Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vzala jsem si homosexuála a mám s ním dítě

aktualizováno 
Nalijme si hned zkraje čistého vína: je-li váš partner "nějaký divný" a vás napadlo, že může být homosexuál, sama to nepoznáte.
Že je partner gay? To sama nepoznáte!

Že je partner gay? To sama nepoznáte! | foto: Profimedia.cz

Nefunguje ani přenesená zkušenost kamarádky, která tvrdí, že její bývalý přítel, z něhož se vyklubal homosexuál, rád pekl koláče a nesnášel vášnivé líbání... Na vašeho partnera nic takového "sedět" nemusí i může. Přesto může i nemusí být gay.

Radim Uzel: Poznat homosexuála bez odborného vyšetření je téměř nemožné. Navíc je to komplikováno tím, že mnozí homosexuální jedinci si svou orientaci sami odmítají přiznat. Často to maskují tzv. "bisexualitou", nebo i celoživotně vystupují v roli heterosexuála.
Hana Fifková: Podle mého názoru neexistuje nic stoprocentně spolehlivého. Dílčí signály, jako například nezájem o společný sexuální život či absence předchozích partnerských vztahů či některé další, lze vykládat i mnoha různými jinými způsoby. Vášnivé líbání třeba nemají rádi mnozí introverti, sex zezadu se líbí sexuálním agresorům a vyšívání nebo pečení dortů? To je úplně vedle - i u mnohých žen.

Zdál se mi divný

Pavle bylo osmnáct, když na vysoké škole potkala Honzu. Byla štíhlá a modrooká, o kluky nikdy nouzi neměla a tenhle se konečně okatě nevnucoval. Chodili spolu čtyři roky a pak se z lásky vzali.

"Měla jsem ho ráda, ale když dnes na tu dobu vzpomínám, dochází mi, že mi na něm pořád něco připadalo divné, ale nespojovala jsem to s homosexualitou. V sexu problémy neměl, fungoval ve všech polohách. Bydleli jsme v baráku s mými rodiči, a tak vím, že pro mého otce bylo zarážející, že manžel uklízí, vaří, vyšívá i plete," vzpomíná šestatřicetiletá Pavla z Hradce Králové.

Honza se hned od začátku nebránil dítěti, i přesto, že Pavla se na to být matkou cítila ještě moc mladá. Otěhotněla ale až po čtyřech letech. "Strašně si dítě přál a když to měsíc co měsíc nevycházelo, zuřil, že jsem neplodná. Když přijela kamarádka s dítětem, choval se k její dceři jako k vlastní, a tak jsem se těšila, kdy už konečně otěhotním, že z něj bude skvělý táta. Proto mě zarazilo, že když jsem mu  oznámila, že jsem těhotná, moc velkou radost neměl."

Radim Uzel: Každé podezření na homosexuální orientaci by se mělo řešit otevřenou diskusí a odborným vyšetřením. Lidé by se neměli vzájemně dlouhodobě trápit. Pokud si sex vyřeší po svém nebo na něj rezignují, mohou vytvořit harmonický vztah.
Hana Fifková: Když má člověk v partnerství "divný pocit" (a nemusí to být v souvislosti s potenciální homosexuální orientací partnera), nedoporučovala bych žádné tajné slídění, čtení sms, mailů a historií navštívených stránek na internetu či komunikace ICQ. Většinou to nevede k ničemu dlouhodobě dobrému v rámci vztahu a člověk tím ponižuje sebe i svého partnera.

Držel ho za zadek

Jednou na dovolené přistoupila Pavla na sex s Honzovým kamarádem a jeho přítelkyní. "Kluci se opili a já v tom "nejlepším" najednou našla manželovu druhou ruku na kamarádovi, který ležel s přítelkyní na vedlejší posteli. Bylo mi divné i to, že spolu pořád chodili pro vodu, ale tehdy jsem ho chválila. Nevěděla jsem, že těch chvil využívá k souložím s přítelem, což mi přiznal až po rozvodu."

