Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volné manželství: moderní vztah, který vždycky někomu ublíží

  0:13aktualizováno  0:13
Vezmete se, budete mít děti, milovat se, ale dáte si volnost. Vy se ho nebudete ptát, kam a s kým jde, on vás také ne. Seznamte se – to je otevřené manželství. Může něco takového fungovat?
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Většina z nás pojem otevřené manželství nezná. Ještě tak formální. To když spolu dva bydlí (často ani to ne), mají děti, majetek a nic z toho nechtějí dělit. K tomu druhému je pojí už jen papír podepsaný kdysi dávno někde na radnici, možná pod stromem v parku, nebo slib v kostele.

Připomínkou manželství jsou formuláře, do kterých v kolonce rodinný stav píšou vdaná nebo ženatý. City, láska, sex – nic z toho mezi nimi neexistuje. Opravdu jen ten papír, formalita.

Ale otevřené manželství? "Do našeho vztahu i do postele se po dvanácti letech společného žití až moc vkradla všednost a nuda. Jeli jsme v zajetých kolejích. S manželkou jsme to nechtěli řešit nevěrou a obvyklým směšným maskováním vedlejších vztahů, které vídáme u jiných. Promluvili jsme si a shodli se, že by ani jednomu z nás nevadilo mít partnera na sex. Funguje nám to. City se snažíme nechávat doma, i když někdy je to opravdu těžké. Když s někým spíte, většinou nejde jen o sex. Ale zamilovat se? To se zatím ani jednomu z nás naštěstí nestalo a doufám, že k tomu ani nedojde," popisuje své otevřené manželství pětačtyřicetiletý Ladislav.

Začátek, který startuje konec

Na západ od nás se o otevřeném manželství začalo mluvit v šedesátých letech. Odborníci ho popsali jako normálně fungující manželství, ve kterém partneři žijí spolu, ale zároveň se navzájem v ničem neomezují, nic si nezakazují. Volnost hlásají dokonce i v sexuálním životě. Ale může takový vztah fungovat?

Psycholog Jeroným Klimeš má jasný názor podpořený roky praxe a příběhy lidí. "To je vždycky začátek konce. Neznám žádný pár, kde by něco takového dlouhodobě fungovalo," oznámil mi.

Zlata Adamovská a Radek John.Vážně je tedy manželství otevřené dalším lidem jen předehrou hlavního děje, který partnery čeká v soudní síni? Poslední mediálně známý případ to potvrzuje dokonale. Jestli jste ho náhodou nezaznamenali, tak bývalý novinář a nyní politik Radek John pod tlakem okolností přiznal, že kromě dvou dětí s manželkou Zlatou Adamovskou sedm let vychovává ještě jedno nemanželské. Doma to však neřekl. Ač on i herečka dlouhou dobu veřejně mluvili o tom, že jejich manželství není prototypem toho klasického, ale je otevřené, Zlata Adamovská takto do extrému pojatou volnost neskousla. Ostatně není divu. Na oba nyní čeká rozvod.

Alibi pro nevěru

Odborníci odhadují, že v otevřeném manželství žije zhruba od dvou do šesti procent párů. Jsou to skutečně jen odhady, žádný výzkum na tohle téma se nedělal, ale kdybychom se od takového čísla odrazili, tak volný vztah má až šest manželství ze stovky. To už je vážně docela dost. Takže se kolem sebe rozhlédněte. Podívejte se na manželství svých příbuzných, známých, kolegů a nevynechejte ani svoje. Že volných svazků vidíte mnohem víc?

Omyl. To si jen pletete pojmy. To, o čem většinou víte, to je nevěra. Ta ve volném vztahu neexistuje. "Když jsme si povolili jiné partnery, nemůžeme si být nevěrní," vysvětluje Ladislav. I průměrný právník by tuhle argumentaci rychle smetl ze stolu, my zatím v soudní síni nejsme, tak si podobné slovíčkaření můžeme dovolit.

Miláčku, v manželství nás bude víc

Pětačtyřicetiletý lékař Tomáš se seznámil se svojí budoucí manželkou Martinou na fakultě. Při studiu se jim narodilo první dítě, dva roky po škole druhé. 'Románků' měl několik. O většině Martina věděla nebo tušila. "Nikdy jsme o tom nemluvili, já dělala, že nic nevím. O rodinu se staral, spali jsme spolu a navenek žili jako jiní. Jen jsme občas v manželství nebyli dva, ale tři," vzpomíná Martina. Trápila se, ale zůstávala. Kvůli dětem. Když povyrostly, bouchla do stolu: "Rozvedeme se." Teprve tehdy začali o vztahu mluvit. Tomáš přišel s 'nabídkou'. "Kvůli dětem chci manželství udržet, najdi si i ty milence, nebudeš se cítit podváděná," navrhl. "Přistoupila jsem na tu hru, i když jsem jí moc nevěřila. Buď to vyjde, nebo ne," říká Martina.

