Cvičením doma ušetříte čas i peníze (ilustrační snímek)

Cvičením doma ušetříte čas i peníze (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Šest nejčastějších výmluv, proč necvičit

  • 18
Nemám čas, bolí mě záda, nemohu si cvičení dovolit z finančních důvodů. Nějaká výmluva, proč nemůžete cvičit, se přeci vždycky najde. Podívejte se na ty nejčastější z nich a zjistěte, proč jsou nesmyslné.

Někteří lidé se pohybu vyhýbají jako čert kříži, a než aby přiznali, že se jim cvičit prostě nechce, vymýšlejí si různé důvody, proč právě oni cvičit nemohou. Pravidelný tělesný pohyb však spolu s vyváženou stravou patří mezi základy zdravého životního stylu a rozhodně byste se mu neměli vyhýbat.

Ve skutečnosti neexistuje kromě zdravotních důvodů moc dalších výmluv, proč necvičit. Ať už jsou vaše výmluvy jakékoli, přečtěte si, zda nepatří mezi ty, co jdou lehce vyvrátit.

Nemám čas

Jedna z nejčastějších výmluv patří zároveň mezi ty nejméně uvěřitelné. Jestliže máte čas dívat se na televizi nebo brouzdat po internetu, potom máte čas i na cvičení. Účinné cvičení může totiž trvat klidně jen 30 minut.

Samozřejmě se najdou i extrémně vytížení lidé, kteří opravdu nemají čas ani večer na televizi, ale těch je jen poskrovnu. Udělejte si ze svého zdraví prioritu a do svého přeplněného diáře zahrňte i pravidelný pohyb.

Nemohu si to dovolit

Ano, některé posilovny, fitness centra, lekce jógy nebo osobní trenér mohou citelněji zasáhnout vaši peněženku, ale vždy existují i levnější alternativy, jak si protáhnout tělo. Svižná procházka nebo běh, jízda na kole, lekce aerobiku nebo pilates v obývacím pokoji podle videa na internetu, to vše je prakticky zadarmo.

Už na to nemám věk

Nikdo není příliš starý na to, aby začal cvičit. Ve skutečnosti pro starší jedince je posilovací cvičení extrémně důležité.

Pravidelné cvičení totiž pomáhá zabránit ztrátě svalové hmoty a u žen funguje jako prevence osteoporózy. Pohyb také pomáhá předcházet zraněním a pádům a udržuje nás v celkové kondici.

Cvičení mě nebaví

Existuje překvapivě mnoho lidí, kterým prostě pohyb nic neříká nebo ho dokonce z duše nenávidí. A přiznejme si to, většina lidí si ráno raději přispí, než aby si přivstali kvůli běhání v parku. Nicméně cvičení je důležité a určitě se mezi nekonečnými variacemi tělesného pohybu najde něco, co bude bavit i největší odpůrce cvičení.

Třeba vás bude cvičení více bavit, když přizvete přátele, nebo naopak vám bude vyhovovat pomalé pilates doma v obývacím pokoji. Cvičení není jen dřina v posilovně nebo běhání, dejte šanci třeba plavání, tanci, bojovému umění nebo horolezectví. Uvidíte, že vás něco chytne.

Nepotřebuji cvičit, jsem dost štíhlý/štíhlá

Někteří lidé jsou přirozeně štíhlí a nepřibírají, ani když se snaží. Takoví lidé obvykle necvičí i proto, aby ještě více nezhubli. Před několika lety vědci přišli s fenoménem zvaným TOFI (Thin Outside, Fat Inside – zvenčí štíhlý, uvnitř tlustý), který se týká také štíhlých lidí, kteří necvičí. U těchto osob hrozí hromadění tuku kolem jejich vnitřních orgánů, což může být velmi nebezpečné.

Navíc cvičení má kromě hubnoucího efektu i další výhody. Pomáhá snižovat riziko nemocí jako rakovina, cukrovka, vysoký krevní tlak, dále udržuje zdravou mysl a zlepšuje sexuální zdraví.

Bolí mě záda

Bolest v zádech je často právě výsledkem slabého středu těla kvůli nedostatku pohybu. Posilování tohoto středu je nejen skvělým způsobem, jak ulevit od stávající bolesti, ale posilování zad a středu těla je také nejlepší cestou k tomu, abychom zabránili bolestivým zádům v budoucnu.

, pro iDNES.cz