Jak zvládat bolest a jak být sama sobě lékařkou

  1:00
Bolest se dělí na náhodnou, zvládnutelnou a nebezpečnou. Pomůžeme vám je rozeznat. Někdy totiž pomíjíme vážné problémy, nebo naopak běháme k lékaři se zbytečnostmi. Co tedy dělat, když bolí hlava, hruď nebo břicho?
Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto

Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto - Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Prohlédněte si nový server pro ženy ONADNES.CZ

Stojíte ve frontě u pokladny v supermarketu a najednou se vám udělá nevolno. V hlavě vám buší tisíc kladívek, nemůžete popadnout dech, cítíte závrať a bolestivý tlak na prsou. Nejhorší pocity naštěstí za chvíli pominou.

Ale co teď? Letět k doktorovi, nebo mávnout rukou a dát si potom doma kávu na zvednutí tlaku? Rozhodnutí, které je pro naše zdraví zásadní, může i bez studia medicíny zvládnout každý sám.

BOLEST HLAVY


Co zvládnete sama

 • Bolehlav po společensky náročném večeru, kdy jste pila přes svou míru.

• Tenzní bolest, která vám sedí v zátylku a na temeni hlavy. Způsobuje ji pracovní vypětí, celodenní sezení u počítače, stres, deprese. Zabere na ni ibalgin, paralen a protažení svalů na šíji.

• Bolest hlavy, pálení v krku a celkovou únavu. Zřejmě jste chytila virózu a měla byste jít nejkratší cestou do postele. Pokud se za tři nebo čtyři dny bolesti nezlepší a ze zvýšené teploty se stane horečka, objednejte se k lékaři.

Kdy se objednat k lékaři

• Když cítíte silnou pulzující bolest na jedné straně hlavy, případně vidíte takzvanou auru - světélkující obrazce před očima. Je-li vám nevolno, zvracíte, bolí vás světlo, zvuky, pachy, pak u vás zřejmě právě propukl záchvat migrény. Běžná analgetika na něj nezabírají. Musíte k doktorovi.

• Když vás několik dní nepřetržitě pronásledují asi tak hodinové záchvaty bodavé bolesti hlavy, většinou za jedním okem. Během noci vám nedají spát. Pak odezní stejně náhle jako se zjevily. Po delší době se objeví znovu. Zřejmě jde o takzvané cluster headaches (nakupené záchvaty bolesti hlavy).

• Když vás přepadne silná bolest hlavy, nevolnost od žaludku, motolice a špatně se vám hýbe hlavou. Zřejmě jde o blokádu páteře.

• Když vás hlava bolí i přesto, že dlouhodobě užíváte preparáty proti migréně (analgetika, ergotamin).

• Když v poslední době často trpíte silnými bolestmi hlavy v oblasti za čelem, máte potíže s pamětí, řečí nebo sluchem. Může jít o mozkový nádor.

"K lékaři zajděte, změní-li se dynamika bolesti. Začne-li vás například hlava bolet jednou za dva dny namísto jednou za šest neděl, určitě je dobré zjistit proč," doporučuje praktický lékař z Prahy 4 Miroslav Bartušek.

"Také pokud se změní intenzita nebo typ bolesti, kterou jste dosud znali. Každá taková změna totiž hlásí: Pozor, něco se děje."

Kdy jet na pohotovost

• Když vás přepadne prudká bolest hlavy a dvojité vidění. Může jít o mozkovou výduť (aneurysma).

• Při náhlé bolesti hlavy, nevolnosti, závrati, poruše řeči, polykacích potížích, dvojitém vidění nebo ztrátě vidění na jednom oku - tyto příznaky nasvědčují mozkové mrtvici.

• Při kruté bolesti hlavy, spavosti, dezorientaci a závrati - může jít o poúrazové krvácení do mozku.

• Když máte vysokou horečku, silně vás bolí hlava, nevolnost, jste zmatená, máte červené skvrny na kůži a strnulou šíji - všechno nasvědčuje tomu, že jde o obávaný zánět mozkových blan, meningitidu.

"Jakoukoli nečekaně prudkou bolest hlavy spojenou se špatným viděním, případně závratí a dezorientací by měl co nejrychleji zkontrolovat lékař," radí lékařka pražské zdravotní záchranné služby Eva Herzová.

BOLEST NA HRUDI


Co zvládnete sama

• Pálení žáhy: pocit pálení za hrudní kostí až do krku se objevuje po vydatném jídle, větší dávce bílého vína nebo při nepravidelném stravování. Pokud se to přihodí jednou za půl roku, stačí si vzít trošku jedlé sody, případně některý z volně prodejných antacidů.

• Virózu s kašlem, při kterém vás pobolívá na hrudi. Kupte si sirup nebo tablety na odkašlávání a vydržte první tři dny v klidu doma. Pokud se příznaky zhoršují a zvyšuje se vám teplota, jděte k lékaři, který posoudí, jestli není potřeba nasadit antibiotika.

Kdy se objednat k lékaři

• Když vás žáha pálí často, špatně se vám polyká nebo máte pocit, že vám jídlo uvízlo na půli cesty. Možná trpíte reflexní chorobou jícnu.

• Když vás v rozčilení prudce zabolí za hrudní kostí - může jít o anginu pectoris, jednu z forem ischemické choroby srdeční. Po uklidnění bolest sice ustane, ale k lékaři musíte.

