Jak zlepšit angličtinu? Inspirujte se od teenagerů

aktualizováno 
Češi na tom mezi Evropany nejsou nejhůře, ale rozhodně ne nejlépe. Jak si celkem jednoduše vylepšit jazykové dovednosti, abychom nebyli v cizině za balíky? Píše o tom páteční magazín Rodina DNES.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Vymlouvat se na skvělý český dabing už je trochu trapné. V době, kdy na nás angličtina křičí z každého kouta domácnosti a na ulici z každého rohu, je to nesmyslné. 

Přesto sledovat filmy a oblíbené seriály v nepřemluvené podobě je jednou z cest, jak si angličtinu celkem nenápadně, ale jistě pozvednout. Vědí to i teenageři. V čem se od nich ještě inspirovat?

1. Neposlouchejte pořád dokola české hity 80. let, ale dopřejte uším i anglické texty. Opravdu se do nich zaposlouchejte, odchytejte konkrétní slova a dohledejte si překlad, pokud tápete. I z hitů typu Dance, Dance, Dance Justina Timberlaka se dá ledacos pochytit. A jestlipak víte, o čem je vlastně beatlesovské Yesterday?

2. Náctiletí dělají pro svou angličtinu ještě další skvělou věc. Na sociálních sítích, na které tolik nadáváme, se odehrává jedno velké pozitivum – komunikace. V rámci různých skupin, které se točí kolem oblíbených seriálů, zpěváků a zpěvaček, diskutují dívky a chlapci z celého světa a zdaleka nejde jenom o „lajkování“ a „hejtování“. Věřte, že kolikrát si musí dlouze zjišťovat, jak se co řekne, než pošlou do světa svůj postřeh. Také odkoukají nové fráze a obraty a udržují tak svou slovní zásobu v mezích kategorie „cool“ a „trendy“.

3. Rovněž zakládají vlastní „fan pages“ – prostor pro fanoušky, kam vkládají příspěvky v angličtině. A když máte mezi sledujícími hrstku teenagerů z Británie, hrstku z Ameriky, tu někoho anglicky mluvícího z Německa, tu z Indie, to se sakra snažíte, abyste neudělali v příspěvku hrubku.

4. Pokud chce člověk se svojí angličtinou doopravdy pohnout, pravděpodobně bude nejlepší zaplatit si nějakou jazykovou školu. Nabídka je široká, a máte-li pár hodin týdně čas jít si sednout do školní lavice, tak proč ne. Ale existují i školy, které myslí alternativně. Třeba Edoo.cz. Vyučuje totiž po telefonu a dost tak šetří čas. Nemusíte nikam jezdit a lektora máte jenom pro sebe. Telefonujete s ním jen pět až deset minut, ale zato každý den, což vás doopravdy naučí plynule komunikovat a po čase v angličtině i myslet.

5. Angličtině se věnuje spousta webových stránek. Testy, podklady ke slovní zásobě, poslechová cvičení – navíc často úplně zadarmo (v těch základních verzích) – najdete třeba na www.duolingo.cz, www.jazykolog.cz, www.helpforenglish.cz nebo www.landigo.cz.

Autor:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Latexová svoboda nahých mužů. Na neobvyklé výstavě je orgasmus povolen

Nejmenšímu naháčovi připadla klec.

Po nahých ženách nabídli organizátoři výstavy Voayer skutečně nahé muže. V potemnělých prostorách činžovního domu v...

V mládí ji šikanovali kvůli vzhledu, rozhodla se pro kompletní proměnu

Celine Centino po proměně

Celine Centino (24) ze švýcarského Zurichu byla v mládí šikanována. Děti si ji dobíraly kvůli vzhledu. Tehdy si řekla,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Třicet korun za každý kilometr. Přijďte s námi pomáhat dětem

I tým vydavatelství Mafra a.s každým kilometrem pomáhá na trati happeningu...

I tým vydavatelství Mafra a.s každým kilometrem pomáhá na trati happeningu Teribear hýbe Prahou, který na pražském...

Modli se, Panenka Marie tě ochrání, radila matka dceři, která rodila

„Nevím, jak se budu chovat při porodu, ale když mě něco bolí, tak jsem i...

Pro některou ženu je porod strašák, jenž ji budí ze snů, pro jinou je to docela pohodová záležitost, které není třeba...

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Najdete na iDNES.cz