Stiska se mi gdy se uvidime?! O školácích víme on-line

  0:34
Už brzy se přistihnete, jak při pohledu na svého prvňáčka sníte o tom, čím jednou bude. Dítě se totiž dostává do věku, kdy se po hlavě vrhá do všeho, co mu nabídnete. Od klavíru až po hokej. Taky se ale zvyšují jeho nároky na váš čas i peněženku.

Dnešní školáky musí rodiče od počítače nebo televize vyhánět | foto: Profimedia.cz


Vše o rodičovství

Článek o tom, jak si poradit s puberťáky, čtěte již zítra, v pátek 27. dubna.


Vzpomínky na školní začátky nám leckdy nahánějí husí kůži, své děti ale litovat nemusíme. Právě se přiblížily věku, kterému se v psychoanalýze říká věk latence. Tedy období klidu, kdy se dítě plně soustřeďuje především na svůj intelektuální vývoj. Učitelé jim poskytují informace, spolužáci zkušenosti v komunikaci a spolupráci, my rodiče zázemí. Když pak z ničeho nic přijde domů s pláčem, že chce mobil nebo vlastní počítač, nevíme si rady a bojíme se, abychom neselhali. Tohle nás totiž maminky nenaučily. Je v první třídě brzy, nebo pozdě? A co že to dítě říkalo? Že Marek má pětikilo na týden?

Máte problémy s dětmi? Zeptejte se televizní chůvy v akci!

Mobil a počítač

"Stiska se mi, gdy se uvidime?!", zapípal Janě mobil hned poté, co svou osmiletou dceru ráno odvedla do školy. Malá Terezka tak dlouho naléhala, až rodina podlehla a přístroj pořídila. Teď ji dcera podobnými zprávami bombarduje několikrát za den.

"Nikdy předtím ji nenapadlo stěžovat si, že se jí ve škole stýská, dneska mi píše i při vyučování." Jana začíná uvažovat, že mobil dceři vezme, doporučila jí to i vychovatelka ve škole. Prý rodiče netuší, co s dětmi udělá, když se nemohou rodičům dovolat. Třeba proto, že jsou v metru nebo mají jednání.

"Předškolákovi bych mobil nedával, u školního dítěte na prvním stupni podle okolností, tedy jestliže chodí na kroužky samo a chcete je mít pod kontrolou," radí dětský psycholog Václav Mertin.

Počítejte ale i s tím, že dítě mobil ztratí, rychle vyčerpá kredit, bude psát hlouposti a bude vás citově vydírat. Jste na to připraveni? I kdyby ne, žádná tragédie: mobil se dá vždycky zrušit. Dá se také omezit kredit i navolit funkce, která zabrání odchozím hovorům, pak se dítě dovolá jen vám. A o to jde především.

I počítač už patří do života našich dětí a těžko se mu vyhýbat. Čím je ale dítě menší, tím větší strach máme z jakékoli jednostrannosti, tedy z dlouhého dívání se na televizi i vysedávání u počítače. Aby dítě s počítačem neusínalo, nabídněte mu jinou atraktivní činnost, pokud to nejde, je třeba nastavit limit a důsledně čas strávený s počítačem hlídat. Je třeba také vědět, co dítě na počítači dělá, co je na internetu zajímá, jaké počítačové hry hraje. A také si uvědomit, že dítěti hrozí ztráta kontaktu s realitou. Jediné kliknutí myši mu ve virtuálním světě her vyřeší kdejakou zapeklitou situaci, v životě to tak nefunguje. Za dvě hodiny na hřišti se o sobě i o světě kolem sebe dozví mnohem víc.

Není od věci přijmout i jistá bezpečnostní opatření: počítač by měl být ve společné místnosti a nastavená pravidla jeho užívání by se neměla porušovat. Máte-li mít jako rodiče zodpovědnost, mějte i pravomoci; nezbavujte se administrátorského přístupu k počítači a rozhodujte o tom, jaké programy se budou, či nebudou instalovat. Také se zajímejte o to, s kým se po síti vaše dítě stýká.

Místo kasiček kapesné

My jsme střádali do prasátka, naše děti by se za ně styděly. Kapesné už berou jako samozřejmost. Psychologové se tomu nebrání: "Kapesné doporučuji dávat od nejútlejšího věku. Částka zpočátku musí být spíše symbolická a rodiče by měli usměrňovat, za co dítě své peníze utratí, později bych jeho pravomoci i částku zvýšil," radí Václav Mertin.

Částka záleží na věku i na tom, co si má dítě z kapesného obstarávat, ale i na finančních možnostech rodiny. Pokud svému sedmiletému dítěti vysvětlíte, že není ve vašich silách dávat mu 500 korun na týden, jako dostává jeho kamarád, pochopí to. Navíc nebude žádný chudáček, v průměru totiž dostávají české děti v sedmi až osmi letech necelých 200 korun měsíčně, desetiletí 250, dvanáctiletí ke čtyřem stům. Kapesné by nemělo být vázané na to, jestli dítě uklízí nebo je hodné, mělo by být vypláceno pravidelně. Zároveň bychom však měli mít přehled, za co dítě utrácí, a také by mělo vědět, jak a na co má šetřit. Od chvíle, kdy dostává kapesné, by mělo například počítat s tím, že na drobná vydání, jako je kytička pro babičku k svátku, musí mít našetřeno.

