo to vůbec poprvé, co britská návrhářka...  celý článek

Houbové rizoto
Rostou? Tak honem do lesa! Tyhle recepty užijete nejen na chalupě

Uklidňující procházka lesem mnohdy vyústí ve sběračskou výpravu – zejména, když máte svoje tajná místečka a vezmete si s sebou košík. Co ale s houbovou úrodou?...  celý článek

Další z rubriky

Jóga má podle odborníků nezpochybnitelný pozitivní přínos nejenom pro naše...
OBRAZEM: Ohebná těla vedle ašrámu i v mrakodrapu. Svět slaví den jógy

Po celém světě dnes miliony příznivců indického fyzického a mentálního cvičení slaví svátek. Dnešek je zároveň dnem letního slunovratu, který má pro mnoho...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Jak je to s módními probiotiky? Neškodí, ale o výhodách zatím víme málo

Probiotické potraviny jsou zpátky. Už ne ve formě slazených kysaných nápojů, které frčely v době po roce 2000. Teď se jí korejské kimči, islandský skyr, pije...  celý článek

Ilustrační fotografie
Máte doma tlouštíka? Řekněte mu to chytře a začněte hubnout s ním

Když už se stalo a naše dítě trpí nadváhou, pozdě bycha honit. Akademické řeči o prevenci obezity jsou nám k ničemu. Důležité je postavit se k situaci čelem a...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Pleťové masky v podobě smajlíků: roztomilé, nebo děsivé?
Pleťové masky v podobě smajlíků: roztomilé, nebo děsivé?

Že už jste toho v kosmetickém průmyslu viděli hodně? Novinkou jsou nyní plátýnkové masky s potiskem facebookových smajlí... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.