Co dělat, když vás zlobí slinivka? Jen abstinovat nestačí

Kdo má slinivku zdravou, pamatuje si ji snad jen z hodin biologie. Přesto tento malý orgán v životě člověka sehrává velmi důležitou roli. Pokud máte nemocnou slinivku, většinou je léčba dlouhodobá a v některých případech může skončit smrtí.

Akutní pankreatitida se projevuje dlouhotrvající bolestí břicha a opakovaným úporným zvracením (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Pankreas neboli slinivka je nesmírně důležitou součástí trávicího traktu – tedy souboru orgánů, které začínají ústy a končí, jak jinak, konečníkem, a zajišťují výživu lidského těla. Podobně jako motor pro automobil je i slinivka pro člověka, má-li dokonale fungovat, nezbytná," vysvětluje lékař Milan Šašek z Polikliniky na Národní v Praze.

A dodává, že slinivka břišní, jak již sám název napovídá, slouží vlastně k produkci břišních slin, tedy enzymů štěpících prvky potravin.

Nejčastější příčiny onemocnění slinivky

Alkohol:

Zřejmě nejčastějším důvodem onemocnění slinivky břišní je nadměrné a dlouhodobé požívání alkoholu, především destilátů. Alkohol ničí tkáň slinivky a výsledkem je zánět. Určitě je rizikem pro vznik nádoru. 

Špatné stravování:

Obliba převážně tučných a přepálených jídel nikdy nepřináší nic dobrého. Vadí i slinivce, mohou ji podráždit a způsobit zánět.

Žlučový kamínek:

Pokud je žlučový kamínek tak malý, že dokáže projít hrdlem žlučníku a není přilepený ke stěně žlučníku zápalem, vydá se na cesty žlučovými cestami. Může pak ucpat společný vývod slinivky se žlučníkem a žluč poškodí pankreas. Zánět mohou vyvolat i enzymy slinivky, jestliže se aktivují přímo v orgánu.

Pokud slinivka onemocní, zpravidla nejde o nic, co by se dalo vyřešit týdenním klidem na lůžku a vhodnou krátkodobou dietou. Co všechno může vést k problémům? 

Nejčastěji je to přemíra alkoholu, příčinou však mohou být rovněž choroby žlučníku, traumata břicha, různá virová onemocnění (například příušnice) či metabolické poruchy, jako jsou hyperlipidemie, hyperparathyroidismus a další. Nemoci slinivky mohou mít na svědomí i nežádoucí účinky léků. Možné jsou i záněty slinivky v důsledku narušeného přívodu krve (embolismus, šok apod.) nebo anatomické abnormality. 

Přichází tiše, ale razantně

Jestliže o zdravé slinivce člověk vůbec neví, nemocná o sobě dá důrazně vědět. Akutní pankreatitida se projevuje dlouhotrvající bolestí břicha a opakovaným úporným zvracením. Bolest je přitom většinou natolik silná, že nemocného dovede k lékaři. Hospitalizace podle lékaře Milana Šaška nutná vysloveně není, ale vzhledem k tomu, že zhruba v deseti procentech případů může pankreatitida skončit smrtí, je rozhodně na místě. 

"Intravenózní výživa navíc slinivce poskytne prostor k jakémusi odpočinku od produkce enzymů a i kontrola bolesti je v nemocnici mnohem snazší," vysvětluje internista. Ke stanovení diagnózy vede fyzikální vyšetření (pohmat), laboratorní testy krve a moči a například ultrasonografie. Vyšetření je krátké a nebolí. 

Po zánětu akutní pankreatitidy nečeká pacienta žádná drastická dieta, která by více jídel zakazovala, než povolovala. Je nutné vyhnout se především tomu, co záchvat způsobilo – abstinovat, jestliže šlo o alkohol, vyhnout se tučným jídlům či léčit hyperlipidemii, když problém způsobily špatné stravovací návyky, vysoká hladina triglyceridů v krvi nebo žlučníková kolika. Někdy je na místě i chirurgické odstranění žlučníku. 

Varování je třeba vnímat

Chronický zánět slinivky je výsledkem toho, že nad svými problémy mávneme rukou a neřešíme je. Většinou se objevuje u lidí, kteří dlouhodobě pijí alkohol. 