"Na tohle máš dost času!"

Věta, na kterou už navždy zapomeňte, zejména v souvislosti s otázkami kolem sexu. Za našich časů maminky dělaly, že neví, na co se ptáte, a tátové zarytě mlčeli, vy se sexuální výchově svých dětí postavte čelem. Děti dnes bohužel stárnou mnohem rychleji, a proto vás jejich otázky mohou překvapit. Neodbývejte je a na všechno jim odpovězte. Obvykle stačí krátká a jednoduchá odpověď.

Co je ale nejpodstatnější, vždy je třeba v souvislosti se sexem mluvit o citech. To se z časopisů, internetu, reklam a od kamarádů nedozvědí. "Rodiče šokuje množství informací, se kterými dítě přijde, ale ty jsou povětšinou technické. Znají termíny, ale o citech nevědí nic," vysvětluje dětský psychoterapeut Petr Pöthe.

"Když bude řeč o souloži, je třeba dítěti vysvětlit, že tyhle věci se mezi dvěma lidmi dějí. A že city jsou nejdůležitější." Pokud vás dítě svými otázkami zaskočí, nemusíte odpovědět ihned, třeba i v autobuse plném lidí. Klidně si doma vezměte na pomoc chytré knihy a studujte je společně.

Nepřežeňte to s kroužky

S nástupem do školy ale dnešní moderní rodič řeší i to, kam své dítě vůbec poslat. Pryč jsou doby, kdy si školy byly podobné jako vejce vejci, dnes si mohou vybrat: na církevní nebo do waldorfské?

V rozhodování pomůže dostatek informací o škole samotné. Základní informace o škole, kterou jste si vyhlédli, zjistíte z oficiálních stránek školy, ale také z informací rodičů, jejichž děti tam už chodí. Nedá se říct, že alternativa je určená pro nějakou konkrétní skupinu dětí, ale pravdou je, že existují rodiče, kteří nejsou spokojeni se vzděláváním v "normální" škole, a tak hledají něco jiného. "Vždycky by ale měl být brán v potaz i názor dítěte," míní Václav Mertin. To platí i o vstupu na víceleté gymnázium. Znamená kvalitnější vzdělávání, podnětnější prostředí, ale i vyšší požadavky na dítě. Očekává se, že na gymnáziu budou děti odpovědnější, samostatnější a dychtivější po vzdělávání než jejich vrstevníci v běžných školách. Je vaše dítě takové?

Musíte počítat i s tím, že dosavadní jedničkáři už mezi nejlepší ve třídě patřit nebudou a že na gymnázium nechodí jen vaše dítě, ale i vy. "Matějovi jde matematika, ale čeština a angličtina, to je hrůza," svěřuje se Lenka Veselá. Učit se se svým synem, který je v primě na osmiletém gymnáziu, musí denně. "Jako bych chodila do školy i já. Neumím si představit, že bych musela trávit deset hodin denně v práci, to by Matěj nebyl tam, kde je."

Výkon je to, co chceme po sobě i svých dětech nejčastěji. Zapomněli jsme s dětmi jen tak "být". "Zkusme občas nikam nespěchat, obětovat jeden zájmový kroužek a místo toho si ve volném odpoledni jen tak plynout. To jsou totiž ty chvíle, kdy má dítě čas přemýšlet o věcech, které je zajímají, a zeptat se na věci, které je trápí," radí psychoterapeut Petr Pöthe.

ANKETA

JAK VYSOKÉ KAPESNÉ DÁVÁTE SVÝM DĚTEM?

Petr Fejk, otec 11letého Olivera a 6leté Adély
Já byl v tomto směru doma velmi přísně vedený, takže být to na mně, žádné kapesné bych svým dětem nedával. I proto se toho ujala má žena a poslední čtyři roky dostává Oliver tuším padesát korun týdně. Adélka má ještě čas.

Ester Janečková, matka 10letého Krištofa a 8letého Cyrila
Starší Krištof dostává čtyřicet korun týdně, mladší Cyril třicet. Cyril je ten šetřivější, ale Krištof? Ten raději jde a nakoupí dobroty pro sebe i pro okolí. Když pak potřebuje koupit někomu dárek, stejně přijde za mnou.

Mirka Čejková, matka 9letého Felixe a 6letého Alexe                     Kapesné dětem nedávám, starší Felix ale dostává peníze za pomoc v domácnosti. Třeba se stará o tříděný odpad nebo vytírá. Na výši odměny se domlouváme předem a musím říct, že peníze ušetřit umí. Naposledy si za ně koupil fotbalový míč.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...