Jak ušetřit za léky a poplatky u lékaře

Šetřit na zdraví se rozhodně nevyplácí. Když se však zkusíte domluvit se svým lékárníkem na levnější variantě léku a budete chodit k lékaři na pravidelné prohlídky, nebudete přinejmenším utrácet zbytečně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nespoléhejte na krajské lékárny

Od února, případně března začala krajská zařízení odpouštět či vracet regulační poplatky. Třicet korun za položku na receptu vám vrátí v lékárně, která spadá pod krajskou nemocnici. Přidaly se i některé soukromé.

Může se sice zdát, že vyzvednete-li si léky v takovéto lékárně, automaticky ušetříte třicet korun (nebo více, máte-li léky na několika receptech), ale nemusí to být vždycky pravda. Ceny léků se vypočítávají mnohem složitěji a klidně se může stát, že za ně vydáte více, než jste chtěli původně ušetřit.

Je to tím, že doplatky na léky se mohou v každé lékárně lišit. Záleží, jaké má lékárna pacienty, zda je velká, nebo malá, nebo zda leží u velké nemocnice. Když některých léků objednává málo, může být doplatek větší, než když si u ní přípravky vyzvedává více pacientů se stejnou diagnózou.

Krajské lékárny zvýšily u některých léků doplatky, aby kompenzovaly „vymazaný“ regulační poplatek. Když MF DNES testovala, jak moc se doplatky za léky liší, potvrdilo se, že ty nemocniční nemusí být levnější.

Například za lék ke zpevnění žil Detralex se v Jeseníku v Kauflandu ve Fučíkově ulici doplácelo 192 korun, v soukromé lékárně Gema v Hradci Králové stojí 263 korun. Což je cena, která se moc neliší od ceny nemocniční lékárny v Jihlavě, kde je lék k mání za 255 korun.

Navíc přesuny pacientů mezi lékárnami, kdy někteří byli ochotni cestovat za levnějším lékem i několik desítek kilometrů, natropily zmatek a některým lékárnám došly zásoby. A vzhledem k tomu, že v krajských lékárnách se tvoří obrovské fronty, protože se v mnohých musí vyplňovat formuláře, aby kraj mohl pacientům vrátit peníze, ušetříte návštěvou nekrajské lékárny zejména čas.

KDE V KRAJÍCH NEPLATÍTE POPLATKY

„Určitě je výhodnější, když má lékárna stálou klientelu, a to zvláště pro zákazníky. Když třeba víme, jaké léky daný člověk dlouhodobě užívá, tak mu můžeme doporučit přípravky, které pro něj budou nejvhodnější,“ říká předsedkyně kroměřížského okresního sdružení lékárnické komory Jitka Dvouletá.

Zeptejte se lékárníka

Ušetřit na poplatcích mohou pomoci i lékárníci. Ti mají od minulého roku novou pravomoc: pokud lékař na receptu nevyznačí, že na daném léku trvá, může vám magistr navrhnout levnější variantu léku se stejným účinkem. Stejně tak vám může poradit pro vás výhodnější balení. U těch větších totiž mnohdy můžete ušetřit téměř tolik, kolik vydáte na regulačním poplatku.

Navíc lékárník může poradit i s tím, jaký lék je lepší pořídit si bez receptu proto, že jeho cena ve volném prodeji je nižší než suma, kterou byste vydali za poplatek za recept a doplatek za lék. To se týká například léků na snížení teploty nebo bolesti.

Lékárníci poradí také v tom, zda vám různí lékaři nepředepsali různé léky se stejnou účinnou látkou, a vy některé z nich tedy užíváte zbytečně. Názvy léků stačí sepsat na papír a předat lékárníkovi. Stává se to zejména u seniorů, kteří navštěvují několik různých lékařů a neinformují je o všech preparátech, které užívají.

Když společně s lékárníkem přijdete na léky, jejichž účinky jdou proti sobě nebo se případně násobí, ušetříte nejen peníze, ale hlavně svůj organismus.

Choďte na prevenci

Třicetikorunový poplatek za návštěvu ordinace od vás lékař nebude chtít v případě, že jdete na jakoukoli preventivní prohlídku včetně povinných očkování, jež hradí zdravotní pojišťovna.

Když budete chodit na preventivní prohlídky, nemusí být vaše úspora za zdraví zjevná, ale dlouhodobě se vám zcela jistě vyplatí. Zpravidla platí, že čím dříve se na nemoc přijde, tím menší náklady spolyká její léčení.

Na jakou prevenci má pacient nárok, přesně vyjmenovává vyhláška ministerstva zdravotnictví, dozvíte se to i ve vaší zdravotní pojišťovně. Zjednodušeně je to tak, že dospělí mají nárok na prohlídku u praktického lékaře jednou za dva roky, jednou za rok u zubaře, ženy jednou za rok u gynekologa a pacientky starší 45 let mají jednou za dva roky zadarmo i mamografické vyšetření.

Lidé nad 50 let mohou v dvouletých intervalech zažádat o preventivní vyšetření rakoviny tlustého střeva, zdarma je také kolonoskopie pro lidi nad 55 let.

nestřídejte lékárny

Pokud jste typ pacienta-cestovatele, který neváhá objet všechny lékárny ve městě kvůli levnějšímu léku, zřejmě tím neprospíváte ani sobě, ani své peněžence. Lékárníci doporučují, abyste si vybrali jednu lékárnu a spolu s jejími zaměstnanci konzultovali všechny léky, které berete. Když budete stálý zákazník, lékárna se s vámi snadněji dohodne. Navíc vám bude moci lépe hlídat, zda některé léky neberete dublovaně.

Autoři:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...