Domácí lékař

Hlavním příznakem je bolest břicha, později přicházejí poruchy trávení a metabolismu tuků, zapáchající stolice, někdy s tukovými kapénkami. Pokud to není dostatečným varováním, může přijít další důrazné upozornění ve formě poruchy metabolismu cukrů, tj. zpravidla mírné cukrovky 2. typu, kdy tkáně ztrácejí citlivost k produkovanému inzulinu. 

A jestliže ani to nestačí, váhový úbytek a celkové chátrání by mělo o tom, že není něco v pořádku, informovat alespoň okolí nemocného. 

Hospitalizace není bezpodmínečně nutná, avšak řešena by měla být bolest a životospráva – ve stravě je třeba omezit tuky, v případě diabetu kontrolovat pravidelně krevní cukry, a samozřejmě abstinovat. Na první pohled se tedy zdá, že akutní zánět slinivky je nebezpečnější než chronický, protože hospitalizace v nemocnici je u něj přinejmenším doporučována. 

Jenže je nutné uvědomit si, že v prvním případě se lékařsky řešené onemocnění obejde zpravidla bez dalších následků, v druhém je to přesně naopak. Většinou je totiž chronický zánět rozpoznán a léčen až ve chvíli, když jsou nějaké funkce poškozeny, či dokonce je narušena sama tkáň slinivky. A právě proto je nebezpečnější – přináší trvalé poškození zdraví a v případě nedodržování léčby a úpravy životosprávy může být důsledkem i smrt. 

Konečná diagnóza

Právě takto se často přezdívá nádoru slinivky břišní. "Tento nevhodný termín vnáší mnoho zmatku, a přitom neoznačuje vůbec nic," tvrdí lékař Pavel Vítek, radiační onkolog z Protonového centra v Praze. 

Na druhou stranu nádory slinivky patří k obávaným diagnózám zcela právem. "Statistika potvrzuje, že bez léčby je medián přežití asi šest měsíců. Je-li možná radikální operace, přesahuje dva roky. Není-li možná, ale pacient se může podrobit chemoterapii nebo ozařování, čeká ho ještě pravděpodobně více než rok života. Tyto statistické ukazatele mají sice zásadní význam pro určování léčebných postupů a standardů, na druhou stranu ale málo říkají o osudu jednotlivců," konstatuje lékař Pavel Vítek. 

Pankreas neboli slinivka břišní je malý, nepárový orgán velikosti lidské dlaně. Váží asi 75 g a je uložen pod brániční klenbou mezi žaludkem a velkými břišními cévami.

V této souvislosti hraje důležitou roli co největší specifikace onemocnění i konkrétního pacienta. Co si pod tím představit? Například rozsah postižení slinivky, rozměr nádoru, prorůstání mimo slinivku, postižení spádových místních uzlin a metastáz.

"Bohužel jsou nádory slinivky často diagnostikovány v pokročilém stadiu onemocnění a se založenými metastázami. Je to dáno dlouho bezpříznakovým růstem nádoru, který má dostatečný prostor k šíření. Nikoli neprávem jsou někdy nádory slinivky označovány termínem silent killer of upper abdomen, tedy tichý zabiják z horní části břicha. Navíc neexistuje snadno použitelná metoda prevence a účinného včasného vyhledání tohoto onemocnění," vysvětluje onkolog. 

Zásadní je histologický nález. Nádory slinivky mohou někdy být i méně agresivní. V posledních letech se totiž podle doktora Pavla Vítka poměrně přesně specifikuje skupina NET (neuroendokrinních) nádorů. Jejich léčba je jiná a prognóza výrazně lepší. Dobu dožití může ovlivnit i věk, způsob stravování, celková kondice nemocného a řada dalších faktorů.

Článek vyšel v březnovém vydání časopisu Zdraví.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Cukrovka se dá zcela vyléčit. Dietou a pohybem, říká profesor Haluzík

27. dubna 2024

Premium Cukrovkou trpí stále mladší lidé a je jich čím dál víc, varuje diabetolog Martin Haluzík a radí,...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...