Co se děje s tělem alkoholika: zničená játra, vředy, nádory a demence

Zpěvačka Iveta Bartošová je momentálně nejznámějším veřejným příkladem toho, jak může člověka alkohol zničit. Podívejme se ale na alkoholovou závislost z lékařského pohledu - co dlouhodobé pití dělá s tělem i myslí.
Snímek z magnetické rezonance, na kterém je vidět mozek pacienta s alkoholovou demencí.

Snímek z magnetické rezonance, na kterém je vidět mozek pacienta s alkoholovou demencí. | foto: Profimedia.cz

Pro Ivetu Bartošovou i další ženy platí, že se ženské tělo s alkoholem vyrovnává hůř. Dlouhodobé pití má na organismus rychlejší dopady. "Je prokázáno, že ženy obecně jsou k poškození alkoholem náchylnější než muži," řekl iDNES.cz psychiatr Ivo Klár z kliniky MEDICON.

Například cirhóza jater se při denní konzumaci víc než 130 gramů alkoholu rozvíjí u mužů podle klinických údajů po 10 až 20 letech. U žen to je už po pěti letech. Podobné výsledky přineslo v Kanadě sledování úmrtnosti alkoholiků. Ve věkové skupině 30 až 44 let byla u alkoholiků 2,2krát vyšší než u ostatní populace, kdežto u alkoholiček ve stejném věku 7,3krát vyšší než u těch, které nepijí.

"Ženy dosahují vyšší hladiny alkoholu v krvi při stejné dávce. Závislost se u nich rozvíjí po kratší době pití menšího množství. Zdravotní problémy jsou u žen častější a nastávají dříve," potvrdila iDNES.cz praktická lékařka Barbora Heřmanská.

Zvyšuje se riziko rakoviny prsu

Dodala, že jako specifické "ženské" riziko se v odborné literatuře uvádí vznik rakoviny prsu.

Ženy častěji sáhnou po lahvi, když se dostanou do stresové, zátěžové situace. Více si alkoholem "léčí" úzkost a deprese. Proto jsou dvě hlavní skupiny alkoholiček.

Mladé, které si závislost vypěstují už v relativně nízkém věku - mnohdy v kombinaci s drogami. A pak ženy ve středním věku, kdy pití mnohdy souvisí se stresem, osamělostí, popřípadě i s nastupujícím klimakteriem.

"Žena pod vlivem alkoholu se stává častěji obětí násilí a sexuálního zneužití," poznamenala doktorka Heřmanská. Po této traumatické zkušenosti se navíc závislost na alkoholu u mnohých žen snadněji dál rozvíjejí.

Seznam chorob a dalších zdravotních potíží, které způsobuje nadměrné dlouhodobé pití, by vydal na pořádně tlustou publikaci. Podívejme se aspoň na ty nejvýznamnější z nich.

Hrozba pro mozek a játra

Alkohol bezprostředně i dlouhodobě poškozuje buňky mozku. Při soustavnějším pití alkoholu se nestačí obnovovat mozkové buňky, jsou ve zvýšené míře ničeny nebo nahrazovány méně funkčními. Dalším postiženým orgánem je ten, který se rozhodující měrou podílí na přeměně a zpracování alkoholu na méně škodlivé sloučeniny - tedy játra.

Alkohol a těhotenství

Vůbec nejhorší je, když žena pije alkohol i v době, kdy je těhotná. Děti matek alkoholiček často mívají fetální alkoholový syndrom (FAS). Mají nízkou porodní váhu, malou hlavu, úzké oční štěrbiny a plochou střední část obličeje.

Dále je charakteristický nízký hřbet nosu, chybějící rýha mezi nosem a horním rtem.

Děti bývají nepokojné, podrážděné a hyperaktivní. U některých se může vyskytnout mentální retardace.

Poruchy u novorozenců spojené s požíváním alkoholu jsou stálé a nelze je léčit.

"Pitím alkoholických nápojů, zvláště koncentrátů, je také poškozován žaludek a následně i sliznice střeva, které trpí nejen alkoholem samotným, ale produkty jeho rozkladu, jako je acetaldehyd a kyselina octová," upozornil Ivo Klár.

A zároveň zdůraznil, že téměř všechny orgány v lidském těle soustavným a dlouhodobým pitím alkoholu trpí.

"Alkohol způsobuje návykové onemocnění celého organismu. Stává se součástí chemických procesů těla, poškození způsobuje etanol i jeho metabolity. Alkohol navíc ovládne i chování a myšlení člověka," dodala doktorka Barbora Heřmanská.

U chronických alkoholiků nastává postupně úbytek mozkové tkáně a mohou se objevit některé z alkoholických poruch - například delirium, poruchy paměti, alkoholová epilepsie nebo poškození mozečku, což se projeví pohybovými potížemi, třesem rukou.

