Linda Vojtová - "V Česku jsou skvělí trenéři a také mě to víc baví, potože cvičíme s mámou a v New Yorku chodím do fitka sama," říká topmodelka Linda Vojtová. | foto: iDNES.cz

Zkuste novodobou mučírnu: spinning

  • 20
Že v zimě nemusíme dbát na štíhlou linii, protože pod oblečením teď nějaké to kilo navíc schováme? O to horší a těžší pak ale bude hubnutí do plavek. Hýbejme se tedy raději i přes zimu. Jakkoliv, třeba při spinningu.

V sychravých podzimních dnech dá málokdo přednost pohybu venku. Také dlouhé večery nahrávají sportovním aktivitám ve fitness centrech.

I když se nám může zdát tento způsob trávení volného času poněkud "umělý", odtržený od přírody a přirozeného pohybu, využívá těchto novodobých "mučíren" stále více lidí. Ať už z důvodů časových, či jen kvůli setkávání se s přáteli, nebo jen z obliby určitého sportu, který nelze venku provozovat.

Šlapete při hudbě


Jednou z oblíbených disciplín ve fitku je právě spinning. Vznikl v Americe v osmdesátých letech. Cyklista Johnatan Goldberg, známý jako „Johnny G.“, využíval při přípravě na závod napříč Amerikou mimo jiné tzv. „indoor cycling“, tedy jízdu na kole v uzavřené místnosti. To ještě netušil, jaký bude mít spinning za několik let úspěch.

Dnes nalezneme ve světě včetně České republiky více než 16 000 autorizovaných center, ve kterých cvičí přes 60 000 instruktorů. Stát se instruktorem může téměř každý, stačí víkendový kurz a plná peněženka – oprávnění vést hodiny spinningu nás přijde na více než osm tisíc korun.

Oficiálně je tento druh pohybu popsán jako energeticky účinné skupinové cvičení na stacionárních kolech, které v sobě spojuje hudbu, motivaci a představivost do jednoho celku s přesně dávkovaným tréninkem.

To je ale pravda jen částečně. Většina klientů spinning center přichází na svou první lekci bez jakýchkoli znalostí problematiky, bez měřiče tepové frekvence a pak je velmi těžké docílit správného tréninku. Stručně řečeno jde zkrátka o jízdu na kole v místnosti s instruktorem, který volí hudbu a styl jízdy a snaží se klienty v sále motivovat k větším intenzitám, frekvence otáček do pedálů a vyšším výkonům a zátěžím.

Spinning samozřejmě nehodlá být náhražkou cyklistiky, pouze jejím doplňkem. Je však mnoho lidí, kteří na kole vůbec nejezdí, ale navštíví pravidelně i několik hodin spinningu týdně. Naopak je to překvapivě méně časté – aktivní cyklisté, kteří jezdí často nebo dokonce pravidelně trénují, spinning příliš nevyhledávají. Jejich kondice neladí s naprogramovanými tabulkami a navíc jim nevyhovuje uzavřený prostor. Jezdí na kole kvůli krajině, výhledům, zajímavým místům a ne proto, aby se potili v sále s dalšími třiceti jedinci těsně před srdečním kolapsem.

Hlídejte si srdce


Pokud chceme na spinningu opravdu zhubnout a věnovat se mu déle a systematicky, měli bychom v první řadě pořídit měřič tepové frekvence a ve specializované laboratoři si nechat změřit takzvané prahové hodnoty srdečního tepu. V Praze lze toto vyšetření provést například v CASRI – vědeckém pracovišti tělesné výchovy a sportu nebo na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK.

„Smyslem tohoto vyšetření je stanovení aerobního a anaerobního prahu," říká k tomu lékař Karel Martinek z CASRI . "Vyšetření je složeno ze čtyř až šesti stupňovaných zátěží, z nichž každá trvá pět minut. Po každé zátěži odebíráme krev ke stanovení hladiny kyseliny mléčné - laktátu. Z těchto nashromážděných hodnot vytvoříme laktátovou křivku a vyhodnotíme možnosti klienta při maximálním přísunu kyslíku a naopak v kyslíkovém deficitu. Tyto parametry jsou základem pro kvalitní trénink“.

Měřič tepové frekvence pořídíme v současné době již za pár korun, proto jej Martinek pro spinning rozhodně doporučuje. „Přicházejí za mnou klientky, které navštěvují spinningové lekce již delší dobu a viditelný efekt hubnutí se nedostavuje. Je to proto, že jezdí velmi intenzivně, tedy pálí pouze cukry a tuk se neodbourává. Šlapat volněji se pro mnohé rovná neefektivnímu využití času o vložených peněz. Přitom opak je mnohdy pravdou“.

Chceme – li tedy zhubnout, měli bychom si vzít rady lékaře k srdci. Pokud nám jde jen o sportovní vyžití, není nutné se tím vůbec zabývat. Lekce spinningu totiž nejsou určené jen pro cyklisty, ale pro všechny bez rozdílu věku a výkonnosti. Naopak, jak tvrdí spinningový instruktor a bývalý profesionální cyklista Jaromír Friede, na hodiny chodí z více než devadesáti procent necyklisté a především ženy, kteří o tréninku nevědí vůbec nic. Mnohdy je podle Friedeho velmi těžké je přesvědčit o jiných, účinnějších metodách.

Co je potřeba na první hodinu?

Jdeme – li na lekci poprvé, měli bychom pamatovat na vhodné funkční oblečení – triko ze savého materiálu, elastické kraťasy, pevné boty (pro cyklisty jsou ve většině center k dispozici také nášlapné pedály spd), ručník a dostatečně množství vody. Správný instruktor by nám měl vše vysvětlit, ukázat, jak nastavit posed a seznámit se základními spinningovými jízdními styly.

Pokud vám tedy nevadí šlapání v uzavřeném prostoru, vyražte na první lekci. Spinning je pro vás jako dělaný. A budete-li dodržovat základní pravidla, docílíte celkového zeštíhlení, především pak stehen a hýžďových partií.

Kam na spinning?
V Praze doporučujeme navštívit Factory Pro na Smíchově nebo na Černém mostě, kde můžete po spinningu zrelaxovat unavené tělo ve vířivce, sauně či bazénu nebo centrum Káji Polívkové, osobnost české ženské cyklistiky, na Chodově. Vyhlášené centrum libereckého kraje, SPINFIT, shromáždilo kolem sebe tolik nadšenců, že vytvořili cyklistický tým, s kterým se pravidelně umisťují na předních pozicích závodů po celé České republice. Úplný přehled všech center, instruktorů a webových stránek je k dispozici na ZDE