Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zvládat bolest a jak být sama sobě lékařkou

  1:00aktualizováno  1:00
Bolest se dělí na náhodnou, zvládnutelnou a nebezpečnou. Pomůžeme vám je rozeznat. Někdy totiž pomíjíme vážné problémy, nebo naopak běháme k lékaři se zbytečnostmi. Co tedy dělat, když bolí hlava, hruď nebo břicho?
Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto

Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto - Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Prohlédněte si nový server pro ženy ONADNES.CZ

Stojíte ve frontě u pokladny v supermarketu a najednou se vám udělá nevolno. V hlavě vám buší tisíc kladívek, nemůžete popadnout dech, cítíte závrať a bolestivý tlak na prsou. Nejhorší pocity naštěstí za chvíli pominou.

Ale co teď? Letět k doktorovi, nebo mávnout rukou a dát si potom doma kávu na zvednutí tlaku? Rozhodnutí, které je pro naše zdraví zásadní, může i bez studia medicíny zvládnout každý sám.

BOLEST HLAVY


Co zvládnete sama

 • Bolehlav po společensky náročném večeru, kdy jste pila přes svou míru.

• Tenzní bolest, která vám sedí v zátylku a na temeni hlavy. Způsobuje ji pracovní vypětí, celodenní sezení u počítače, stres, deprese. Zabere na ni ibalgin, paralen a protažení svalů na šíji.

• Bolest hlavy, pálení v krku a celkovou únavu. Zřejmě jste chytila virózu a měla byste jít nejkratší cestou do postele. Pokud se za tři nebo čtyři dny bolesti nezlepší a ze zvýšené teploty se stane horečka, objednejte se k lékaři.

Kdy se objednat k lékaři

• Když cítíte silnou pulzující bolest na jedné straně hlavy, případně vidíte takzvanou auru - světélkující obrazce před očima. Je-li vám nevolno, zvracíte, bolí vás světlo, zvuky, pachy, pak u vás zřejmě právě propukl záchvat migrény. Běžná analgetika na něj nezabírají. Musíte k doktorovi.

• Když vás několik dní nepřetržitě pronásledují asi tak hodinové záchvaty bodavé bolesti hlavy, většinou za jedním okem. Během noci vám nedají spát. Pak odezní stejně náhle jako se zjevily. Po delší době se objeví znovu. Zřejmě jde o takzvané cluster headaches (nakupené záchvaty bolesti hlavy).

• Když vás přepadne silná bolest hlavy, nevolnost od žaludku, motolice a špatně se vám hýbe hlavou. Zřejmě jde o blokádu páteře.

• Když vás hlava bolí i přesto, že dlouhodobě užíváte preparáty proti migréně (analgetika, ergotamin).

• Když v poslední době často trpíte silnými bolestmi hlavy v oblasti za čelem, máte potíže s pamětí, řečí nebo sluchem. Může jít o mozkový nádor.

"K lékaři zajděte, změní-li se dynamika bolesti. Začne-li vás například hlava bolet jednou za dva dny namísto jednou za šest neděl, určitě je dobré zjistit proč," doporučuje praktický lékař z Prahy 4 Miroslav Bartušek.

"Také pokud se změní intenzita nebo typ bolesti, kterou jste dosud znali. Každá taková změna totiž hlásí: Pozor, něco se děje."

Kdy jet na pohotovost

• Když vás přepadne prudká bolest hlavy a dvojité vidění. Může jít o mozkovou výduť (aneurysma).

• Při náhlé bolesti hlavy, nevolnosti, závrati, poruše řeči, polykacích potížích, dvojitém vidění nebo ztrátě vidění na jednom oku - tyto příznaky nasvědčují mozkové mrtvici.

• Při kruté bolesti hlavy, spavosti, dezorientaci a závrati - může jít o poúrazové krvácení do mozku.

• Když máte vysokou horečku, silně vás bolí hlava, nevolnost, jste zmatená, máte červené skvrny na kůži a strnulou šíji - všechno nasvědčuje tomu, že jde o obávaný zánět mozkových blan, meningitidu.

"Jakoukoli nečekaně prudkou bolest hlavy spojenou se špatným viděním, případně závratí a dezorientací by měl co nejrychleji zkontrolovat lékař," radí lékařka pražské zdravotní záchranné služby Eva Herzová.

