Hrozí, že antibiotika nebudou účinkovat?

  1:00
Když se po druhé světové válce rozšířila antibiotika, optimisté věřili, že tím lidstvo navždy získalo zbraň proti infekčním nemocem. Po pár letech však lékaři začali ztrácet jednu část antibiotického arzenálu po druhé. Původci nemocí se dokázali novým lékům přizpůsobit.
Prášky - (c) profimedia.cz/corbis

Prášky - (c) profimedia.cz/corbis - Léky, prášky - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Když antibiotika nezabírají
Nyní je rezistence na antibiotika - tedy fakt, že nezabírají na infekce - problémem, který v různé míře trápí celý civilizovaný svět. Česko nevyjímaje.

"Situace se liší stát od státu. Například Francie, Španělsko nebo Itálie čelí obrovským potížím. Na druhou stranu skandinávské země, ale třeba i Nizozemsko mají problémy s rezistencí minimální," říká primář antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce Vlastimil Jindrák.

"Není bez zajímavosti, že to jsou právě ty státy, kde se antibiotika předepisují nejméně."

Česko patří tak do středu této stupnice. Největší problémy u nás dělá původce angíny, na kterou nezabírá celá velká skupina těchto léků, tzv. makrolidová antibiotika.

"Znamená to, že pokud je dítě alergické na penicilin, už pak mnoho terapeutických možností nezbývá. Rezistence může vést k tomu, že dítě musí do nemocnice na náročnou injekční léčbu," vysvětluje Jindrák.

Pacienti vyžadují recept
Velká část antibiotik by se vůbec k pacientům neměla dostat. "Několik let už provádíme audit používání antibiotik a analyzujeme, jak jednotliví lékaři antibiotika předepisují. Ukazuje se, že v polovině případů jsou antibiotika podána nevhodně," říká Vlastimil Jindrák.

Což zase v celosvětovém měřítku není ještě tak špatné. Jsou státy, kde to je až sedmdesát procent. K tomu, že lékaři předepisují antibiotika zbytečně, je tlačí i jejich pacienti.

"Pracuji i v ordinaci pro cizince, a tak vidím ten rozdíl. Češi se antibiotik domáhají mnohem razantněji, a pokud odejdou bez nich, mají pocit, že doktor za nic nestojí," říká Aleš Slavíček z ušní-nosní-krční kliniky pražské motolské nemocnice.

Na druhou stranu se lékaři potkávají i s lidmi, kteří mají z antibiotik neodůvodněný strach. "To je také velmi nešťastné. Antibiotika jsou nesmírně důležité léky, bez kterých by moderní medicína vůbec nebyla možná," varuje Vlastimil Jindrák.

Pokud se však s nimi nebude zacházet opatrně, hrozí, že u některých dosud snadno léčitelných nemocí bude jediná ochrana očkování.

Kdy jsou antibiotika opravdu potřeba
Antibiotiky už není nutno střílet naslepo. K mání je vyšetření, kterým se hned v ordinaci zjistí, zda jsou tyhle léky nutné, či nikoli. Přístroj však vlastní jen malá část českých dětských praktiků.

Dítě má horečku, trochu kašle, je unavené a rozmrzelé. Před lékařem stojí nelehké rozhodnutí - má, nebo nemá předepsat antibiotika?

Možná je to virová nákaza, je to zbytečné. Stejně by nepomohla a dítě jen zbytečně zatíží. Ale může to být nebezpečná bakteriální infekce a v takovém případě jsou tyto léky nezbytné.

Při takovém váhání nyní lékařům přímo v ordinaci pomáhá jednoduchý test nazvaný CRP. Zjišťuje se jím, zda je v těle přítomný bakteriální zánět a zda jsou tedy antibiotika zapotřebí. K takovému vyšetření stačí pár kapek krve z prstu a výsledek je za několik minut hned v ordinaci.

Bohužel, potřebný přístroj vlastní jen 300 lékařů ze zhruba dvou tisíc českých dětských praktiků.

