Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vztah na dálku nám klape. Zatím

  15:16aktualizováno  15:16
"Společně trávíme jen několik dní v měsíci. Mailujeme si, telefonujeme," svěřila se mladá novinářka a její manžel, zahraniční zpravodaj. Dělí je stovky kilometrů, přesto se milují. A nejsou jediní.

Internet, počítač - Internet, počítač | foto: Michal SváčekProfimedia.cz

Miláčku, koukej, jaké jsem si koupila boty, chlubí se drobná blondýna manželovi kozačkami, na kterých je ještě visačka.

"Jo a potřebujeme vyčistit odpad. Taky v ledničce praskla žárovka. Tu vyměním, ale ten odpad nezvládnu. Opravíš to, až přijedeš?" ptá se zároveň do webové kamery. Sedí u počítače v Praze, její manžel v Bruselu, kde pracuje jako zahraniční zpravodaj. Dělí je skoro tisíc kilometrů.

Vztah na dálku prožívají Zuzana a Michal Půrovi už čtrnáct měsíců. Společně tráví měsíčně jen čtyři dny. Jednou letí Zuzana do Bruselu, podruhé přijede její muž do Prahy. "Když pak odjede, dva tři dny se z toho vzpamatovávám. Jsem doslova mimo," říká osmadvacetiletá novinářka, která na současné situaci vidí jedinou pozitivní věc. "Než odjel, žili jsme spolu dva roky.

Byla jsem semetrika, která neustále prudila kvůli blbostem, třeba ponožkám odhozeným za sedačku. Teď to přejdu. Když je tu, jsem vyklidněná, miloučká, vždycky se o něj hezky starám a rozmazluju ho."

Zuzana (28)
Plno lidí se mě ptá, jak zvládáme přežít bez sexu. Je to těžké, ale nedá se nic dělat. Ty čtyři dny v měsíci, kdy jsme spolu, si to vynahrazujeme do zásoby. Ale ještě víc mi schází to, že se večer u televize nemůžu schoulit manželovi do náruče.

Pohlazení přes internet

Devětadvacetiletý Michal Půr odjel do Bruselu loni v září. "Že půjde pracovat do ciziny, jsem věděla od prvního rande. Kdybych se s tím nedokázala smířit, tak jsme spolu ani nezačali chodit," říká Zuzana. "Jeho odjezd jsme neřešili. Ale když byl pryč, překvapilo mě, jak moc jsem zamilovaná. A začala jsem se trápit, že jsme od sebe."

V lednu se zasnoubili a v červnu se vzali. Formuláře pro matriku si posílali poštou, snubní prstýnky vybírali na internetu. Většinu příprav na svatbu měla na starosti Zuzana. "Občas jsem měla pocit, že jsem na všechno sama, že to nestihneme. A Michal pak přijel, během pátku vyřídil tři věci, třeba svatební kytku sehnal hned v prvním květinářství."

Ve spojení jsou denně. Posílají si dopisy, píšou si e-maily, chatují po ICQ a volají si přes skype. "Nejde ale sdělit všechno. Něco vyzní napsané jinak, není tu ta bezprostřednost," říká žena. Manžel jí chybí víc a víc. Naštěstí nežárlí. "I já mu věřím. Bez toho by to nešlo."

O pražskou domácnost se musí postarat sama. Některé práce už zvládá, a co nehoří, to napíše na seznam. "Ten je většinou to první, co Michal dostane, hned jak přijede," směje se. "Jinak už ho čekají jen příjemné povinnosti.

Plno lidí se mě ptá, jak zvládáme přežít bez sexu. Je to těžké, ale prostě se nedá nic dělat. Ty čtyři dny si to vynahrazujeme do zásoby," říká Půrová, které schází víc to, že se večer u televize nemůže muži schoulit do náruče. Ale vztahy na dálku mají i výhody: "Mám na sebe dost času, nemusím vařit večeře, s kamarádkami se sejdu kdykoliv a nemusím hlídat čas."

Když se vrací do prázdného bytu, občas na ni padne tíseň. "Někdy Michalovi do telefonu i brečím a on mě utěšuje tím, že jsem ta nejstatečnější ženská na světě."
Je jasné, že pokud někdo z nich něco změní, bude to ona. "Práce v Bruselu je manželův splněný sen a já bych mu nikdy neřekla, ať se ho kvůli mně vzdá."

Jak dlouho muž v zahraničí zůstane, ale nikdo netuší.
"Hlavně ho pak mohou poslat zase do jiné země. Tohle téma je u nás proto tabu. Nerozebíráme ho, vyhýbáme se mu. Nechci nad tím přemýšlet," přiznává Půrová, kterou navíc nenechává v klidu tlak okolí. "Všichni tvrdí, že bychom měli být spolu. Jenže já tady mám rodinu, kamarády, práci... Ale když je muž třeba nemocný, sama si říkám: Co tady děláš? Vždyť bys měla být s ním a starat se o něj!"

Láska na dvou kontinentech

Vztahů na dálku přibývá. Už dříve zažila řada rodin, že otcové odjížděli v pondělí za prací a vraceli se v pátek večer. Ale že by partneři žili každý na jiném kontinentu a vídali se klidně jen jednou dvakrát za rok, to se stává fenoménem až v posledních letech.

"Láska na dálku je krásná i bolestivá. Přítel byl z Peru, viděli jsme se jednou za rok čtrnáct dní. Nakonec jsme se po pěti letech rozešli," píše na internetovém fóru jedna z žen.

