První dítě? Později, míní většina

Pětadvacet let - to je dnes podle většiny národa ideální věk, kdy by měla žena porodit první dítě. Otec by měl být ještě starší: nejméně o tři roky. Vyplývá to z průzkumu agentury AISA, uskutečněného v červnu a červenci, který má redakce od úterý k dispozici. K rodičovství v pozdějším věku se přiklánějí hlavně vysokoškolsky vzdělaní a lépe situovaní lidé. Představa, že není důvod s dětmi pospíchat, je přitom stále silnější: před třemi roky, kdy AISA dělala týž výzkum poprvé, byl ideální věk o sedm měsíců nižší.
A jak lidé míní, tak i konají: věk, v němž ženy poprvé rodí, se silně přiblížil pětadvacítce. V roce 1992 přitom bylo prvorodičkám jen něco přes dvaadvacet let. "V západních zemích je zcela běžné mít děti v pozdějším věku, my je pomalu doháníme, byť stále ještě mají tak dva roky náskok," uvedl Zdeněk Pavlík z katedry demografie Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity.

Proti stále starším matkám zatím nic nenamítají ani lékaři, trvají však na svém: ideální věk pro početí je kolem dvacítky. "V tu dobu je ženský organismus po tělesné stránce na mateřství nejlépe připraven a otěhotnění je nejpravděpodobnější.

Po dvacítce tato schopnost klesá," uvedl přednosta pražské porodnice u Apolináře Jaroslav Živný. Do třicítky však nevidí žádný problém, větší riziko zdravotních potíží a vrozených vad je podle Živného patrné až po 33. či 35. roku věku.

Psychologové kvitují, že starší rodiče jsou vyzrálejší - ale na druhé straně však také více úzkostní. "To nemusí být pro dítě vždy dobře," podotkl psycholog Slavomil Hubálek. "V moderní společnosti mají lidé děti pozdě. Někdy dítě plánují natolik, že se k početí neodhodlají vůbec, a tak je otázka, zda na tu zodpovědnost nevymřou a nepřeválcují je národy, kde to tak vážně neberou," řekl.