BOLEST NA HRUDI


Co zvládnete sama

• Pálení žáhy: pocit pálení za hrudní kostí až do krku se objevuje po vydatném jídle, větší dávce bílého vína nebo při nepravidelném stravování. Pokud se to přihodí jednou za půl roku, stačí si vzít trošku jedlé sody, případně některý z volně prodejných antacidů.

• Virózu s kašlem, při kterém vás pobolívá na hrudi. Kupte si sirup nebo tablety na odkašlávání a vydržte první tři dny v klidu doma. Pokud se příznaky zhoršují a zvyšuje se vám teplota, jděte k lékaři, který posoudí, jestli není potřeba nasadit antibiotika.

Kdy se objednat k lékaři

• Když vás žáha pálí často, špatně se vám polyká nebo máte pocit, že vám jídlo uvízlo na půli cesty. Možná trpíte reflexní chorobou jícnu.

• Když vás v rozčilení prudce zabolí za hrudní kostí - může jít o anginu pectoris, jednu z forem ischemické choroby srdeční. Po uklidnění bolest sice ustane, ale k lékaři musíte.

• Silná bolest na jedné straně hrudníku po několik dní. Možná jen natažené mezižeberní svaly nebo nalomené žebro.

• Když delší dobu bez zjevné příčiny pokašláváte, při dýchání to ve vás hvízdá, v poslední době vás pobolívá na hrudi. Možná jde o nevinnou bronchitidu, možná včas zachytíte rakovinu plic.

• Když nezvládnete vyjít do schodů bez zastavení, v noci se budíte, špatně se vám dýchá a otékají vám nohy. Zřejmě k vám vysílá první varovné signály vaše ochablé srdce.

"Každý kašel, který trvá déle než 14 dní, by se měl vyšetřit," nabízí jasný klíč k oddělení běžného pokašlávání od příznaků vážnější choroby MUDr. Bartušek. "Stejně tak nová, výrazná bolest na hrudi. I když se nakonec třeba zjistí, že šlo pouze o plynatost."

Kdy jet na pohotovost

• Když cítíte desítky minut silnou bolest za hrudní kostí, která vám vystřeluje do zad a paží, hlavně do té levé, jste opocená, je vám nevolno, pociťujete úzkost, mohou vám tuhnout čelisti a šíje - pravděpodobně jde o nebezpečný infarkt myokardu.

• Když nemůžete dýchat, silně vás bolí na jedné straně hrudníku, máte suchý kašel a svíravý pocit na hrudi. Váš hrudník může být při vdechu asymetrický. Zřejmě jde o pneumotorax, tedy protržení plicní membrány neboli kolaps plíce.

• Když bez varování ucítíte velmi silnou bolest při nádechu a vykašláváte krev. Pokud trpíte žilní trombózou nebo jste právě prodělala větší operaci, mohla by to být plicní embolie, závažný důvod pro příjezd záchranky.

• Když se bez zjevné příčiny dusíte, máte oteklý zarudlý obličej, rty i jazyk - při anafylaktickém šoku, tedy silné alergické reakci, jde o život.

BOLEST BŘICHA


Co zvládnete sama

• Průjem, zvýšenou teplotu a celkovou nevolnost. Je to klasická střevní chřipka - zůstaňte v klidu doma, pijte dostatek tekutin a první den nejezte. Pokud nedojde ke zlepšení do tří dnů, kontaktujte lékaře.

• Potíže s vyprazdňováním - pocit plného břicha. Zácpa nás postihuje při změně režimu a stravovacích návyků, často na cestách. Hodně pijte, jezte jogurty a potraviny s vlákninou. Pokud váš výlet netrvá víc než týden, možná si obsah střev odvezete s sebou domů.

• Bolest po konzumaci určitého typu potravin - zřejmě trpíte potravinovou alergií nebo nesnášenlivostí.

Kdy se objednat k lékaři

• Když delší dobu cítíte bolest v nadbřišku, hlavně před jídlem, často máte pocit na zvracení a říháte. Tak se projevuje vřed na dvanáctníku. Žaludeční vřed zase způsobuje bolest po jídle a výrazně potlačuje chuť k jídlu.

• Když často a bolestivě močíte. Pokud vás bolí v tříslech, může jít o ledvinové kameny, jinak zřejmě máte infekci močových cest.

• Když míváte v poslední době nezvykle silnou a bolestivou menstruaci. Tak se mohou projevovat cysty na vaječnících stejně jako rakovina.

