Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

  9:08aktualizováno  9:08
Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie. Kvůli ní si neustále vytrhává vlasy a veškeré chloupky na těle. Uklidňuje ji to a s holou hlavou se cítí mnohem sebevědoměji. Nikdy s tím nechce přestat a myslí si, že nejde o nic divného.

Sara si říká Miss Swirl a propaguje svůj příběh, aby dodala odvahu a sebevědomí lidem, kteří mají podobné problémy jako ona. | foto: Profimedia.cz

Vlasy si Sara začala trhat, když jí bylo dvanáct let. Kdykoli byla nervózní ze školy či spolužáků, trhala si vlasy, aby se uklidnila. Zanedlouho měla na hlavě lysá místa a byla terčem posměchu.

„Jakmile jsem cítila, že na mě jde úzkost, vytrhávání vlasů mi pomohlo. Chápu, že okolí se s tímto faktem smiřovalo těžko, ale co je špatného na tom, když mi to dělá dobře a nevadí mi to,“ sdělila pro server Daily Mail s tím, že touha po trhání je tak silná, že se odstraňování vlasů a chloupků nedokáže vzdát.

Fotogalerie

Ačkoli v minulosti docházela k psychologovi, nyní odmítla i lékařskou pomoc v podobě podávání uklidňujících léků, protože se cítí šťastná. Její počínání ji neomezuje a vzhledem k tomu, že nedělá nic, čím by nějak ohrožovala své okolí, nechce s tím skončit.

„Dělám to sama sobě a nikomu tím neubližuji a nečiním nic zlého. Vím, že takovou poruchou na světě trpí mnoho lidí a možná se za ni stydí. Já bych jen chtěla, aby se nebáli o tom mluvit a přijali to. Sděluji světu svůj příběh, abych dodala odvahu ostatním,“ tvrdí.

Saru stále udivuje, kolik lidí na ulici na ni kouká s odporem. A často přemýšlí nad tím, jak zle se musí cítit ženy, které k holé hlavě nepřišly z vlastního přičinění.

„Ženy jsou holohlavé z různých důvodů. Často je za tím nemoc. Rakovina. Lidé jsou zvyklí na to, že ženy mají vlasy. Proto se mě lidé často ptají, zda bojuji s rakovinou,“ doplňuje.

Miss Swirl

Sara se na svém profilu na sociální síti často fotí bez paruky, aby si lidé zvykli na to, že i ženy mohou být bez vlasů.

Někdy si na sebe Sara přeci jen vezme paruku. Dělá to ve chvílích, kdy na sebe nechce příliš poutat pozornost, nebo jde na akci, kde využije barevné paruky. 

„Ráda se i extravagantně líčím. A vzhledem k tomu, že už nemám řasy, lepím si umělé. Každé dva dny si holím místa, kde ještě rostou vlasy, abych měla hladkou hlavu. Konečně si připadám doopravdy krásná,“ dodala.

Trichotilománie

Je psychické onemocnění, kdy jedinec cítí nutnost vytrhávat si vlasy, obočí, řasy nebo jiné ochlupení. Jde o psychický stav. Postižený jedinec si nemusí své jednání uvědomovat. Intenzita nutkání postupně roste až do doby jeho skutečného vytrhnutí vlasu nebo chlupu, poté jedinec pociťuje úlevu. Někteří postižení jednici mají tendenci vytrhnuté vlasy žvýkat a polykat.

Autor:


Témata: vlasy, Hlava, Daily mail

Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

OBRAZEM: Dokonalé krásky, které byly v minulosti muži

Tyto krásky byly kdysi muži

Někteří muži se necítí dobře ve svém těle. Touží se stát ženami. Mnoho z nich po letech úvah podstoupí změnu pohlaví a...

Nejhezčí neslyšící muž na světě je úředník z Česka

Čech Jan Emmer se stal 29. září 2018 v Praze vítězem 18. ročníku světové...

Za 18 let mezinárodní soutěže neslyšících o nejkrásnější ženu a muže získal poprvé vítězný titul Čech - třiatřicetiletý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz