Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Třídní schůzky rodiče děsí, raději je berte s humorem

  3:33aktualizováno  3:33
Mezi rodiči nebývají zrovna nejoblíbenější, jednoduché to ale nemají ani učitelé. Jak přežít rodičovské schůzky dítěte? Napoví i příběhy našich čtenářů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Po několika měsících práce ve škole je čas ohodnotit snahu, výkony i chování jednotlivých žáků. A i když v dnešní době není na mnoha školách problém sledovat prospěch dítěte průběžně na internetových stránkách školy, třídní schůzky mají stále svůj význam. Rodiče by s učiteli měli spolupracovat a k tomu je nutné navázat komunikaci.

Z nejrůznějších důvodů jsou nám ale podobná setkání nepříjemná. Ať už je to kvůli zdlouhavému přetřásání příspěvků do fondu školy, placení obědů a zapomínání přezůvek nebo záškoláctví, připadají si mnozí rodiče ve školních lavicích znovu jako vyplašení školáčci. Jiní se pak bez dalšího rozmyslu pouští do okamžité obrany svého potomka, což na příjemné atmosféře setkání také nepřidá. 

Nevíte už, jak domluvit záškolákovi? Třeba pomůže drastický australský klip: 

Připravte se

Zkuste se na třídní schůzky připravit ještě dřív, než projdete dveřmi školy. Nejlepší je probrat s dítětem, co na schůzkách můžete zhruba očekávat. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení, jako si zažila naše čtenářka Marie.

Poraďte se

Trápí vás něco ohledně výchovy potomka nebo jeho školních povinností? Zeptejte se zkušené lektorky a pedagožky Markéty Klingerové v poradně zde.

(ilustrační snímek)

„V pěti letech si dcera plynule četla z novin, dokázala počítat do tisíce, tak mi bylo jasné, že to s ní ve škole bude jednoduché. Když nastoupila do školy a následně bylo první rodičovské setkání, nemohla jsem si nechat tu slávu ujít a na rodičák jsem šla přesvědčená, že jí paní učitelka bude jenom chválit. Však jsem taky byla první, koho oslovila. Nicméně to nebyla chvála, ale snáška stížností. Nepozorná, čtení Slabikáře na posledních stránkách, vysmívaní se dětem, že ona už to dávno umí a oni se to teprve učí - prostě ani slovo pochvaly. A tak jsem šla z rodičáku ne zrovna s dobrým pocitem, dceři jsem se snažila domluvit, ale i tak měla o pololetí v první třídě na vysvědčení dvojku,“ popisuje Marie, jejíž dcera se dnes pyšní červeným diplomem z vysoké školy. 

Jedním z nejčastějších „traumat“ třídních schůzek je zoufalé bloudění rodičů po škole. Trapné telefonáty o nápovědu z chodby pět minut po začátku schůzek odbouráte jednoduše: nechte si od dítěte na papírek nebo do telefonu napsat nebo nadiktovat třídu, jméno učitelky a kde přesně ji ve škole najdete.

Rodiče, pište si

Podobně jako děti i jejich rodiče ve školních lavicích celkem rychle znervózní a začnou se nudit. Stačí, aby učitel několik minut věnoval problémům v matematice (které naštěstí vaše dcera nemá) nebo nové francouzštinářce (a vy máte studentku němčiny) a rodiče nemají daleko k manýrám svých dětí. Nejlepší obranou před nudou je psát si poznámky, alespoň vám pak doma nikdo nevyčte zatajování nějakých informací (kdybych věděla, že pojedou do Paříže, taky bych si vybrala francouzštinu).

„Můj manžel na třídních schůzkách vždycky statečně trpí. Domů pak přinese důkladný zápis s vtipnými přezdívkami pro rodiče, za který by se nemusel stydět ani Jaroslav Hašek. Doma se nad tím všichni společně zasmějeme, hádáme, kdo je kdo, a manžel je pyšný, jak bravurně zvládl zůstat klidný navzdory okolnostem,“ popisuje taktiku svého manžela naše kolegyně Petra. 