• Silná bolest na jedné straně hrudníku po několik dní. Možná jen natažené mezižeberní svaly nebo nalomené žebro.

• Když delší dobu bez zjevné příčiny pokašláváte, při dýchání to ve vás hvízdá, v poslední době vás pobolívá na hrudi. Možná jde o nevinnou bronchitidu, možná včas zachytíte rakovinu plic.

• Když nezvládnete vyjít do schodů bez zastavení, v noci se budíte, špatně se vám dýchá a otékají vám nohy. Zřejmě k vám vysílá první varovné signály vaše ochablé srdce.

"Každý kašel, který trvá déle než 14 dní, by se měl vyšetřit," nabízí jasný klíč k oddělení běžného pokašlávání od příznaků vážnější choroby MUDr. Bartušek. "Stejně tak nová, výrazná bolest na hrudi. I když se nakonec třeba zjistí, že šlo pouze o plynatost."

Kdy jet na pohotovost

• Když cítíte desítky minut silnou bolest za hrudní kostí, která vám vystřeluje do zad a paží, hlavně do té levé, jste opocená, je vám nevolno, pociťujete úzkost, mohou vám tuhnout čelisti a šíje - pravděpodobně jde o nebezpečný infarkt myokardu.

• Když nemůžete dýchat, silně vás bolí na jedné straně hrudníku, máte suchý kašel a svíravý pocit na hrudi. Váš hrudník může být při vdechu asymetrický. Zřejmě jde o pneumotorax, tedy protržení plicní membrány neboli kolaps plíce.

• Když bez varování ucítíte velmi silnou bolest při nádechu a vykašláváte krev. Pokud trpíte žilní trombózou nebo jste právě prodělala větší operaci, mohla by to být plicní embolie, závažný důvod pro příjezd záchranky.

• Když se bez zjevné příčiny dusíte, máte oteklý zarudlý obličej, rty i jazyk - při anafylaktickém šoku, tedy silné alergické reakci, jde o život.

BOLEST BŘICHA


Co zvládnete sama

• Průjem, zvýšenou teplotu a celkovou nevolnost. Je to klasická střevní chřipka - zůstaňte v klidu doma, pijte dostatek tekutin a první den nejezte. Pokud nedojde ke zlepšení do tří dnů, kontaktujte lékaře.

• Potíže s vyprazdňováním - pocit plného břicha. Zácpa nás postihuje při změně režimu a stravovacích návyků, často na cestách. Hodně pijte, jezte jogurty a potraviny s vlákninou. Pokud váš výlet netrvá víc než týden, možná si obsah střev odvezete s sebou domů.

• Bolest po konzumaci určitého typu potravin - zřejmě trpíte potravinovou alergií nebo nesnášenlivostí.

Kdy se objednat k lékaři

• Když delší dobu cítíte bolest v nadbřišku, hlavně před jídlem, často máte pocit na zvracení a říháte. Tak se projevuje vřed na dvanáctníku. Žaludeční vřed zase způsobuje bolest po jídle a výrazně potlačuje chuť k jídlu.

• Když často a bolestivě močíte. Pokud vás bolí v tříslech, může jít o ledvinové kameny, jinak zřejmě máte infekci močových cest.

• Když míváte v poslední době nezvykle silnou a bolestivou menstruaci. Tak se mohou projevovat cysty na vaječnících stejně jako rakovina.

• Když vám vynechala menstruace a stále silněji vás bolí v podbřišku a v dolní části zad. Mohlo by jít o mimoděložní těhotenství.

• Když vás dlouhodobě trápí bolesti břicha, nemáte chuť k jídlu a hubnete. Příčinou by mohla být rakovina nebo chronická pankreatitida - zánět slinivky břišní.

Kdy jet na pohotovost

• Když vás přepadne krutá bolest v podbřišku, pociťujete nucení na močení a v moči se objevuje krev. To jsou příznaky ledvinové koliky.

• Kdykoliv vás v těhotenství silně rozbolí břicho, krvácíte, necítíte pohyby plodu nebo děje-li se cokoli divného.

• Když vás silně bolí v pravém podbřišku, máte vysokou horečku a nateklé břicho. Pravděpodobně jde o akutní zánět slepého střeva střeva nebo slinivky břišní.

• Když se objeví krutá bolest břicha vycházející ze středu nadbřišku směrem do středu hrudníku, k šíji a ramenům. Příznaky odpovídají infarktu.

• Když zvracíte krev. Může jít o prasklý vřed.

Položme si ruku na srdce, každé z nás už se to někdy stalo - umíraly jsme na infarkt nebo rakovinu a po pár hodinách jsme zjistily, že nás trápí ,jen' žlučové kameny, stres nebo nadýmání po opulentním rodinném obědě.

Některé zdravotní problémy vypadají na první pohled dramaticky, a přitom ve skutečnosti vlastně ani nejsou životu nebezpečné. Jiné jsou zase tiší a zákeřní zabijáci, které ovšem můžeme při troše sebezapření přehlédnout až do doby, kdy je už na každé léčení pozdě.

Dívejme se proto raději samy na sebe pozorně a aktivně si hlídejme vlastní zdraví. Jsme přece samy sobě lékařem nejvyšší pohotovosti - rozhodujeme totiž o tom, zda se budeme léčit včas nebo ne.

Autoři:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...