Nevyšlo to. "Dvojí život mi nevyhovoval. Já nechtěla jiného muže a od manžela jsem očekávala, že nebude mít jiné ženy. Nepotřebuju ho vlastnit, ale do manželství nikdo třetí nepatří," myslí si Martina.

Mužské postelové sny

Biologicky nejsme naprogramovaní na monogamní vztah. Ženy ani muži. "Po otevřeném manželství samozřejmě touží hlavně chlapi se svými přirozenými sny, že budou mít v posteli celý svět, což je mužská evoluční strategie," říká Jeroným Klimeš.

Otevřené manželství teoreticky vypadá jako možná forma soužití, při které člověk vyslyší volání přírody, aniž by to zároveň znamenalo konec vztahu. Problém je, že většina z nás není ochotná se s takovým modelem smířit.

"Druhý partner, a vůbec to nemusí být jen žena, obvykle na podobné návrhy přistupuje pod tlakem. Je to polodobrovolný akt, kompromis, který mu nevyhovuje, ale kvůli finanční závislosti, dětem nebo jiným věcem nakonec kývne," říká Klimeš.

"Bývalý manžel se mi snažil předestřít, abychom žili volný vztah. Že prý to ten náš neohrozí, pro něj budu vždy ta nejlepší. Coby důkaz lásky mi jednou vysvětloval, že ani při sexu s tou dámou nesundavá snubák. Malé děti plus pocit, že si to asi zasloužím, způsobily, že jsem ho neposlala k šípku hned. Ale tahle programová nevěra se mi příčí," říká šestatřicetiletá Anna.

Když příroda volá

Příroda nás sice nevybavila k celoživotní monogamii, ale většina z nás, kteří se samostatně bez dozoru pohybujeme po světě, se neřídí výhradně jen pudy. Máme také mozek, díky kterému umíme přemýšlet. A pokud tu nejvyšší část v našem těle alespoň občas aktivně používáme, máme i morálku.

Měli bychom tedy dokázat 'hlas přírody' ovládat. Když to jeden z partnerů přesto nesvede a na model volného manželství druhého přemluví, dříve či později nastane problém. "Podobné vztahy vedou k trvalému napětí, vydírání a hádkám nebo zahořklé rezignaci. Pokud věrný partner o mimomanželském vztahu svého protějšku ví a je bytostně proti, těžko přistupuje na nějakou kompenzaci," vysvětluje psycholožka Libuše Konopová.

Vztah pro spiklence

Ideální tedy je, když se v manželství sejdou dva lidé podobného smýšlení. Pak můžou být v otevřeném vztahu spokojeni. "Je jen pro dvojice morálně silné, vzájemně se respektující a spolehlivé, až spiklenecky stmelené, kde oba vědí přesně, čeho si na svém partnerovi cení, a naopak co jim na něm chybí a co potřebují hledat u druhého, aby to zase mohli dávat prvnímu a naopak. Aby se jim otevřenost nezvrtla v promiskuitu, musí být schopní třetím kandidátům říkat "mám dva chlapy/dvě ženy a jsem oběma věrná/ý". Víc než dvě tchyně se taky těžko zvládají," říká publicista a autor knihy Tao sexu Benjamin Kuras.

Morgan Freeman a Myrna.Will Smith a Jada Pinkett.

Otevřená manželství mají i američtí herci. Otevřený vztah Morgana Freemana a Myrny právě končí. Will Smith a Jada Pinkett přiznávají sex s jinými.

Otevřený vztah měl například francouzský filozof a spisovatel Jean-Paul Sartre s družkou, spisovatelkou Simone de Beauvoir. "Jí se to vyplatilo v tom, že dokázala využít jeho literárního úspěchu k svému vlastnímu a brala si energii od mladších partnerů, zatímco on až do smrti živil pět milenek a padly na ně všechny jeho příjmy. Takže tohle raději předem dobře promýšlet," upozorňuje Benjamin Kuras.

Otevřený vztah skutečně není pro jedince, co o sobě každou minutu pochybují, bez partnera neudělají ani krok a nejraději jsou v teple domova. "Vyhovuje nezávislému typu se zdravou sebedůvěrou a velkou tolerancí. Člověku, který potřebuje změnu, dobrodružství, inspiraci," říká Libuše Konopová.

Pravidla volnosti

Co tedy dělat, když jeden v manželství má pocit, že by mu volnější vztah nebyl proti vůli, ale neví, co si o něm myslí jeho partner? "Hele, Máňo, mně se líbí sousedka, ty bys to zase mohla vyzkoušet s jejím manželem. Co říkáš?" Tak takhle ne. Věc vyžaduje cit a zkušenosti člověka s lety praxe v diplomacii.

