Trpíte bolestí? Asi vás doktoři správně neléčí

Na bolest jako takovou se sice neumírá, ale k přání zemřít od ní bývá blízko. Mluvívají o tom například lidé s rakovinou. Polovina z nich při léčbě trpí, přitom experti tvrdí, že by jich mohlo být jen pět procent. I v těch nejvyspělejších zemích strádá bolestí kvůli neadekvátní léčbě každý třetí onkologický pacient, ovšem v České republice je jich prý až osmdesát procent.
"Na onkologických odděleních je léčba zpravidla v pořádku, problémy však nastávají tehdy, kdy se pacient léčí ambulantně. Praktičtí lékaři se mnohdy obávají návyku na opiáty a raději je pacientům nepředepisují. Až 60 procent praktiků nemá vyzvednuté zvláštní recepty pro předepisování opiátů," uvedl Jiří Kozák z Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů v pražské Fakultní nemocnici v Motole.

V této nemocnici funguje od minulého týdne speciální telefonní linka určená všem, kteří delší dobu trpí nějakou bolestí, a buď neznají příčinu, nebo jim jejich lékař nedokáže pomoci. Rozhodně nejde jen o rakovinu: dlouhodobé velké bolesti bývají spojeny také s těžkým revmatismem a s chorobami páteře.

Zatímco akutní bolest (například zubu) je vlastně v pořádku, protože varuje před nebezpečím, chronická bolest zatěžuje tělo a podle Jiřího Kozáka se musí léčit. Někdy stačí lidem poradit, z čeho může jejich problém pramenit a na koho se mají obrátit, v některých případech je ovšem třeba bolest léčit na specializovaném pracovišti.

Podle statistik se s nějakým typem chronické bolesti setká každý čtyřicátník - většinou jde o bolest zad. "Léčí se jich tak deset patnáct procent. Stále více lidí naopak, když je nehůř, sáhne po uklidňujícím prášku a nechá to být. Jenže takovou dlouhotrvající bolest žádné uklidňující léky neodstraní," řekl.

Telefonní linka v Motole má číslo 02/66199571 a lékaři jsou na ní k dispozici každou středu od 16 do 19 hodin, v ostatní dny mohou nechat vzkaz na záznamníku, který má na konci čísla místo jedničky dvojku.