Pavlino těhotenství bylo rizikové a manželé si museli intimní styk odepřít. "Nespali jsme spolu snad víc než půl roku," říká. V té době byl Honza na služební cestě v italské Florencii a jak mi řekl později, právě tam sexu s mužem propadl. Já tehdy nic netušila." Jejich syn se měl narodit koncem dubna, ale na svět přišel už v polovině března. "Asi kvůli Honzovi. Přišel tenkrát s cucfleky na krku a já ho podezřívala z nevěry se ženou. Že to bylo s mužem, by mě v životě nenapadlo!"

Do porodnice za rodinou jezdil novopečený otec denně. Možná i kvůli špatnému svědomí z předčasného porodu, myslí si dnes jeho bývalá žena. Pavla ale od rodičů věděla, že víkendy, a především noci, nespí doma.

Ženu odpustím, chlapa ne!

"Zlom přišel v okamžiku, kdy si nás přivezl domů. Asi tři víkendy po sobě musel údajně na služební cestu. Po té třetí jsem zavolala do práce sekretářce. Divila se, že prý v práci se manžel vymlouvá na mě, že jsem na tom špatně a prý musí být s námi doma. Počkala jsem si, až ´přijede ze služebky´ a vše na něj vybalila."

Honza musel s pravdou ven a Pavla nevěřila vlastním uším. Tvrdil, že mi nechtěl zahýbat se ženou, a tak se rozhodl to zkusit jinak. Navíc nechtěl rozvod. Prý budou dál rodina... "Na to jsem nepřistoupila. Ženskou bych mu odpustila, ale chlapa ne!"

Syn všechno ví

Pavla se postupně dozvěděla i to, že manžel chodil do gay sauny a že partnerů v té době vystřídal fakt hodně. A protože trvala na rozvodu, byla po třech měsících volná. "U soudu Honza důvod přiznal, ale myslím, že v práci ho stále tají a vymlouvá se, že jsem si někoho našla já. Ale to je mi už jedno. Jen mě teď štve, že jsem se několik měsíců překrývala s jeho milenci."

O syna Michala se Honza moc nezajímá. Navštěvují se velice sporadicky. Několik let se třeba neozve a pak ho chce vidět třikrát v roce, k narozeninám pošle esemesku, něco k Vánocům. "Michal všechno ví, řekla jsem mu to v první třídě, protože jsem nechtěla, aby se to dozvěděl od někoho jiného. Syna mám moc ráda, i když teď jde do puberty a trochu zlobí. Nikdy bych ho za žádného chlapa nevyměnila!"

Radim Uzel: Homosexualita není dědičná, také se jí není možno "naučit" výchovou.
Hana Fifková: Podle všech dostupných výzkumů se homosexuální orientace rozhodně nedědí v přímé linii (z rodiče na dítě) - větší pravděpodobnost tedy dítě nemá. Ale vzhledem k tomu, že o vrozenosti sexuální orientace není velkých pochyb, jistý typ dědičnosti pravděpodobně v kombinaci s dalšími faktory roli hrát bude.

Nežijte ve lži

Někteří homosexuálové přijdou na svou orientaci hned v pubertě. Mají jasno a o sexuální vztah s opačným pohlavím nestojí. Jiní se hledají déle, nebo si nejsou dlouho ochotni připustit pravdu. Zkoušejí sami sebe a někdy i s účastí nic netušící partnerky, která však nemá šanci nic poznat. Leda by ho přímo načapala, anebo se sám přiznal. Taková žena má prostě smůlu.

Ačkoliv ani když se opačná partnerova orientace "provalí", nemusí být vše ztraceno. Rezignujete-li na sex anebo si ho řešíte každý sám, můžete mít i tak hezký vztah. Ale to už je na vás na obou.