"V konečném stadiu nastává alkoholická demence, jíž předcházejí typické povahové změny osobnosti," říká psychiatr Ivo Klár.

Z jaterních poruch je nejčastější ztučnění jater, takzvaná steatóza. Pokud člověk výrazně omezí přísun alkoholu, lze tuto změnu ještě napravit. V opačném případě nastává svraštění jater, neboli cirhóza, což je vážné onemocnění, které i při léčbě může skončit selháním jater a smrtí.

Nádory střev i vředy

Poškození zažívacího traktu se zase projevuje chronickým zánětem žaludku s možným rozvojem žaludečních a dvanácterníkových vředů. Je prokázáno i zvýšené riziko nádorů střev.

Nadměrné pití také zvyšuje hladinu cholesterolu, krevní tlak a přispívá k rozvoji a urychlení arteriosklerózy s jejími dalšími následky, jako jsou infarkty a mozkové cévní příhody - mrtvice.

"Převažující český pivní alkoholismus zatěžuje výrazně srdce a cévní systém vůbec a přispívá k rozvoji obezity i cukrovky. Překrvení plic rovněž přispívá k dechovým potížím a spolu s častějším kouřením u pijáků zvyšuje i riziko plicních nádorů včetně rakoviny," připomněl Klár.

Domácí lékař

Alkohol poškozuje i ledviny a také pohlavní orgány. U mužů snižuje tvorbu spermií a působí poruchy potence, u žen vyvolává hormonální poruchy s nepravidelnou menstruací a urychluje nástup menopauzy.

"Riziko a záludnost alkoholu spočívá také v tom, že zmíněné - i další - choroby se rozvíjejí postupně, mnohé plíživě a jejich příznaky se mohou projevit až po letech, někdy i po desítkách let. Obecně však platí, že v čím nižším věku a ve vyšším množství začne člověk pít alkohol, tím je rozvoj těchto poruch a chorob rychlejší," uvedl psychiatr Klár.

Dodal, že se doktoři nezřídka setkávají s rozvinutým alkoholismem už u dvacetiletých a s jaterní cirhózou u třicetiletých pijáků. Dříve, než se projeví alkohol na tělesném zdraví, obvykle se vyskytnou problémy vztahové a sociální, případně i psychické poruchy - například jako agresivita, ale také úzkostné stavy a deprese.

Alkoholici umírají až o 15 let dříve

Je možné, aby se alkoholik po několikaletém intenzivním pití dal znovu dohromady a jeho orgány se uzdravily? A jak dlouho to od poslední skleničky může trvat?

"Každý člověk je naprosto jedinečná bytost. Vzhledem k tomu, že alkohol mění duši i tělo člověka, je prakticky nemožné přesně stanovit kritérium uzdravení," tvrdí doktorka Barbora Heřmanská. Dodala, že smyslem protialkoholní léčby je především osvobození od fenoménu závislosti, která ničí lidskou osobnost.

"Do jaké míry a za jak dlouho se podaří vyléčit tělesno člověka, není možné zobecnit," dodala lékařka. Podle Klára existují případy, kdy se i závažná orgánová poškození podařilo vyléčit a při správné životosprávě umožnit nemocným návrat do normálního života.

"Je však nezbytné, aby se nemocný sám chtěl vyléčit a přiměřeně při léčbě spolupracoval. Nelze léčit alkoholika bez jeho účasti. Často se stává, že postižený přes veškerá lékařská varování a doporučení se nechce vzdát své závislosti a pokračuje v pití, čímž si většinou podstatně zkrátí život," řekl Klár.

Alkoholici se v průměru dožívají o 10 až 15 let nižšího věku než nepijáci, přičemž jednou z nejčastějších příčin jejich konce bývá sebevražda.

  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Sex mě baví, bolest při něm nevnímám. Saxofonistka o nemoci motýlích křídel

30. dubna 2024

Premium Má vrozenou chorobu známou jako nemoc motýlích křídel – její kůže i sliznice jsou extrémně...

Pár nemohl mít děti, v náhradní péči vychoval čtyřiasedmdesát nevlastních

30. dubna 2024  12:10

Třiaosmdesátiletá Norma Shawová z USA se svým manželem Ianem vychovala v pěstounské péči...

OBRAZEM: Rebelii mají v genech, sestra Kate Mossové se ráda obnažuje

30. dubna 2024  8:09

Šestadvacetiletá modelka Lottie Mossová je ještě větší rebelkou, než její nevlastní sestra Kate...

Udělejte z každého jídla zážitek. Nečíst a vypnout telefon je základ

30. dubna 2024

Schválně, zkuste popsat, co jste měli dnes k snídani. A snažte se nevynechat ani jeden detail....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...