Pochod proti kouření

Pochod proti kouření - Odpůrci kouření rozdávali v centru Prahy informační letáky u příležitosti sobotního Světového dne bez tabáku. (30. května 2003) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Zvolte vhodný způsob, jak přestat kouřit

  • 31
Kouříte denně více než deset cigaret? Zapalujete si do hodiny po probuzení? Pak je vaše závislost na nikotinu poměrně silná a odvyknout si kouření bude těžká dřina. Není však nemožné s kouřením skoncovat.

Je velký rozdíl, zda je člověk závislý na nikotinu, či nikoliv. "Pokud kuřák není závislý na nikotinu, může přestat v zásadě jakkoli. Ale závislý na nikotinu může přestat jedině naráz a navždy. Kdyby kouření omezoval, trápil by se, protože by měl méně nikotinu, než potřebuje, a přitom by stále kouřil," tvrdí lékařka Eva Králíková z pražské poradny pro odvykání kouření.

Podle ní takový člověk udělá nejlépe, pokud si už nikdy nezapálí ani jedinou cigaretu, protože by mu jinak hrozil opětovný návrat ke staré vášni.

"Závislost na nikotinu znamená zmnožení nikotinových receptorů v některých částech mozku. Tento jejich počet se už do smrti nezmění, proto může receptory jen ‚uspat‘, ale kdykoli v budoucnu se setkají se svou drogou, probudí se," vysvětluje lékařka princip fungování závislosti.

Kritická doba? Tři měsíce
Nejhorší jsou první tři měsíce odvykání. "Kritický čas je možné překonat tak, že po tuto dobu, kdy se kuřák učí prožít den bez cigaret a mění své kuřácké chování, užívá léky, které zmírní abstinenční příznaky," radí Králíková.

Kam se obrátit o pomoc

Centra léčby závislosti na tabáku
Fakultní nemocnice Plzeň
Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí (TRN)
tel.: 377 321 111

FN Motol Praha
Pneumologická klinika
MUDr. Soňa Csémyová
tel.: 224 431 111 FN
Brno-Bohunice
Klinika plicních nemocí
MUDr. Jana Skřičková
tel.: 532 231 111

FN Olomouc
Klinika plicních nemocí
MUDr. Vítězslav Kolek
tel.: 588 441 111

Referenční centrum
Poliklinika 1. LF UK a VFN, Praha
MUDr. Eva Králíková
tel.: 224 966 608

A zdůrazňuje: důležité je vlastní rozhodnutí, léky samy nezmohou nic.

Motivace pro takové rozhodnutí? Velmi různá, nejčastěji kuřáci zmiňují zdraví, prokouřené peníze, fakt, že jim vadí fyzická závislost. Občas někdo zmíní vadící zápach, strach z impotence, stárnutí kůže.

Každopádně by se měl odvykající člověk odměňovat, ale není dobré nahradit cigarety jídlem, protože už tak se s přestáváním kouřit mírně zpomaluje metabolismus. "Házejte si třeba peníze, které byste jinak utratili za cigarety, do kasičky," doporučuje lékařka.

Jsem nekuřák?
O úspěchu se dá hovořit teprve tehdy, pokud bývalý kuřák vydržel bez své oblíbené drogy půl  roku, raději však celý rok. V medicíně se to navíc biochemicky ověřuje - lze změřit množství oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu nebo kotinin, což je zplodina nikotinu v krvi.

Rady pro odvykání


1. Stanovte si pro sebe den D
Určete pevné datum, od kterého nebudete kouřit. Ten den ráno si už nezapalte. Měl by to být den, ve kterém neočekáváte žádnou zatěžující situaci.

2. Vyhoďte svoje cigarety
Zbavte se veškerých věcí potřebných pro kouření. Vyhoďte bez milosti nejen cigarety, ale i zapalovače nebo popelníky. Nic nenechávejte ani pro případnou návštěvu.

3. Zažeňte chuť na cigaretu
Někomu pomůže žvýkat obyčejnou žvýkačku, cucat některé koření (hřebíček, skořice), pojídat po malých kouscích zeleninu, vypít velkou sklenici vody.

4. Vyhýbejte se rizikovým situacím
Alespoň v prvních dnech se vyhýbejte lidem, kteří nedokážou nekouřit. Nenavštěvujte večírky ani oslavy. Přátele požádejte, aby vaše úsilí podpořili, a upozorněte je, že zpočátku můžete být podráždění a popudliví.

(lon)