Nádory, které nedávno zabíjely, umíme léčit

  4:29
Vědci a lékaři nasadili v boji proti rakovině ohromující tempo. Za rok udělá vývoj v léčbě takový skok, jaký kdysi trval deset let. A to i u nás, kde onkologové často sahají po chemoterapii, která postihuje celé tělo, místo aby zvolili šetrnější ozařování. Moderních metod přibývá.
Kultivované buňky rakoviny plic

Kultivované buňky rakoviny plic | foto: Profimedia.cz

Kdyby se bývalý šéf lidovců Josef Lux léčil dnes, nemusel by na leukémii zemřít. Jenže lék, který pacientům umožňuje tuto diagnózu přežít, se objevil až pět let po jeho smrti. Podobné je to s nádory, které metastázují do jater.

"Ještě před dvaceti lety jsme takové pacienty považovali za ztracené, neměli jsme co nabídnout. Nyní je operujeme a chirurgové jim umějí významně prodloužit život," říká předseda onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

INFOGRAFIKA

Nádory u mužů a žen

A ztraceni už nemusí být ani lidé, kteří mají jinak stoprocentně smrtelné zhoubné nádory mozku, přesněji centrální nervové soustavy, takzvané glioblastomy. Prorůstají napříč celým mozkem, nedají se operovat a lékaři si dlouho mysleli, že se s nimi nedá nic dělat.

Až do chvíle, než jedna izraelská společnost vynalezla čepičku napájenou baterkami, která dává mozku pravidelné drobné elektrické impulzy, a tím zabíjí nádor.

"Ukázalo se, že to pacientům významně prodlouží život z perspektivy několika měsíců až na léta," uvádí primář Radiodiagnostického oddělení Nemocnice Na Homolce Josef Vymazal.

Petr Janeček z Olomouce byl jedním z prvních, kdo se testování "protirakovinné čepičky" zúčastnil. Když se mu nádor objevil, měl před sebou podle prognózy jen sedm měsíců života. Je to devět let a on stále žije.

"Teď jsme rok a půl v další fázi klinických testů, z devíti pacientů jich osm žije a daří se jim dobře," konstatuje Vymazal. A to přesto, že průměrná doba přežití u tohoto nádoru je sedm měsíců až jeden rok. A ještě jedno pozitivum: Češi během posledních pěti let pomalu dohánějí vyspělý svět, co se týče ozařování.

Trend současnosti: používat méně chemoterapii

Ještě v roce 2003 měli pacienti z Česka o polovinu horší dostupnost radioterapie, tedy léčby pomocí ozařování, než ostatní Evropané. Na jeden ozařovací přístroj připadalo 416 tisíc obyvatel, přitom průměr Evropské unie tehdy dělal něco přes 220 tisíc. To znamenalo, že léčba byla pro řadu českých pacientů nedostupná.

"Nyní jsme se díky investicím do nových přístrojů co do jejich počtu na obyvatele dostali víceméně na průměr Evropy. Máme u nás 44 ozařovacích přístrojů, takové Bulharsko má pouze dva, takže jsme na tom teoreticky velmi dobře," podotkl předseda společnosti radiační onkologie Jiří Petera.

Slovo "teoreticky" je však na místě. Často se totiž stává, že místo aby se pacienti léčili ozařováním (paprsky ničí nádor cíleně), lékaři nařídí chemoterapii, která neblaze zasáhne celé tělo.

Ve vyspělých evropských zemích se ozařováním léčí 70 procent pacientů. U nás se poměr těch, které lékaři pošlou na ozáření, teprve blíží 60 procentům, což je málo. Vysvětlení spočívá v tom, že po sametové revoluci se do země, ve které byl hlad po moderní léčbě, dostaly díky dravým farmaceutickým firmám nejnovější koktejly chemoterapeutik.

A pojišťovny léčbu bez potíží proplácely. Kdežto na moderní ozařovací přístroje nemocnice neměly peníze, protože to znamenalo a znamená investovat desítky milionů korun. Příkladem je gamma nůž v Praze na Homolce, na který se skládali všichni Češi v celonárodní sbírce.

"Pravda je, že chemoterapie se u nás rozbujela hodně. Lékaři si ještě úplně nezvykli ozařování používat, protože dovybavení Česka přístroji se datuje do roku 2007, a to je na změnu přístupu a myšlení lékařů příliš krátká doba. Přitom když se léčba kombinuje, má nejlepší výsledky," upozorňuje Petera.

Má na mysli fakt, že když lékař nejprve pošle pacienta na ozařování, nádor se často podaří zmenšit a pak jej chirurgové snáze odstraní.

"Nejnověji se trubičky s ozařovači zavádějí do těla, kde ozařují přímo lůžko nádoru. Říká se tomu brachyterapie a celá procedura trvá dvě hodiny, a ne obvyklých šest týdnů. Je to pro pacienta hlavně s rakovinou prostaty mnohem šetrnější než cokoliv jiného," popisuje Petera. Zákrok si však za 180 tisíc korun mohou dovolit jen bohatší nemocní, protože pojišťovny jej zatím neproplácejí.

"V každém případě jde o trend současnosti, využívat chemoterapii méně," upozornil Vorlíček. Je to možné i díky tomu, že existují genetické testy, které pomohou ušít léčbu pacientům na míru, protože odhalí, co lépe zabere. Využívá se jich například při léčbě nádorů prsu. "Když máme genetickou analýzu, ukáže se, že chemoterapie v některých případech není vhodná, a nasazuje se třeba hormonální terapie," dodal Vorlíček.