Nejdříve je nutné zjistit, co si druhý o takové formě soužití vůbec myslí. Co třeba – viděl jsem jeden film, kde manželé měli..., kolega v práci, který ti přišel tak sympatický, má s manželkou... Nespěchejte, vyčkávejte, nic nelámejte přes koleno.

Jestliže uslyšíte zápornou odpověď, máte tři možnosti. Názor partnera přijmout a svůj sexuální apetit uspokojovat v rámci představivosti a za pomoci pravidelných převodů pořádných obnosů na konto internetového sexshopu, z manželství odejít, nebo používat dokonalé maskovací metody hodné agenta 007, Supermana a Sherlocka Holmese naklonovaných dohromady.

Pokud partner kývne, záleží už opravdu jen na dohodě, jak moc volné soužití nakonec budete mít. Důležité je, aby vyhovovalo oběma, nikomu neubližovalo. Zásadní jsou pravidla bezpečného sexu, nejen proto, abyste neskončili jako Radek John. Držte se také zásady, že méně znamená více, to hlavně při líčení svých zážitků. Ještě pořád si myslíte, že na to máte?

Souhlasím, ale...

V mém soukromém průzkumu se z patnácti mužů vyslovili pro otevřené manželství tři. Ne zcela programově, přistoupili by na něj pod tlakem okolností. "Když budeme mít společné zájmy, ale dlouhodobě vyprchaný sex, tak klidně. Stejně tak se můžeme doma potkávat dvakrát týdně jen kvůli sexu, ale jinak si každý bude žít svůj život. Do obojího bych šel s podmínkou, že děti už máme odrostlé. Jinak to budou brát, že táta ubližuje mámě a naopak. Začnou hledat viníka, cítit se podvedené nebo se v nich zakoření cynismus," uvažuje třiačtyřicetiletý Vlastimil.

Na model otevřeného vztahu skutečně většinou přistupují lidé starší čtyřiceti let, kteří za sebou mají dlouhé manželství. Nemusí to ovšem být pravidlo. "Zdá se mi, že na západ od našich hranic vládne v téhle oblasti větší svoboda. Zřejmě je to dáno dlouhodobým demokratickým vývojem, ekonomickou prosperitou a emancipací ženy," vysvětluje Libuše Konopová.

Ženy muže dohánějí

Dříve otevřený vztah navrhovali hlavně muži. Ani to už dnes tak výhradně neplatí. Obě pohlaví na něj přistupují rovným dílem. "Začíná to být vyrovnané," říká Libuše Konopová. Já jsem kladnou odpověď dostala od dvou žen. "S nadsázkou řečeno měl manžel před naší svatbou všechny ženy ve městě, já zase muže. Po desetiletém vztahu teď čas od času jezdíme na swingers party. Nám tenhle styl vyhovuje, našemu manželství to pomohlo," říká čtyřicetiletá Kateřina.

Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová.Otevřené manželství má už roky i textařka a herečka Gabriela Osvaldová. S Ondřejem Soukupem se oba dva na veřejnosti ukazují s různými partnery. "Vím, kdo je můj muž, znala jsem ho předtím, než jsme se vzali. Věděla jsem, jaký je a bude, a do vztahu jsme nešli s tím, že budeme jeden druhého vlastnit," řekla Osvaldová v rozhovoru pro magazín Instinkt.

"Asi by to nefungovalo s každým a dodávám tedy, že to není recept na vztah. Taky bych to s každým ani absolvovat nechtěla. Ale s Ondřejem, nechceme-li jeden o druhého přijít, je to patrně ta nejkvalitnější cesta," vysvětlila, proč v takovém vztahu zůstává.

S otevřeným manželstvím je to jako s cestou na dovolenou daleko od domova. Také si ji můžete dopředu důkladně naplánovat, ve skutečnosti se od harmonogramu obvykle stejně nějak odchýlíte. "Největším nebezpečím je, že se jeden ze dvojice zamiluje. Vědomé plány jsou jedna věc, zákonitosti partnerského vztahu druhá," upozorňuje psycholog Jeroným Klimeš.

Ať žije manželství! Staré dobré

Skoro to vypadá, že se z nás stali volnomyšlenkáři, kteří manželství berou už jen jako formalitu. Nepopíráme volným vztahem všechno to, co si před knězem či úředníkem slibujeme? A má vůbec ještě cenu se brát? Zůstaňte klidní. I když můj průzkum není reprezentativní, jistý obraz si z něj můžeme udělat.