"Vždy bych doporučovala komunikovat, či se alespoň o komunikaci snažit. Ale i tato snaha musí mít samozřejmě své hranice. Pokud člověk dostane na své otázky uspokojivé odpovědi, měl by se s nimi spokojit a partnerovi dále důvěřovat," radí sexuoložka Hana Fifková. "Pokud odpovědi nedostává, je pak jen jeho věcí, jak dlouho bude ochoten vést monolog či ve vztahu setrvávat. Jsem ale přesvědčena, že žádný gay ani lesba nemusí žít ve lži a zatěžovat tím i nic netušící protějšek."

ČTĚTE PŘÍBĚHY DANIELA, LINDY A MARTINA

Měli jste partnera sexuálně orientovaného na opačné pohlaví než co jste vy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. června 2008. Anketa je uzavřena.

NE 2027

ANO 460

Autoři:


Nejčtenější

Petr Klíma je na farmářských trzích v Praze 6 "pečený - vařený“. Na snímku s...
Z farmy přímo na stůl: nová kuchařka vás naučí milovat zeleninu

Nemusíte být fanatickým přívržencem farmářských trhů, abyste zjistili, že nejlepší zelenina je ta lokální. Ať už máte tatínka, který se vyžívá v pěstování,...  celý článek

Andrea se svým synem Josefem
Co řeší matky v porodnici? Nepříjemný klystýr i problémy s podnikáním

Porod dítěte trvá i několik hodin, během kterých ženu doprovází zpravidla partner a porodní asistentky. Ty si na porodních sálech vyslechnou a zahlédnou...  celý článek

Herečka Kristýna Fuitová Nováková
Jindřiška z Pelíšků: Je to jediný film, ve kterém se můžu vidět

Nechtěla být jenom doma s dcerami, ani si pořídit chůvu. Proto Kristýna Nováková pracuje jen tolik, aby hlídání zvládla rodina. A až letos se poprvé vypravila...  celý článek

Americká tenistka Serena Williamsová v olympijském utkání s Australankou Darjou...
Williamsová má strach o dceru. Nechce, aby si prošla tím, čím ona

Serena Williamsová (35) fanouškům odhalila svoji citlivější stránku. Na sociálních sítích zveřejnila fotku malé dcery Alexis Olympie, vyjádřila obavy o její...  celý článek

Nový prezident České stomatologické komory Roman Šmucler hostem diskusního...
Děti v ghettech nikdy neviděly kartáček, upozorňuje šéf zubařů Šmucler

Jednou z priorit, na kterou se chce nově nastupující šéf Stomatologické komory Roman Šmucler zaměřit, je prevence zubních kazů u dětí - především v sociálně...  celý článek

Další z rubriky

Rodina z Ústí nad Labem
Je mi z tebe na blití, urážel vyměněnou manželku drobkový král

Jestliže Katka (25) ve Výměně manželek nazývá svého manžela Vaška (33) drobkovým králem, pak je to ještě docela roztomilé označení. Na náhradní manželce Monice...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Denisy: Tátova přítelkyně je mladší než já, je mi to nepříjemné

Rodiče spolu vydrželi, dokud jsme s bratrem nedospěli. Pak se rozvedli a každý si žije po svém. S jejich rozchodem jsem se smířila. Co ale nedokážu rozdýchat,...  celý článek

ilustrační snímek
Dětský svět se Jindrovi zhroutil, učí se vyznat sám v sobě a ve světě

Citové strádání v dětství, odloučení od rodiny, ztráta zázemí a rozpad vašeho dosud známého světa zanechá v křehké dětské duši rány, s nimiž se člověk...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Když make-up a stíny používá chlap - úchylnost, nebo umění?
Když make-up a stíny používá chlap - úchylnost, nebo umění?

V poslední době víc než beauty vlogerky a blogerky jedou jejich pánské verze. Moc testosteronu z toho sice nekouká, ale ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.