• Když vám vynechala menstruace a stále silněji vás bolí v podbřišku a v dolní části zad. Mohlo by jít o mimoděložní těhotenství.

• Když vás dlouhodobě trápí bolesti břicha, nemáte chuť k jídlu a hubnete. Příčinou by mohla být rakovina nebo chronická pankreatitida - zánět slinivky břišní.

Kdy jet na pohotovost

• Když vás přepadne krutá bolest v podbřišku, pociťujete nucení na močení a v moči se objevuje krev. To jsou příznaky ledvinové koliky.

• Kdykoliv vás v těhotenství silně rozbolí břicho, krvácíte, necítíte pohyby plodu nebo děje-li se cokoli divného.

• Když vás silně bolí v pravém podbřišku, máte vysokou horečku a nateklé břicho. Pravděpodobně jde o akutní zánět slepého střeva střeva nebo slinivky břišní.

• Když se objeví krutá bolest břicha vycházející ze středu nadbřišku směrem do středu hrudníku, k šíji a ramenům. Příznaky odpovídají infarktu.

• Když zvracíte krev. Může jít o prasklý vřed.

Položme si ruku na srdce, každé z nás už se to někdy stalo - umíraly jsme na infarkt nebo rakovinu a po pár hodinách jsme zjistily, že nás trápí ,jen' žlučové kameny, stres nebo nadýmání po opulentním rodinném obědě.

Některé zdravotní problémy vypadají na první pohled dramaticky, a přitom ve skutečnosti vlastně ani nejsou životu nebezpečné. Jiné jsou zase tiší a zákeřní zabijáci, které ovšem můžeme při troše sebezapření přehlédnout až do doby, kdy je už na každé léčení pozdě.

Dívejme se proto raději samy na sebe pozorně a aktivně si hlídejme vlastní zdraví. Jsme přece samy sobě lékařem nejvyšší pohotovosti - rozhodujeme totiž o tom, zda se budeme léčit včas nebo ne.

Autoři:
Nejčtenější

Ilustrační fotografie
Letní lásky? Pozor na pohlavně přenosné nemoci, které způsobují neplodnost

Ze vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou neplodnosti. Než se...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to netýkalo. Když se snažím zavést na to hovor, otočí hlavu a ignoruje mě. Čtenářka Ina...  celý článek

Billie Piperová
Piperová: Ve třiceti po mně nemůžete chtít, abych vypadala na dvacet

Britské herečky Billie Piperová (34) se dotklo, že se do ní opřeli někteří novináři kvůli vráskám. Po třicítce očekávala, že se podobným článkům vyhne. Jak...  celý článek

Houbové rizoto
Rostou? Tak honem do lesa! Tyhle recepty užijete nejen na chalupě

Uklidňující procházka lesem mnohdy vyústí ve sběračskou výpravu – zejména, když máte svoje tajná místečka a vezmete si s sebou košík. Co ale s houbovou úrodou?...  celý článek

ilustrační snímek
Když domek vyhořel, děti musely do ústavu. Pomozme jim k návratu domů

Děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu. Pomozte...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Uroložka: Koupání v řece ani bazénu zánět močových cest nezpůsobuje

Každá druhá žena aspoň jednou za život prodělala zánět močových cest, i proto lékaři doporučují věnovat péči hlavně prevenci. "Koupání v řece ani bazénu...  celý článek

Ilustrační fotografie
Omezte cukr i lepek, zkuste tampon, radí lékař jako prevenci před mykózou

Léto je obdobím, kdy ženy nejčastěji trápí gynekologická onemocnění. Podle gynekologa Romana Peschouta je proto důležité myslet na prevenci. "Po koupání si...  celý článek

(Ilustrační foto)
Sedm potravin, které mohou hrát roli v prevenci rakoviny

Je to tenký led, na který se vědci pouštějí neradi. Žádné jídlo samozřejmě nedokáže zcela předejít rakovině a už vůbec ne všem typům a žádné také samo o sobě...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Glamour líčení jednoduše: Výrazného líčení se nemusíte bát
Glamour líčení jednoduše: Výrazného líčení se nemusíte bát

Glamour makeup je výrazný styl líčení. Používá se většinou při focení a má za cíl podtrhnout ženskou krásu a přitažlivost. Proč si ale tohle vše nedopřát i kdyk... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.