Píchnutí do prstu místo nemocnice
Používání tohoto testu vede jednoznačně ke snižování spotřeby antibiotik. "Ověřila jsem si to ve své vlastní praxi. Umožňuje mi dělat věci, které bych si bez něj netroufla," popisuje svou osobní zkušenost předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová.

A hned uvádí příklad: Rodiče v pátek odpoledne přinesli půlroční dítě s tím, že má již několik dní teplotu. "Normálně bych mu musela buď dát ihned antibiotika pro jistotu, nebo dítě poslat do nemocnice na laboratorní vyšetření. Což by na začátku víkendu mohlo znamenat i hospitalizaci."

Namísto toho lékařka během chvilky provedla CRP test a zjistila, že jde s největší pravděpodobností o virózu. Mohla proto dítě s klidným svědomím nechat doma - v pondělí rodiče zavolali, že teploty už klesly.

Podobně se na toto vyšetření dívá i Jiří Marek, dětský praktický lékař z Veselí nad Lužnicí. "Už si vůbec nedokážu představit, že bych přístroj neměl v ordinaci k dispozici. Je to obrovský pomocník."

Také on teď vypisuje mnohem méně receptů na antibiotika než dříve. "U mě CRP vedlo ke snížení spotřeby antibiotik o čtyřicet čtyři procent, aniž se nějak zvýšil počet komplikací," uvádí.

Proč je přístrojů málo? Přístroj na vyšetření CRP stojí kolem třiceti tisíc, každé jednotlivé vyšetření pak zhruba sto korun. Hrazení těchto nákladů však není dořešené.

"Vyšetření zatím proplácí jen oborová zdravotní pojišťovna a Všeobecná zdravotní, která na to vyčlenila zvláštní fond. Ale čím více těchto testů uděláme, tím méně za každý z nich z těchto peněz dostaneme," říká Hana Cabrnochová.

Vyhláška, která by tento test zařadila mezi hrazené výkony, je podle ní po celé sérii jednání opět v nedohlednu.

Víte, jak užívat antibiotika

Antibiotika, která jsou předepsána špatně, udělají více škody než užitku. Jak by s nimi měli pacienti správně zacházet, radí předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová.

• Nedožadujte se receptu
Netlačte na lékaře, aby vám za každou cenu antibiotikum předepsal. I virová infekce může vypadat dramaticky, antibiotikum při ní však nepomůže.

S léčbou neváhejte
Pokud vám lékař antibiotikum předepíše, vyzvedněte si je hned a první dávku si vezměte co nejdříve.

Léčbu sami neukončujte
Když s léčbou přestanete předčasně, hrozí, že se vám nemoc vrátí. Kromě toho můžete přispět k tomu, že se bakterie antibiotiku přizpůsobí, a vznikne tak kmen, na který lék nebude zabírat.

Dodržujte časy a dávkování
Ke správné účinnosti těchto léků je třeba udržovat v krvi stálou hladinu účinné látky. Pokud si náhodou zapomenete antibiotikum vzít, léčbu nepřerušujte. Může se stát, že je léčba neúspěšná právě proto, že jste vynechali vícekrát. Lékaři to raději při kontrole řekněte. Pro své rozhodování to potřebuje vědět. Stejně tak může hladinu léku ovlivnit i zvracení. Také to by měl lékař vědět. Obzvlášť u dětí je důležité zvolit správnou formu léku, aby dítě antibiotikum dobře tolerovalo. 

 

Autoři:
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

OBRAZEM: Celebrity, které podporují nebinární potomky i změny pohlaví

28. dubna 2024

Ještě před dvaceti lety bylo téma změny pohlaví nebo nebinární genderové identity tabu. Dnes o všem...

Móda s ohledem na přírodu. Ekologické jsou nyní silonky, plavky i šperky

28. dubna 2024

Nalijme si čistého vína: lidstvo dává planetě pořádně zabrat. Na znečištění se velkou měrou podílí...

Cukrovka se dá zcela vyléčit. Dietou a pohybem, říká profesor Haluzík

27. dubna 2024

Premium Cukrovkou trpí stále mladší lidé a je jich čím dál víc, varuje diabetolog Martin Haluzík a radí,...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...