Muži kupují dárky na poslední chvíli, ženy baví je vymýšlet a balit

aktualizováno 
Dárky rádi dáváme i dostáváme a kdo nevěří na Ježíška, ten si tohoto rituálu nejvíc užívá právě o Vánocích. Nedávný výzkum však potvrdil, že ženy a muži přistupují k nákupu, výběru i balení pozorností pro své blízké zásadně jinak.

Vánoční dárky jsou pro většinu z nás důkazem lásky a invence, ne toho, co si můžeme dovolit koupit. | foto: Profimedia.cz

Možná i u vás v rodině padlo už několikrát prohlášení, že na Vánoce si dárky nebudete kupovat, svátky jsou přece hlavně o setkávání a tradicích. Jenže vždycky to stejně někdo poruší, a tak zas a znova většina příbuzenstva propadne dárkovému šílenství.

Fotogalerie

Průzkum, který agentura Perfect Crowd uskutečnila pro společnost Albi, zaměřený na dospívající a dospělou českou populaci ve věku od 15 do 60 let, mimo jiné prozradil, že dárková taktika i nasazení se liší podle pohlaví.

Zatímco ženy dárky rády nakupují i vymýšlejí (přiznala to asi polovina z nich), muži na vymýšlení moc nejsou, ale v nakupování se někteří realizují rádi. Téměř čtvrtina mužů pak uvedla, že je nebaví ani vymýšlení, ani nákupy vánočních dárků.

Také načasování je výrazně jiné – příslušnice něžného pohlaví vyrážejí často pro dárky měsíc a více před Vánoci, ovšem polovina pánů si to nechává až na poslední měsíc. Jen každý desátý však podle průzkumu nakupuje už doslova v den D.

V roce 2012 se česká ekonomika po oživení z hlubokého propadu opět ponořila do...

Oproti běžným představám ženy ani muži nejsou tak velkými lajdáky a odkladači, jak by se mohlo zdát. Z výsledků průzkumu totiž vyplynulo, že skoro 40 % lidí pořizuje vánoční dárky i více než měsíc dopředu a celkem 70 % má hotovo už koncem listopadu.

Do papíru, nebo do igelitky?

I v balení dárků se obě pohlaví docela odlišují – dárek balený ženou se obyčejně vyznačuje estetikou i v detailech, muži pak sáhnou spíš po papírové tašce, než by se motali s rolí ozdobného papíru.

Jen polovina pánů vánoční dárky pečlivě balí a to ještě spousta z nich využívá balicí službu v obchodních centrech.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Jestli jste si mysleli, že Češi a Češky baží po nákladných darech, zřejmě jste se trochu sekli. Naprostá většina dotázaných (96 %) si totiž na dárku cení hlavně snahy a nápadu nebo projevu náklonnosti. Na statusové symboly ani drahé dárky si podle průzkumu nepotrpíme.

Cena ideálního dárku by pak u toho drobného měla být od stovky do dvou set, velký dárek by podle respondentů měl stát od pěti set do dvou tisíc korun.

A jaké hlavní atributy by měl splňovat? Dotázaní se shodli víceméně na třech – překvapení, splněné přání nebo dobrý nápad. Překvapení přitom oceňuje 63 % dotázaných, zatímco praktické dary jsou oblíbené u necelé poloviny.

Ať už tedy letos budete pořizovat pod stromeček sekačku, šálu, nebo cédéčko s oblíbenou hudbou vaší drahé polovičky, myslete na to, že hlavním cílem je mile překvapit.

Předplatné MF DNES
Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Vážila skoro metrák a nevěděla, co na sebe. Po proměně se málem nepoznala

Jako dvě různé ženy. Tak vedle sebe vypadají fotky Aleny před a po hubnutí. Na...

Velký váhový skok během těhotenství se podepsal na vizáži sympatické Aleny (35). Zašlo to tak daleko, že se její váha...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Odbornice: Neslaďte, omezte bílou mouku. Cukry mohou za většinu nemocí

Ilustrační snímek

Sacharidů jíme v nejrůznější podobě moc, tvrdí Margit Slimáková. „Není třeba nic doslazovat,“ nabádá specialistka na...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Další z rubriky

18. prosince: Tipy na dárky na poslední chvíli

Vánoce - ilustrační fotografie

Ne všechno je nutné objednat a koupit. Vlastnoručně vyrobené dárky přitom často potěší víc než dárkový set z drogerie...

16. prosince. Zapalte třetí adventní svíčku

Adventní věnec tři svíčky

Dnes je stříbrná neděle a třetí svíčka na věnci představuje přátelství a podle tradice by měla mít růžovou barvu....

OBRAZEM: Kýčovité vánoční oblečky v podání slavných osobností

vánoční oblečky v podání celebrit

Známé tváře každoročně podlehnou sváteční atmosféře a navlečou na sebe oblečení s vánoční tematikou. Nejedna celebrita...

Najdete na iDNES.cz