Antibiotika nezabírají. Nebojte se a umývejte si ruce

  3:07
Pokud to není nezbytné, nežádejte po lékaři "rychlá" antibiotika. Právě ta mají na svědomí, že nás nyní trápí bakterie odolné vůči všem lékům.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - léky, žena, senior, nemoc | foto: Profimedia.cz

V šedesátých letech někteří vědci neuváženě tvrdili, že válka s mikroby je vyhrána. My však už víme, že jde o omyl. Mikrobi jsou stále s námi a ukazuje se, že na ně přestávají platit ony zbraně, pomocí jichž se lidé chrání před infekčními nemocemi, tedy antibiotika.

Budeme opět bezmocní?

Strach nahání zejména zjištění, že bakterie jsou schopné vybudovat si vůči antibiotikům účinný štít. V nejnovějším případě vědci objevili bakterii schopnou vyprodukovat enzym NDM-1. Ten ji zjednodušeně řečeno chrání před všemi antibiotiky.

Alexander Fleming

Vynálezce penicilinu

Skotský lékař zkoumal bakteriální nákazy. Byl známý tím, že si kultury ponechával i několik týdnů ve své laboratoři, aby mohl pozorovat, jestli se nestane něco neobvyklého.

V roce 1928 zjistil, že plíseň Penicilinum notatum, která byla zanesena do Petriho misky s bakteriemi otevřeným oknem v laboratoři, vytváří látky, jež zabíjejí některé kmeny bakterií. V roce 1941 se začal penicilin masově vyrábět a používat v medicíně.

Zdroj: www.wikipedie.cz

Podle odborníků v dohledné době nehrozí, že by se bakterie s tímto nebezpečným vybavením dostaly mezi běžnou populaci. Pocházejí z Indie, což vědci zdůvodňují tím, že v tamních nemocnicích se antibiotika používají v koňských dávkách.

Na vině je i globalizace, protože zájemci ze Západu jezdí na indické kliniky zejména plastické chirurgie za levnými operacemi. Vysoké dávky antibiotik mají vytvořit jistotu, že se neobjeví žádný zádrhel. A dlouho se opravdu neobjevil. Ovšem právě v prostředí, kde byly bakterie trénovány nadužíváním léků, si vyvinuly již zmíněný štít.

Bakterie obsahující nebezpečný gen se zatím vyskytují jen v nemocnicích, mluví se o takzvaných nemocničních, cizím slovem nozokomiálních nákazách. Velký problém by nastal, pokud by se "vyzbrojené" bakterie dostaly mezi běžnou populaci. Ladislav Machala z pražské infekční kliniky na Bulovce se nedomnívá, že by se gen mohl mezi lidmi efektivně rozšířit, i když se očekává, že nějaké případy se u nás objeví.

Nebezpečí lze přitom čekat i z jiné strany než od indické bakterie. I v českých nemocnicích se objevují bakterie, na které už jsou antibiotika krátká. Jde například o zlatého stafylokoka, jímž se podle statistik nakazí až každý stý pacient. Spousta lidí nosí bakterii zlatého stafylokoka na kůži, problém však nastává v okamžiku, kdy se bakterie dostane například do pooperační rány pacienta se sníženou imunitou. Mimořádně ohrožení jsou lidé s cukrovkou.

Nemocnice se snaží nákazám zabránit přísným dodržováním hygieny, ale vymýtit zlatého stafylokoka úplně není možné. Platí přitom, že ve velkých specializovaných nemocnicích může být výskyt infekcí častější než v menších zařízeních, která léčí pacienty s méně závažnými onemocněními.

Odborníci varují také před narůstající rezistencí bakteriálních původců střevních infekcí, jako je salmonela nebo kampylobaktery. Na vině je mimo jiné nadužívání antibiotik u zvířat. Od roku 2006 je proto u nás zakázáno používat preventivně antibiotika u zvířat, nyní se můžou nasadit jen těm, která opravdu potřebují vyléčit.

Tuberkulóza není zdaleka vymýcena

Ve světě už se objevila také totálně rezistentní forma tuberkulózy, u nás zatím nikoli. Plicní lékařka Pavla Nykodýmová už před časem varovala před zrušením přeočkování dětí proti tuberkulóze u nás. "Není to určitě vymýcená nemoc a nevyskytuje se jen u cizinců, jak se někdy tvrdí. Naopak, nemocní cizinci tvořili například v roce 2007 jen 17,5 procenta nakažených," uvádí lékařka.

