Těhotné ženy bez pásů v autě riskují

Oproti minulosti za volant automobilu usedá stále více žen. Z toho logicky vyplývá, že mnoho jich řídí v i době, kdy čekají narození potomka. Případná nehoda tak kromě matky může ohrozit i dosud nenarozené dítě. Přitom mnoha neštěstím lze zabránit.

Stačilo by, aby těhotné ženy důsledně používaly bezpečnostní pásy.

To se samozřejmě netýká jen žen sedících přímo za volantem vozu.

"Sedmdesát procent všech těžkých úrazů, které ženy utrpí během těhotenství, připadá na dopravní nehody. Mnoho těchto zranění se přitom nemuselo stát," říká gynekolog z brněnské úrazové nemocnice Jiří Kepák.

Jeho tvrzení kromě vlastních zkušeností potvrzují i statistické údaje, podle nichž je riziko smrti plodu při havárii u nepřipoutaných těhotných žen 2,8krát vyšší než u připoutaných.

Bezpečnostní pásy sice nemohou garantovat úplnou ochranu před zraněním, ale mohou toto riziko významně snížit. "Dokonce i malý náraz může způsobit odloučení placenty se všemi jejími fatálními následky pro matku i plod," vysvětluje doktor Kepák.

Bezpečnostní pás si však budoucí matka musí správně upravit. Pokud se tak nestane, hrozí riziko takzvaného seat belt syndromu. "Nesprávné umístění pásu přes nejvíce vyčnívající část těhotné dělohy zvyšuje přenos tlaku na její povrch a může být spojeno s možným poraněním dělohy i plodu," varuje brněnský gynekolog.

Těhotné ženy v autě - jak je o ně postaráno? - čtěte ZDE

Toto riziko lze snížit dodržováním několika zásad. "Je nutné, aby spodní pás byl upnut co nejníže pod dělohou a ramenní aby procházel mezi prsy," radí Jiří Kepák.

Podle odborníků se těhotné ženy nemusí bát, že by bezpečnostní popruh ublížil nenarozenému dítěti. Je však třeba dbát na to, aby se žena připoutala správně.