Vioxx

Vioxx - Lék Vioxx, který po celém světě bralo přes 20 miliónů lidí, mohl být ve skutečnosti zabiják. (23. srpna 2005) | foto: Profimedia.cz

Tišící lék Vioxx zabíjel, potvrdil soud

  • 6
Byl to účinný prášek proti bolesti. Teď se ukazuje, že Vioxx, který po celém světě bralo před 20 milionů lidí, mohl být ve skutečnosti zabiják. A jeden z žalobců už o tom přesvědčil i soud. Vdova po muži, který medikament užíval, vysoudila na farmaceutické firmě Merck přes 253 milionů dolarů.

Páteční výrok texaského soudu je přitom jen spouštěcím mechanismem záplavy obdobných žalob, kde se celkové nároky sčítají do desítek miliard dolarů. Tahle lavina se může stát jedním z největších debaklů moderního farmaceutického průmyslu.

Robertu Ernestovi bylo padesát devět let, sportoval, běhal maratón, dělalt triatlon, když v roce 2000 začal brát Vioxx proti revmatickým bolestem v rukou. Po osmi měsících zemřel ve spánku na srdeční arytmii.

Podle texaského soudu vinou firmy Merck, která zlehčovala či zatajovala vedlejší nebezpečné účinky léku, který uvedla na světové trhy v roce 1999 a který se stal jedním z jejích nejúspěšnějších produktů.

V roce 2003 se tento preparát postaral o celou desetinu úhrnného obratu firmy Merck. Vloni v září ovšem společnost stáhla lék z celosvětového trhu po té, co její vlastní studie prokázala souvislost mezi užíváním Vioxxu a zvýšeným rizikem infarktu či mrtvice.

Vioxx a na stejné účinné látce (rofecoxibu) založený lék Ceeoxx byl odstraněn i z lékáren v České republice, kde jej v té době užívalo přes 5000 pacientů.

Po celém světě jsou podány tisíce žalob
Podle Věry Černé, vedoucí informačního oddělení českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv tato instituce zatím neví o případech nežádoucích účinků preparátu v rámci České republiky.

"V České republice žádné soudní žalobě v souvislosti s přípravkem Vioxx nečelíme," uvedl pak včera Stanislav Svoboda, mluvčí českého zastoupení firmy Merck.

V celém světě je ovšem v tuto chvíli podáno přes čtyři tisíce žalob a další tisíce budou pravděpodobně následovat. Z USA, z Austrálie či z Velké Británie, kde se stal výrok texaského soudu zprávou dne.

V Británii bralo preparát okolo půl miliónu lidí a například list Sunday Times tvrdí, že nejméně 110 pacientů kvůli léku zemřelo. Stanice BBC citovala loňský odhad amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, podle kterého mohlo užívání Vioxxu celosvětově zapříčinit takřka 28 tisíc srdečních infarktů a úmrtí.

Společnost Merck o závadnosti léku věděla
Problémy s Vioxxem se už rovněž v minulých letech zabýval americký Kongres a různé výzkumné studie o tomto preparátu vloni v říjnu analyzovali experti z Univerzity v Bernu pro profesní časopis The Lancet.

"Preparát měl být stažen už před několika lety," říká analýza, která obvinila nejen firmu Merck ale i příslušné americké regulační úřady z "bezohlednosti a krátkozrakosti".

Společnost Merck se proti texaskému rozsudku odvolala a americká média upozorňují, že federální soud nepřipustí některé důkazy obžaloby a jeho výrok nemusí být pro firmu Merck tak zničující.

Jenže věci, které už vyšly najevo, ukazují pochybné praxe farmaceutického průmyslu a hlavně to, že firma o závadnosti léku věděla mnohem dříve, než jej vloni stáhla z trhu. Konkrétně už v roce 1997, dva roky před tím, než byl lék schválen do prodeje.