Osobní kouč je vám k dispozici, kdykoliv potřebujete.

Osobní kouč je vám k dispozici, kdykoliv potřebujete. | foto: Profimedia.cz

Wellness kouč: nutnost, nebo zbytečnost?

  • 54
Osobní trenér, výživový poradce nebo také wellness kouč. Tak se označuje člověk, který lidem radí, jak zdravě hubnout a jak si udržet dobrou kondici. Potřebujeme ho ale doopravdy?

"Rozhodně nelze tvrdit, že každý člověk, který touží zhubnout, se bez osobního rádce neobejde. Na druhou stranu je však takový krok mnohdy výhodný," říká obezitolog Petr Sucharda.

Upozorňuje, že například společnost STOB kromě kurzů snižování nadváhy vydává mnoho pomůcek pro individuální přístup a nově poskytuje i pomoc komunitního webu a takzvaného sebekoučinku. Na druhé straně existují lidé, pro něž je pomoc osobního průvodce neboli kouče ekonomicky dostupná a prospěšná.

"Nevýhodou osobních průvodců je nejenom finanční náročnost, ale i navázání poradců na určité výrobky či postupy, které nejsou podloženy důkazy o účinnosti a bezpečnosti," upozorňuje Petr Sucharda.

"Protože mezi těmito poradci nefigurují pouze zdravotníci, bude tu vždy velká míra nejistoty. Určitým řešením by bylo nějaké sdružení udělující značku kvality těm, kteří splní podmínky a podvolí se kontrolám, jak je to běžné například u cestovních kanceláří," dodává lékař.

Rada před regálem

Zatímco například v Americe je placený osobní kouč poměrně běžný, v Česku tato profese teprve začíná získávat na oblibě.

"Přibývá lidí, kteří se rozhodli rázně vykročit na cestu ke zdravému životnímu stylu. Rádi by si najali trenéra nebo dietologa, ale je pro ně náročné jejich odborná doporučení samostatně aplikovat. Kouč je naproti tomu člověk, který je zaměřen hlavně na reálný život," říká výživová poradkyně Monika Divišová.

"Osobní kouč je vám k dispozici, kdykoliv potřebujete. Kromě osobních konzultací funguje po telefonu či e-mailu. Můžete mu zavolat třeba ve chvíli, kdy stojíte v obchodě a nad regálem plným sýrů váháte, po kterém sáhnout," vysvětluje Divišová.
 
Od spolupráce s osobním poradcem můžete očekávat na míru ušitý dlouhodobý program zaměřený na redukci váhy, prevenci zdraví a podporu kondice.

"Kvalitní wellness kouč musí nejen perfektně ovládat nutriční teorii, ale musí také umět důležité informace předat klientovi a naučit ho používat je v běžném životě," upozorňuje Monika Divišová. "Společně s klientem hledáme optimální způsob stravování s ohledem na jeho zdravotní stav, časové i finanční možnosti. Pomáháme i s takovými detaily, jako je nákupní seznam, příprava jídla v domácím prostředí, jeho skladování a převoz do práce," dodává poradkyně.

Zvládnete to sami?

Jak jednoduše shrnout zásady zdravého života, které můžeme dodržovat, aniž bychom nutně potřebovali dohled placeného osobního poradce?

"Důležité je vyhýbat se látkám prokazatelně poškozujícím zdraví, využívat preventivních prohlídek ke zjištění krevního tlaku a koncentrací cholesterolu v krvi, účastnit se vyhledávacích programů sloužícím ke včasnému zjištění závažných léčitelných nemocí, především nádorovým," říká primář Petr Sucharda.

"Dále doporučuji nechat se očkovat, mít dostatek pohybu a jíst přiměřeně svému výdeji energie," dodává.