Česnek, tvarůžky a vši

Záleží samozřejmě i na tom, jaké problémy se probírají: „Nás na rodičovských schůzkách třídní učitelka obeznámila s tím, že někteří žáci si na svačinu berou česnekovou nebo tvarůžkovou pomazánku a poté se ve třídě vůbec nedá učit. Takže dětičky mají zákaz a my rodiče jsme ze schůzek odcházeli s úsměvem,“ popsala nám čtenářka.

Humor je vůbec nejlepší obranou proti nudě i proti prvotním nepříjemným dojmům. Někdy je ale těžké se ihned oprostit od toho, že někdo obviňuje vás nebo vaše dítě z lajdáctví. To se před mnoha lety stalo i naší čtenářce Anně: 

„Paní učitelka se do mě před celou třídou pustila, že ve třídě jsou vši a určitě je přinesl můj syn, protože mít pět dětí, to je nemůžu stíhat ani koupat. Přitom syn byl v osmé třídě a kluci se koupali každý den. Tak jsme se spolu s paní učitelkou chytly, teď s ní chodím do klubu důchodců a vždy, když ji uvidím, poškrábu se na hlavě,“ směje se veselá důchodkyně.

Osobní záležitost osobně

„Váš syn zlobí.“

Jak probíhaly třídní schůzky a co pikantního slyšeli rodiče svých dětí se dočtete na eMimino.cz

Smyslem rodičovských schůzek je navázání kontaktu s učitelem, který je zvlášť důležitý, pokud prochází vaše dítě nebo rodina nějakým náročným obdobím. Pokud chcete s učitelem probrat osobní záležitosti, neřešte to před všemi rodiči. Třídní učitel by ale měl vědět třeba to, že se rozvádíte, že je babička vážně nemocná nebo jiné okolnosti, které by mohly ovlivnit výkon a chování dítěte ve škole. Bude k němu pak moci přistupovat s větším pochopením a bude vědět, co od něj může čekat za reakce.

Že to na třídních schůzkách není jednoduché ani pro učitele, si jistě dokážete představit. Ilustruje to zážitek naší čtenářky Pavly:

„Otec jednoho studenta si asi řádně přihnul, a když jsem podávala informace jednotlivě rodičům, tak mi řekl, že to s tím jeho blbem musíme mít těžké, že je to hňup po manželce. Že ho klidně můžu nechat i propadnout, protože je to korunovaný vůl. A přitom vůbec nešlo o špatného žáka, v matematice byl dokonce jeden z nejlepších. To, že jsem jeho syna chválila, ho vůbec nezajímalo. Jak jsem později zjistila, rodiče se rozváděli a syn nechtěl zůstat s otcem, tak mu to tatík chtěl ve škole „posolit“,“ popisuje šokující setkání učitelka Pavla.

Jak snášíte třídní schůzky vy? Napište do diskuse.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Holčičí vizáž i po čtyřicítce? Reese Witherspoonová ví, jak na to

Reese Witherspoonová na Glamour Women of the Year Awards (New York, 9....

Zdá se, že pravá blondýna vůbec nestárne. Má rozjasněnou pleť bez nedokonalostí a vrásek i štíhlou a drobnou postavu....

Za tohle chování bych své dceři omlátila hlavu o futra, zuřila Marcela

Třináctiletá Helena novou „maminku“ neustále poučuje.

Šest dětí, to už je pořádná „smečka“, zvlášť když převažují dospívající dcery, jako v rodině Heleny (43) a Luďka (55) z...

Další z rubriky

Poradna: O dvacet let starší muž láká naši dceru na společné bydlení

ilustrační snímek

Naše sedmnáctiletá dcera se na internetu seznámila s podstatně starším mužem a zamilovala se do něj. My s manželem jsme...

Patří dětem do rukou pistolky a další hračky napodobující zbraně?

ilustrační snímek

Pistolky, luky, praky, nože, meče, dýky, ale i realistické samopaly. Nabídka hračkářství se v sortimentu dětských...

Poradna: Po smrti syna nám snacha brání ve styku s dospívající vnučkou

ilustrační snímek

Píšeme vám s manželem ohledně naší šestnáctileté vnučky. Její matka ji omezuje ve styku s námi a my nevíme, co dělat....

Highlither za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Highlither za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Arome.cz Projasněná pleť působí svěže, mladě a zdravě. Většina z nás proto používá třpytivé pudry, lesklé stíny a rozjasňovače. N...

Najdete na iDNES.cz