Nejčtenější

Gábina všem vyrazila dech. V Extrémních proměnách zhubla 72 kilo

Gabriela od útlého věku aktivně sportovala. V dospívání s ní však zamávaly „emoční turbulence“, které ji dovedly k přejídání. V posledních letech je věčně zavřená v bytě a hledá útěchu v jídle....

Rakovina jde příliš rychle, šokuje oblíbená blogerka. V Česku pro ni není pomoc

Populární blogerka Marika Kučová, která založila na Instagramu oblíbený blog o vaření Kitchen story, přiznala sledujícím zničující zprávu. Rakovina prsu, kterou zjistila začátkem loňského roku,...

Podvádím manžela s jeho nevlastním bratrem, nemůžu si pomoci, přiznává Marta

I v na první pohled šťastném vztahu se může stát, že jeden z páru začne hledat vášeň a uspokojení jinde. Je lepší zatloukat, nebo na rovinu přiznat nevěru? Odejít, či zůstat? Přečtěte si příběhy...

Spali s tisícovkami žen. Světoví VIP milovníci počtem partnerek šokovali

Slavní muži, kteří se chlubí, že spali s tisícovkami žen Sláva jim přinesla nejen bohatství, ale také zástup věrných fanynek, které jim „skákaly“ s nadšením do postele. Podívejte se do naší galerie, kteří slavní muži měli největší počet milenek. Někdo jich...

Příběh Aleny: Dělala jsem synovi i manželovi služku, moje trpělivost přetekla

Nevím, jestli se to dá nazvat vyhořením, ale asi to je přesně ono. Prostě jsem se jednoho dne sbalila a odešla do pronajaté garsonky. Všechno jsem nechala za sebou – svou vypiplanou domácnost,...

Odešly příliš brzy. Osobnosti, které prohrály boj s rakovinou

Nedožily se ani padesáti let. Tyto slavné osobnosti podlehly zákeřné rakovině až příliš brzy. Statečně se s tímto démonem praly až do posledních dnů. Podívejte se do galerie, které VIP tváře už...

7. dubna 2025  10:57

Náhradní matky zaslouží respekt, nedělají to pro peníze, říká šéfka kliniky

Vysíláme

V České republice probíhají stovky porodů náhradních matek ročně, přesto dodnes neexistuje žádná komplexní právní úprava tohoto fenoménu. V Rozstřelu se na tom shodly advokátka Kateřina Menclová,...

7. dubna 2025

Slavní krasavci, kteří se nezdráhali odhalit před kamerou

Odhodili stud a jako absolutní profesionálové se vrhli do milostných scén bez okolků. Na filmovém plátně na sobě VIP fešáci nedali znát sebemenší trému, byť později přiznali, že pro ně takové...

7. dubna 2025  8:43

Příběh Aleny: Dělala jsem synovi i manželovi služku, moje trpělivost přetekla

Nevím, jestli se to dá nazvat vyhořením, ale asi to je přesně ono. Prostě jsem se jednoho dne sbalila a odešla do pronajaté garsonky. Všechno jsem nechala za sebou – svou vypiplanou domácnost,...

7. dubna 2025

Ležérní denim nejsou jen džíny. Nesmí chybět bundička či sukně

Vnese do vašich šatníků svěží závan jara i mladistvý švih. Vítej, drahá džínovino. Už je nejvyšší čas pořídit nové denimové kousky.

7. dubna 2025

Jemná kůže a po chloupcích ani památky. I na žiletku potřebujete řidičák

Dámy, zmocněte se žiletek, nikoliv pánských, a jde se na to. Čeká vás hladké tělo bez chloupků i nežádoucích následků. Máme pro vás pár tipů pro perfektní výsledek.

7. dubna 2025

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Týdenní horoskop pro všechna znamení. Co váš čeká od 7. do 13. dubna?

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale také si je užili, případně se vyvarovali rozhodnutí, která by se vám nemusela vyplatit.

7. dubna 2025

Nejdůležitější otázky o alergiích, na které byste měli znát odpovědi

Chcete vědět, jak poznáte, že jste alergičtí, a na co všechno můžete negativně reagovat? Nebo vás více zajímá, jak se můžete z alergie vyléčit? Na tyto a další otázky jsme hledali odpovědi.

7. dubna 2025

Spánek dává signály, že se nám v životě něco děje, vysvětluje docentka Zusková

Premium

Vědecké poznatky jsou někdy nesrozumitelné. Klaudia Zusková je odbornicí na zdravý životní styl a řeč vědců se snaží laikům přetlumočit. Právě proto napsala knihu Na zdraví!

7. dubna 2025

Zapečené kedlubny

Zapečené kedlubny
Recept

Lehké

70 min

Kedlubna nám díky vysokému obsahu vlákniny zajistí dlouhodobý pocit sytosti a je bohatá na vitamin...

Poruchy imunity pacientům většinou vyrábíme my, lékaři, připouští imunoložka

Premium

Zimní chřipková epidemie je za námi, příčiny jsou však každý rok stejné – stres, nedostatek vitaminu D ze slunce i nápor typických „zimních virů“. Co stav imunity ovlivňuje? A kdy a jak ji podpořit?...

6. dubna 2025

Žena si připadala kvůli nosu jako obluda, zachránil ji nápravný zákrok

Dvaačtyřicetiletá Demi z Velké Británie podstoupila plastiku nosu už v pětadvaceti letech. Ve třiceti pak začala pravidelně užívat kokain a nos se úplně zbortil. „Byla jsem věčně tak mimo, že mi včas...

6. dubna 2025  11:26