Kolik má být tuku v těle?

  • 4
Jiný elektrický odpor má tkáň, ve které je hodně tuku, a jiný ta, ve které je více vody. Tento jev využívají moderní osobní váhy, které dokážou změřit, kolik je v těle procent tuku. Naměřené údaje je však třeba brát s lehkou rezervou.

TÉMĚŘ POLOVINA ČECHŮ TOUŽÍ ZHUBNOUT

KOLIK JOULŮ VAŠE TĚLO POTŘEBUJE?

"Problém je v tom, že toto měření je ovlivněno ještě celou řadou dalších věcí, například stavem kůže," říká obezitolog Petr Sucharda.

"Proto má smysl sledovat, jak se tato hodnota vyvíjí během několika vážení u jednoho člověka. Nějaké srovnávání několika lidí mezi sebou však příliš hodnověrné není," říká lékař.

Připouští přitom, že vážení na podobné váze může u někoho udržovat tu správnou motivaci pro hubnutí. "Je to spolehlivý způsob, jak si ověřit, že tuk skutečně ubývá. Řadě lidí pomáhá, když vidí, že s tím, jak klesá jejich hmotnost, mění se i obsah tuku," říká.

Zároveň však přiznává, že pro svoji denní práci v ordinaci znát množství tuku u každého pacienta nepotřebuje. A kolik tuku by vlastně mělo v těle být? "Udává se, že u žen 20-25 procent, u mužů pak 15 procent. Ale to už jde o opravdu atletické postavy," říká Petr Sucharda.

Než množství tuku je někdy důležitější jeho rozložení. V tomto jsou na tom hůře muži - u nich se tuk častěji ukládá kolem pasu, zatímco nohy zůstávají štíhlé. Pro zjednodušení se někdy tomuto druhu obezity říká "typ jablko". Zdravotní komplikace jsou v tomto případě mnohem častější. - více zde

Ženy naopak více přibírají na bocích, hýždích a stehnech. Takový způsob ukládání tuků se pak označuje "typ hruška". "Tuková tkáň v typicky ženských lokalizacích má speciální poslání - představuje zásobu energie pro dobu těhotenství a kojení; záleží však na okolnostech, zda tělo tyto zásoby využije," vysvětluje Petr Sucharda.

Tuk je pro život nezbytný
Lidé, kteří moc touží po štíhlé postavě, se často snaží zlikvidovat jakýkoli tukový polštářek na těle. I při těch nejdrastičtějších kúrách však tělo dokáže odbourat jen kilogram tuku za týden, zbytek váhového úbytku se týká jiných složek, hlavně vody.

Skoncovat zcela s tukem v těle však stejně není možné. A hlavně - není to ani žádoucí. Bez určitého množství tuku se tělo neobejde - tukové částice tvoří buněčné membrány, ochrannou vrstvu kolem orgánů a jsou součástí hormonů. Nehledě už na to, že celá velká skupina vitaminů (A, D, E, K) se rozpouští jedině v tucích.

"Tuková tkáň je také naprosto nezbytná pro přežití i krátkodobých období bez přijímání potravy, protože jinak by ihned došlo k odbourávání svalů a jiných bílkovin, které mají v organismu mnoho důležitějších úkolů než sloužit jako palivo," uvádí Petr Sucharda.

Kolik mám v sobě vody?
Množství tuku je ovlivněno věkem. Ve stáří výrazně přibývá. Dvacetiletý člověk, který váží osmdesát kilogramů, má v sobě přibližně 15 kilogramů tuku, stejně těžký sedmdesátník o deset kilogramů více.

Chytré váhy zároveň ukazují, kolik má člověk v těle vody. I zde je třeba brát v úvahu celou řadu věcí - více vody v těle mají muži než ženy. S věkem obsah vody klesá. Tělo novorozence je tvořeno vodou ze tří čtvrtin.

To, kolik má organismus vody, ovlivňuje i přesnost měření obsahu tuku. "Když má někdo otoky, vychází mu podíl tuku falešně nízký, naopak u dehydratovaného člověka ukazuje přístroj, že je tuku více než ve skutečnosti," vysvětluje obezitoložka Marie Kunešová.

Běh, pohyb, sport - ilustrační foto.