Bakterie. Ilustrační foto

Do budoucna tedy může být hrozbou i nemoc, na kterou sice běžně umíraly naše prababičky, ale my už s ní jako s vážnou příliš nepočítáme. A objevují se i katastrofálnější scénáře. Britský lékař David Livermore z Health Protection Agency se týdeníku Guardian svěřil s obavou, že v budoucnu můžou kvůli rezistenci bakterií lidé umírat na infekci po banální operaci slepého střeva – jako se to stalo jeho babičce v roce 1945.

Lékaři se shodují, že není třeba se nepřiměřeně strašit. Nicméně lidé by měli změnit své postoje k antibiotikům, nebrat je, pokud trpí virovým onemocněním, a hlavně netrvat na "rychlých" antibiotikách zabírajících téměř okamžitě. Pokud není někdo alergický, měl by spíše než na širokospektrá antibiotika spoléhat na klasický penicilin.

A ještě na jednu věc upozorňují lékaři. Zní to sice v souvislosti s hrozbou pandemických infekcí velmi banálně, nicméně lidé by měli více myslet na hygienu, mimořádně důležité je ono neustále připomínané umývání si rukou po příchodu zvenku. I na takové "zbraně" se budeme muset spolehnout.

Otázky a odpovědi

Víte, že nechat poloprázdnou krabičku antibiotik se nevyplatí, protože angína se může vrátit? Přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky související s užíváním antibiotik.

Proč je zapotřebí je využívat?
Mnozí pacienti mají tendenci přestat brát antibiotika, když odezní nejhorší příznaky nemoci. Klid je však jen zdánlivý, bakterie nemusí být mrtvé všechny. Využíváním celého balení se chráníte před tím, aby se nemoc vrátila. Jestliže vysadíte předčasně, můžou se v těle vyselektovat bakterie odolné vůči použitým antibiotikům. Zvláště důležité je to u klasických dětských angín.

Může se pít alkohol?
Na většině příbalových letáků k antibiotikům se alkohol nedoporučuje. S největší pravděpodobností se vám nic nestane, pokud si dáte skleničku vína, ale lékaři ani to nedoporučují. Přece jen už antibiotika zatěžují játra a alkohol by pro ně představoval další nálož.

Proč se u některých antibiotik nedoporučuje chodit na slunce?
U některých antibiotik hrozí, že by mohlo dojít k nežádoucí reakci, pacient by se mohl osypat. Některá antibiotika totiž dělají kůži vnímavější. Tabu by mělo být také solárium.

Mohou antibiotika rušit účinky antikoncepce?
Ženy užívající hormonální antikoncepci by se v době, kdy se léčí antibiotiky, měly chránit ještě nějakou bariérovou formou antikoncepce. Lékaři doporučují větší opatrnost ještě týden poté, co pacientka doužívá balení antibiotik.

  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Nespoutaná Bella Thorne, která odhaluje dokonalé křivky

9. května 2024  10:32

Herečka Bella Thorne začínala jako nevinná dívka u Disneyho a dnes je z ní dračice, která už má i...

OBRAZEM: Krásné missky, které se vydaly jiným směrem, než je modeling

10. května 2024  12:36

Bodovaly v soutěži krásy, pak se věnovaly modelingu a mluvilo o nich celé Česko. Řeč je o kráskách,...

Plastický chirurg: Už děti přicházejí do styku s nereálnými vzory

10. května 2024

Rozstřel „Estetická chirurgie je psychochirurgie. Ať operuji cokoliv, vlastně operuji mozek,“ říká o své...

Žena chtěla dokonalé tělo, místo toho v nemocnici bojovala o život

10. května 2024  8:47

Třiadvacetiletá Chloe Quicková si po narození syna chtěla dopřát štíhlejší tělo a vsadila na...

Jedna z nejhloupějších otázek vůbec. Proč se neptat dětí, čím by chtěly být

10. května 2024

Pamatujeme si to všichni. Taky se nás na to ptali, když jsme byli malí a my tu otázku pokládáme...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...