V Česku se ročně narodí až 4 tisíce dětí ze zkumavky (ilustrační fotografie)

V Česku se ročně narodí až 4 tisíce dětí ze zkumavky (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

V Česku se narodí ročně 4 tisíce dětí ze zkumavky, bude jich desetkrát víc

  • 97
V současnosti se v České republice rodí až čtyři procenta dětí ze zkumavky, ale odborníci odhadují, že tento podíl rok od roku poroste. A to nejen v Česku. V budoucnu by mohla být až třetina dětí počatých umělým oplodněním.

Podle doktora Jaroslava Hulverta z Klinického centra Iscare není každoroční "přírůstek" 4 tisíc novorozenců ze zkumavky zdaleka konečné číslo.

"Předpokládá se, že počet dětí počatých metodami asistované reprodukce bude pozvolna vzrůstat. A to hned z několika důvodů," řekl iDNES.cz doktor Hulvert.

Starší maminky, nekvalitní spermie

Jedním z hlavních důvodů je trend žen odsouvat mateřství do stále vyššího věku, s čímž je spojeno i vyšší riziko neplodnosti. Jestliže ve dvaceti jsou neplodná pouhá dvě procenta, okolo pětatřicátého roku už 25 procent a na přelomu čtyřicítky celých 40 procent žen.

"Zároveň pokračuje trend zhoršující se kvality spermií u mužů," připomněl Hulvert, podle něhož se využití asistované reprodukce rozšiřuje.

"Takových služeb již dnes nevyužívají pouze neplodné páry, ale také páry, kde jeden z partnerů musí podstoupit onkologickou léčbu. Před léčbou, která zárodečné buňky (spermie, vajíčka) často nenávratně poškodí, se odeberou a zamrazí. Po úspěšné léčbě pak umožní tato metoda dát páru reálnou šanci na těhotenství," vysvětlil Hulvert.

Metod asistované reprodukce se rovněž ve stále větší míře využívá u některých dědičných chorob, kdy pomocí takzvané preimplantační diagnostiky jsou doktoři schopni vybrat embrya, u nichž se tato vada nebude vyskytovat.

Pomůže i mikrokamera

Jaroslav Hulvert z Klinického centra Iscare uvedl, že úspěšnost umělého oplodnění může být v blízké budoucnosti pozitivně ovlivněna některými laboratorními metodami, které umožní vybrat optimální embrya k jejich přenosu.

"Jednou z těchto metod, jenž začíná přicházet do praxe, je kontinuální sledování vývoje embryí mikrokamerou. Toto sledování zachytí různé abnormality dělení buněk embrya, které při užívání současných metod nemusí být zjistitelné," řekl Hulvert.

Úspěšnost umělého oplodnění v Česku se podle něho pohybuje okolo 35 procent. "Asistovaná reprodukce v České republice se řadí k nejlepším v Evropské unii," poznamenal.

Miliony neplodných párů v USA

Specializovaný web zenska-neplodnost.cz připomněl zkušenosti ze Spojených států, kde se ročně rodí kolem čtyř milionů dětí, ale žije zde také asi šest milionů neplodných párů, které bez lékařské pomoci potomka na svět přivést nemohou.

Přesto se v USA uskuteční jen zhruba 60 tisíc cyklů umělého oplodnění za rok, řečeno jinými slovy: jen jedno procento párů trpících neplodností se rozhodne využít reprodukční medicínu. Tento nepoměr je nejspíš z velké části zapříčiněn cenovou náročností celého procesu.

"V zemích, kde je terapie neplodnosti hrazena zdravotním pojištěním, jako je tomu například v Izraeli, je po umělém oplodnění mnohem větší poptávka," konstatuje web.