Už je tu zase čas pečení cukroví. Kde se vzalo a proč mělo magickou moc

Vánoce se blíží a tak je tu doba, kdy nasazujeme zástěry a do ruky bereme váleček, vykrajovátka a zdobičky. Po vzoru maminek a babiček totiž chceme mít na svátečním stole co nejvíce (ideálně domácích) perníčků, rohlíčků či slepovaných sušenek. Kde tradice vznikla a proč je dodnes tak oblíbená?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle dochovaných pramenů se první náznaky vánočních laskomin začaly objevovat už v 16. století. Ale určitě nevypadaly tak jako dnes. Prvním pokusem o sváteční sladkost byly ovocné figurky, které sloužily dětem jako dobrůtka i hračka.

Jaké cukroví miloval císař František Josef I.?

Rakousko-uherský císař František Josef I. byl prý mlsný. Mezi jeho oblíbené druhy vánočního cukroví patřily išelské dortíčky (zvané Ischler Törtchen), které mu vyráběli cukráři z rakouského letoviska Bad Ischl. Původně šlo o kakaová kolečka slepovaná marmeládou, která mistři cukrářského řemesla namáčeli v čokoládě a zdobili je ořechy.

Chcete si je upéct? Zde je recept!

Išlské dortíčky

Později se začaly péci různé koláčky z mouky, kterou hospodář sklidil na svém políčku. Cukroví nemělo jen nasytit kručící žaludky, ale fungovalo jako talisman proti temným silám. Selky proto z moučného těsta vykrajovaly symboly zvířat, jež měly domácí skot a drůbež ochránit před nemocemi. Důležitý byl i motiv kruhu, který odkazoval ke slunci.

Kruhové sušenky naši předkové věšeli na ovocné stromy s vidinou, že si tím pojistí lepší úrodu. Se zbytky z pečení se neplýtvalo. Právě naopak!

Ulepené ruce od těsta se běžně otíraly o ovocné stromy, aby se tak urodilo více ovoce. Přebytek vody či mléka se dával dobytku, protože se věřilo, že díky tomu bude lépe dojit.

Mohli byste říct, že šlo jen o nesmyslné pověry. Nicméně, žádný hospodář o tom nehodlal spekulovat. Strach ze špatné úrody, úmrtí dobytka či blízkých lidí dokázal udělat své. A tak všichni poslušně v předvánoční čas pekli jako o život.

Fotosoutěž Pečeme spolu na Vánoce má své vítěze. Podívejte se do galerie

Cukroví chudých a bohatých

Vánoční cukroví se za staletí proměňovalo. Asi největší vývoj zaznamenalo v 19. století, kdy se z prostých sušenek staly lákavé křupavé dobroty. Prvním předpokladem byly nové suroviny, do klasické mouky a tuku se začaly přimíchávat i dražší ingredience, jako jsou vajíčka, čokoláda či med.

Cukroví tak bylo výsadou spíše šlechty nebo bohatších měšťanů. Populární v té době byly třeba medáky čili medové placky s čokoládovou polevou. Pekly se také zázvorky z polohrubé mouky a čerstvě nastrouhaného zázvoru.

Chudina se snažila šlechtu vždycky napodobovat. Nebylo tomu jinak ani v případě cukroví, jen si místo drahých surovin vystačila s tím, co měla. V selských staveních se peklo takzvané škvarkové cukroví nebo slané kořeněné sušenky se špetkou česneku či pepře. Sice nebyly tak honosné, ale chutnaly také velmi dobře.

Už pečete na Vánoce? Pečte s námi!

Vyzkoušejte některý ze stovek receptů na vánoční cukroví v naší rubrice Recepty. Najdete je na odkazu: www.idnes.cz/recepty/cukrovi

Linecké cukroví

Mlsání s vůní dálek

Cukroví, jaké známe v současnosti, se peče od doby druhé světové války. Tehdy se totiž vánoční mlsání povýšilo na pravý cukrářský skvost. Mohli jste si ho koupit regulérně v cukrárnách a šlo opravdu o neuvěřitelný zážitek.

Víte, jaký druh cukroví je v Čechách nejoblíbenější?

Jsou to vanilkové rohlíčky, linecké koláčky a medvědí pracny.

Český zákazník tak mohl ochutnat pečivo, které opravdu voní dálkami. Třeba pochoutky s vanilkou, lískovými ořechy, strouhaným kokosem, rumem či skořicí.

Ale jak už to bývá, co se prodává v obchodech, to se snaží lidé vyrobit doma levněji. Proto i české hospodyňky začaly do vánočního těsta přidávat exotické suroviny, jako je kokos, rum, kakao nebo mandle. Cukroví do té doby nikdy nechutnalo tak sladce a nevonělo tak nádherně dálkami.

Dnešní vánoční pečení má pořád punc exotiky. České hospodyňky jsou pracovité a z valné většiny si vánoční pečivo vyrábějí samy. Zbytek ho dostane od příbuzných nebo koupí v obchodě. Kromě tradičních druhů jsou však na svátečních stolech i trochu jiné, zdravější pochoutky.

Velmi oblíbené jsou například sušenky z bezlepkové mouky, veganské variace bez živočišného tuku nebo dietní dortíčky, které v sobě nemají ani zrnko cukru. Což o to, takové zdravé mlsání za zkoušku jistě stojí, ale nejlepší je stejně klasika.

Který druh cukroví je u vás doma nejoblíbenější?

celkem hlasů: 489
Autor:
  • Nejčtenější

Špargl jako lahůdka i afrodiziakum. Vše, co jste o něm chtěli vědět

19. dubna 2024

Je to tady, chřestové dobrodružství začíná. Setkat se s ním můžete takřka v každém obchodě, na...

Malinovo-čokoládové dortíčky

Malinovo-čokoládové dortíčky

Střední

45 min

Úspěchem tohoto dezertu je poctivě vychlazená čokoláda.

Brownies se semínky z granátového jablka

Brownies se semínky z granátového jablka

Střední

60 min

Jeden z nejlepších čokoládových dezertů, jehož původ sahá do Ameriky.

Levandulový dort

Levandulový dort

Střední

120 min

Každý, kdo miluje levanduli, bude z tohoto dortu naprosto nadšený.

Růžový chia pudink

Růžový chia pudink

Lehké

45 min

Lahodný a navíc zdravý dezert s malinami.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...