Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Václav Vydra o své ženě: Žijeme každý svůj život spolu

aktualizováno 
„Je spousta žen, které ctím a s nimiž se rád potkávám. Ale nerad bych některou jmenoval, abych na jinou nezapomněl,“ říká herec Václav Vydra.

STAROSTLIVÁ MAMINKA

Máma mě samozřejmě ovlivnila už jen tím, že jsem se narodil, a pak také tím, jaká byla. Byla skvělý člověk, člověk, kterému jsem mohl naprosto důvěřovat, člověk, který mě nikdy nezklamal, nezradil, což je hrozně důležité nejen ve vztahu maminka - syn, ale v jakémkoli jiném vztahu.

V zásadě jsem byl hodný syn, i když každý asi občas své rodiče zlobí nebo je něčím štve. Ale pokud jsem něco provedl a máma z toho byla smutná, tak to byl pro mě ten největší trest. Určitě jsem jí způsoboval starosti svým stylem života a smyslem pro dobrodružství. Závodil jsem na kole a vracel jsem se pozdě v noci. Bylo mi sedmnáct osmnáct a ona o mě měla strach. Chodila mi naproti, vyhlížela mě.

Byla ke mně celý život upřímná. Tvrdila, že když uvidí, že moje herectví k ničemu není, řekne mi to. Měla mě natolik ráda, že mě nechtěla nechat trápit u divadla zbytečně. Protože nic neřekla, tak předpokládám, že se mnou byla spokojená. Dnes už tu není, ale já mám pocit, že ví všechno, co se děje.

VYTOUŽENÁ JANA

Seznámili jsme se na začátku školního roku v prvním ročníku na konzervatoři. Tuším, že to bylo v roce 1971. Za dva roky jsem se do ní zamiloval, ale ona mě nechtěla. Dával jsem jí za okno každý večer jeden karafiát.

Několikrát jsem si spletl okno a dal jsem ho jejímu tatínkovi. Ona ani nevěděla, od koho to je. Pak se dovtípila a řekla mi, že mě chce jen jako kamaráda. Za dalších deset let už mě chtěla. Myslím, že když člověk něco hodně chce, tak se mu to splní, a já jsem ji hodně chtěl.

Těžko říct, jestli bych šel jinou cestou, kdybych ji nepotkal. Asi ne. Spíš jsem měl někdy dojem, že jsem ji částečně stáhl na svou cestu. Dneska žijeme každý svůj život spolu.
Nikdo by se neměl snažit toho druhého předělat k obrazu svému, strkat ho tam, kam nechce. Pokud spolu žijí dva svobodní lidé, kteří se navzájem respektují, dokážou si vyhovět a umějí pochopit potřeby toho druhého, pak je to podle mě základ pro to, aby spolu vydrželi.

Nerad rozpitvávám vztahy, takže ani nemůžu říct, co mám na Janě nejraději. Mám ji rád takovou, jaká je. Nemůžu říkat, že se mi na ní nejvíc líbí zelené oči nebo že je dobrá hospodyňka, která skočí pro pírko přes plot, anebo že je čestná... Pokud by nebyla v určitých hranicích toho, co je mi sympatické nebo co ctím, tak bych s ní přece nežil.
Vážím si jí nejenom jako své ženy, ale i jako herečky. Nejsme spolu ve stálém angažmá, potkáváme se jen při zájezdových představeních a je to pro nás oba příjemné zpestření. Možná by to byl problém, pokud bychom spolu byli v jednom divadle, protože herecký soubor je svébytný živý organismus, ale tím, že máme každý své angažmá, a tím i své problémy, je to jednodušší.

Nerad jí způsobuji starosti, i když občas má asi dobrý důvod, proč mít o mě strach, jezdím na motorce, na koni... Ale jsme spolu už dvaadvacet let, a tak dobře ví, zač je toho loket.

VÁCLAV VYDRA se narodil 7. ledna 1956 v Praze. Je synem herců Václava Vydry a Dany Medřické. Po studiu pražské konzervatoře hrál v divadle Kladno, poté v Městských divadlech pražských. Nakonec zakotvil v Divadle na Vinohradech, kde hrával jeho dědeček a rodiče. Zahrál si také mnoho televizních a filmových rolí, třeba ve snímcích Tankový prapor, Černí baroni nebo v seriálech Bylo nás pět či Život na zámku. Je autorem knihy o své matce Daně Medřické.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Falešné svatby zachraňují Vietnamkám čest. Stačí si zaplatit herce

(Ilustrační snímek)

I ve Vietnamu přibývá lidí, kteří zůstávají sami. Jenže v kultuře, kde je instituce rodiny posvátná, mají singles...

Tradiční rodinu v ČR ohrožuje chybějící předškolní péče, říká sociolog

ilustrační snímek

V posledních 15 letech mírně narostl počet lidí, kteří manželství považují za úplně zbytečnou instituci. Ale pořád jich...

Dva mýty o panenství, které ničí život ženám po celém světě

ilustrační snímek

Dvě norské odbornice na sexualitu tvrdí, že toho většina žen a dívek ví o svých intimních partiích málo. Za...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Najdete na iDNES.cz