Většina z nás kope za dvoučlenné družstvo, jehož členové si dopřávají volnost, ale ne sexuální. "Podstatou manželství je pro mě spojenectví a partnerství, které může procházet krizemi, ale oběma zúčastněným je pořád jasné, jak vypadá nastavená laťka a jestli stojí za to o ni společně usilovat. Když nefunguje, jsem pro rozvod. Jedna kamarádka právě žije v 'báječném' sexuálně otevřeném manželství a je zralá na skok z okna. Ani mě by nebavilo cpát do pračky manželovy košile zamatlané od cizí rtěnky a přitom jásat, jak je to fajn, že jsem sexuálně svobodná," říká čtyřicetiletá Lucie.

"Musím ve vztahu v něco a v někoho věřit, důvěřovat a vědět, že se o něj můžu opřít. Ne, že když budu potřebovat, bude žena 'otevřeně' souložit s jiným. A představa dítěte, jak řeší, s kým táta nebo máma zrovna tráví čas? Opravdu nechci!" říká čtyřiatřicetiletý David.

Možná je pro někoho otevřené manželství receptem na jeho zachování, spíš to však opravdu vypadá na začátek konce. Příběhy známých lidí to ostatně potvrzují. Že by tedy nakonec místo experimentů bylo lepší žít v osvědčeném klasickém modelu manželství?

Volnost může vztah obohatit

Psycholožka a propagátorka ženského porna Libuše Konopová zná několik párů žijících v otevřeném manželství. "Považují to za obohacování vztahu," říká.

Psycholožka Libuše Konopová.Je možné, aby model otevřeného manželství, kdy se partneři neomezují v žádné oblasti společného života, fungoval k oboustranné spokojenosti?
Ano, je to možné, ale záleží na tom, jestli jde o otevřený, čistě sexuální vztah nebo takzvaný polyamorní model, kdy jsou přítomny i city. Závisí to také na dalších faktorech, především na věku partnerů a délce soužití.

Znáte takto fungující manželství?
Osobně znám několik manželských dvojic, které spolu chodí do swingers klubu nebo praktikují výměnu partnerů, případně na sex mají jednu fixní dvojici. Po vzájemné dohodě se takto oba vyžívají a považují to za obohacování vztahu. Jedná se o lidi nad čtyřicet let, kteří za sebou mají deseti- a víceleté soužití. Vztahy, kdy jeden druhého nutí k návštěvám klubů, sexu ve třech nebo ve čtyřech, nemívají dlouhého trvání. Co se polyamorního modelu týče, málokdo zvládá soužití s člověkem, o kterém ví, že miluje někoho jiného. I takové existují, ale jsou výjimkou.

V Česku se rozvádí polovina manželství. Velká část i kvůli nevěře. Není otevřený vztah receptem na to, jak tohle vysoké číslo snížit?
Možná by to za ideálního stavu vyspělosti ducha řešením bylo, taky asi praktičtější než série monogamních vztahů, ale to je akademická debata. Myslím, že za současného stavu je v takových případech důležitá loajalita vůči manželskému partnerovi, pokud si ji zaslouží. Aby ho ten druhý u milence/milenky nepomlouval, nekul proti němu pikle, nepřestával přispívat na děti, podílet se na společné domácnosti a další.

Mohla byste vy sama žít v otevřeném manželství?
Jsem sice založením liberál, ale domnívám se, že je lepší, nechá-li si každý z partnerů určitá tajemství pro sebe. Jen tak může být pro toho druhého i po letech přitažlivý.

Autor:


Nejčtenější

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

Jane Fondová (Cannes, 17. května 2015)
Představuji si, jak umřu. Smrti se nebojím, říká Jane Fondová

Americká herečka Jane Fondová (79) na svůj věk vypadá neuvěřitelně skvěle a vitálně. Filmová legenda však přiznala, že přemýšlí o smrti. A dodala, že se jí...  celý článek

Letošní podzim přeje barevným botám, stejně jako zdobení a různým texturám...
Obujte se do podzimu. Neokoukané kousky, které by vám neměly chybět

Poslední sluneční paprsky si můžete užít v pohodlných oxfordkách, elegantních kotníčkových střevíčkách nebo sexy upnutých kozačkách nad kolena. O slovo se...  celý článek

Ilustrační fotografie
Nechte děti se nudit, podpoříte jejich rozhodnost, radí odborníci

Není dobře, když se dnešní rodiče snaží od rána do večera zabavovat svoje děti. Ony se totiž nenaučí nudit, což pro ně později může být na škodu, varuje...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

Další z rubriky

Jitka se o svého manžela bála. „Před poslední operací se nevědělo, jestli se...
Nejhorší jsou červi, líčila vyměněná manželka zážitek z krmení plazů

Když se vymění dvě mladé a docela pohodové maminky, není ve Výměně manželek moc co řešit. Rozdíl mezi nimi jsou jen čtyři roky věku a to, že Šárka (33) z...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut
Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut

Nestíháte rande, pracovní schůzku nebo hodit děti do školy? Máme pro vás tipy na účesy, které budete mít hotové do 5 min... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.