Dana Šulcová dostala před 23 lety cizí ledvinu. Dnes je nejdéle žijícím člověkem s transplantovaným orgánem u nás.

Dana Šulcová dostala před 23 lety cizí ledvinu. Dnes je nejdéle žijícím člověkem s transplantovaným orgánem u nás. | foto: Michal Šula, MF DNES

Transplantace ledvin u nás oslavily čtyřicet let

  • 4
Daně Šulcové je sice teprve 56 let, ale její ledvina už oslavila čtyřiaosmdesáté narozeniny. "Je to už bábinka," směje se žena. Když jí bylo 23, voperovali jí lékaři místo její vlastní ledviny, která po opakovaných angínách selhala, cizí: od 50leté pacientky, která zemřela na mrtvici.

Dnes Daně Šulcové díky tomu patří v Česku jeden primát - je nejdéle žijící pacientkou s transplantovanou ledvinou. V něco takového sama nedoufala.

"Když mi ledvina selhala a já jezdila na dialýzy, ležel jednou vedle mě za plentou pán, taky na dialýze, který se stejně jako já chystal na transplantaci. A ptal se lékaře, jak dlouho mu ta cizí ledvina vydrží. Pan doktor pokrčil rameny a říkal, počítejte tak se třemi roky," vypráví učitelka mateřské školy.

"Řekla jsem si tehdy: hm, tak nevím, jestli mi ty tři roky života stojí za všechno to martyrium okolo transplantace. Že mi ledvina bez problémů vydrží dlouhých čtyřiatřicet let a pozlobí mě jen občas zánětem, s tím jsem fakt nepočítala."

Jejím příběhem se ve středu pochlubili lékaři, kteří slaví čtyřicet let od první úspěšné transplantace ledviny. Od té doby voperovali pacientům přesně 8763 různých orgánů: srdcí, plic, slinivky, jater a ledvin. Což nás řadí v přepočtu na počet obyvatel na špici Evropy.

Čeští lékaři patří ke špičkám v transplantacích. "Vedete si nesmírně dobře a jste mezi nejlepšími v Evropě," chválí české lékaře i finský imunolog a dlouholetý prezident Evropské transplantační společnosti Pekka Häyry.

"Teď se chystáme po dvou letech úspěšných experimentů spustit další program: transplantace tenkého střeva. Zrovna budeme vytvářet pořadník vhodných pacientů, protože ne všichni, kteří nové tenké střevo potřebují, mohou podstoupit transplantaci," říká ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny Štefan Vítko.

Právě v pražském IKEM se provádí polovina všech transplantací v zemi. A nový program transplantací tenkého střeva pomůže vrátit normální život lidem, jejichž tělo kvůli selhání střeva neumí vstřebat živiny z běžné stravy, a lidé tak musí mít často umělý vývod.

,