Jiná pisatelka se zase právě zamilovala. Do čtyřiatřicetiletého Rusa, s nímž se může vídat jednou za půl roku. "To se může stát jen mně," stěžuje si. Přitom o pár řádků níž si další dívka podobný vztah chválí. "S přítelem se vídám jednou za šest měsíců, tak na dva týdny. Je nám krásně, moc si rozumíme. I když si po zbytek roku povídáme jen přes net, je to lepší než nic. Nejdůležitější je si spolu rozumět a hlavně si věřit."

Některé páry spolu nějaký čas bydlely, pak se musely odloučit, jiné prožívají vztah na dálku od samého začátku. Ale někdy ani na vzdálenosti tolik nezáleží.
Dvaadvacetiletý Patrik poznal o dva roky mladší Martinu na internetovém chatu. Bohužel on žije v jižních Čechách, ona na Moravě. Než se poprvé setkali, čtyři měsíce si jen psali a telefonovali. "Bylo to fajn, ale nepřemýšlel jsem nad tím, že by z toho mohlo být něco víc," říká vysokoškolák Patrik.

Za Martinou poprvé vyrazil o letních prázdninách a rozhodli se, že to spolu zkusí. Za pět měsíců chození spolu strávili čtyři víkendy, párkrát se Patrik vydal za Martinou jen tak na otočku. Někdy mají mezi schůzkami pauzu týden, jindy se nevidí dva měsíce. Pro někoho je to málo, jim to ale zatím stačí. Studují, peněz ani času na cestování není nazbyt. "Je to můj první vážný vztah. Možná právě odloučení pomohlo tomu, že to klape," říká Patrik.

Stýská se jim, společný život plánují, až Martina dostuduje. Možná to bude už v únoru, možná až v červnu. Nebojí se, že se v tu chvíli ukáže, že o sobě příliš nevědí? "To ne. Nikdo o Martině neví tolik jako já. Říkala mi o sobě úplně všechno, já jí taky říkám, že jsem třeba po ránu na zabití," tvrdí sebevědomě Patrik, který se bojí jen toho, aby jim vztah každodenním vídáním nezevšedněl.

Jitka Douchová, psycholožka: Co s tím? Doteky nic nenahradí

Kosmopolitní éra vnáší do partnerského soužití nový prvek a vztahů na dálku přibývá. Jejich prognóza je individuální, záleží na jejich kontextu, osobnostech partnerů i na očekáváních. K základům partnerství v jeho počátcích patří velká potřeba intimity, společného prožitku. To vztah prohlubuje a nejde jen o intimní život. Prostřednictvím těchto zážitků a posléze vzpomínek na ně vytváříme společnou historii. To patří nejen do fáze zamilovanosti, ale je to nosný faktor ve vztahu vůbec. Po určité době se vazby dvou lidí kvalitativně proměňují. Jestliže oba cítí, že k sobě patří, mají v partnerovi jistotu a oporu, mohou nějakou dobu žít šťastně sami s vědomím, že ten druhý někde je. Zvlášť když lze udržovat intenzivní kontakt pomocí techniky. Přesto něco schází... Kořením vztahu je sice vzácnost, ale.... Setkání po odloučení provází velké očekávání. Konfrontace s realitou může být zdrojem zklamání. A rizikových faktorů je víc. Ač "zadaní", vytváříme si svůj svět bez toho druhého. Nejsme pár, ale dvě samostatně fungující jednotky. Pokud se teprve seznamujeme, dlouhé pauzy mezi setkáními jsou jen půdou pro rozvíjení idealizovaných představ o tom druhém. Jako psycholog nevnímám takovýto způsob vytváření partnerského vztahu jako dobrý, spíše naopak. 

Rady pro "dálkaře"
* Pokud se teprve seznamujete, snažte se vídat co nejčastěji. Poznejte i partnerovy přátele, rodinu.
* Cestování rozdělte spravedlivě.
* Nezanedbávejte ani na dálku vztahové rituály vzniklé v době soužití.
* Pozor na odcizení, informujte se průběžně o svých pocitech.
* Domluvte se na době odloučení.

Autoři: ,


Nejčtenější

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Nákupem psa z množírny napomáháte týrání zvířat, říká herečka Stryková

Diváci si ji zapamatovali jako zdravotní sestru ze seriálu, teď se jim herečka Jana Stryková představí v jiné roli – stala se moderátorkou pořadu o bydlení....  celý článek

Gabrielle Unionová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Devětkrát jsem potratila. Dítě pořád chci, říká herečka Unionová

Americká herečka Gabrielle Unionová (44) se s manželem Dwaynem Wadem (36) snaží delší dobu o potomka. Devětkrát podstoupila umělé oplodnění, ale pokaždé...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační foto)
Příběh Ivety: Po porodu se k nám tchyně nastěhovala, její péče mě ničí

Po návratu z porodnice mě doma čekala tchyně. Nadšená z prvního vnoučka a připravená mi pomáhat. První dva dny jsem byla ráda, ale po mnoha týdnech neustálé...  celý článek

Klára s rodinou v Tanvaldu
Kvůli nervům jsem takhle ztloustla, stěžovala si vyměněná manželka

Klára z paneláku v Tanvaldu se na deset dní vyměnila s Dášou z baráku v Opavě. „Jet k Romům, to byla moje noční můra,“ prohlásila Dáša v úvodu, když viděla...  celý článek

Mirek s Petrou
Běž se oběsit, stromů tu je dost, křičela v hádce vyměněná manželka

Když je něco k řešení, Petra (29) začne křičet, a jakmile už neví kudy kam, tak uteče, popsal svou ženu Mirek (31) z Luk nad Jihlavou. Jejich vztah nefunguje,...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky
Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky

Klepe se vám ruka a tekutou linkou si na víčku vytvoříte nepravidelný pruh... co s tím? Pomůže vám obyčejná lepicí páska... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.