Virus rakoviny děložního hrdla je v těle pětiny mladých žen

Ve věku mezi 18. a 25. rokem je pětina sexuálně aktivních žen postižena virem, který může vyvolat přednádorové změny a zhoubné nádory děložního hrdla. Ve věku 35 let mají virus v těle už jen tři až čtyři procenta žen. Naštěstí jen malá část těchto žen onemocní, řekl zástupce přednosty gynekologicko-porodnické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol Lukáš Rob.

Samotná přítomnost viru k rozvoji přednádorových změn a karcinomu nestačí. Organismus má totiž řadu ochranných mechanismů ničících patologické buňky.

Základní prevence spočívá v pozdějším začátku pohlavního života a v nestřídání partnerů, protože nositeli virové infekce jsou muži. Důležité jsou pravidelné prohlídky u gynekologa.

Přednádorové stavy umějí lékaři včas odhalit pomocí stěru děložního hrdla. Nejdokonalejším preventivním opatřením bude použití očkovacích látek. Ty však budou podle Roba připraveny ke klinickému využití asi až za 15 až 20 let.

Česká republika zaujímá nejhorší místo ve výskytu rakoviny děložního hrdla mezi členskými a přidruženými zeměmi Evropské unie. Na 100.000 žen připadá v ČR 21,6 případu těchto onemocnění, zatímco ve Finsku 6,7, Rakousku 15, Polsku 19,9 a v Maďarsku 21,1.