Šeherezáda pro mě byla škola, říká programová ředitelka Novy

  8:35aktualizováno  8:35
Šéfové z Londýna Američanku Alex Ruzek do Prahy "vypůjčili". Na půl roku. Dnes je tu už šest let a vypadá to, že nějakou dobu v Praze ještě zůstane. Od konce loňského roku je programovou ředitelkou televize Nova. Rozhoduje tak o tom, co v nejsledovanější televizi dávají.

Alex Ruzek, programová ředitelka Novy | foto: Petra Pikkelová

Kromě odborných znalostí byla její předností znalost češtiny. Alex Ruzek je dcerou českých rodičů, kteří emigrovali do Ameriky. "Rodiče mezi sebou mluvili česky, rozuměla jsem, ale nemluvila, i tak to byla při práci výhoda," říká Alex Ruzek, která dnes mluví česky bez velkých problémů.

Vizitka

  • Alex Ruzek (31) se narodila v USA. Je dcerou českých emigrantů. Vystudovala Princeton University v New Jersey, obor ekonomie.
  • Pro skupinu CME, která vlastní i televizi Nova, začala pracovat v roce 2005 v Londýně jako manažerka v oblasti finančního plánování a analýz. Do Prahy na Novu přišla ve stejný rok.
  • V roce 2009 rozjela jako ředitelka vysílání českou mutaci hudebního kanálu MTV.
  • Od loňského prosince je na Nově ředitelkou televizních kanálů a programu.
  • Má přítele, je svobodná, bezdětná.

Taxikáři si myslí, že přijde chlap

Podobně to měla v dětství. "Když jsem do Česka jako dítě jezdila, v červnu jsem neřekla česky ani dobrý den a v září jsem mluvila plynně. Dnes ještě pořád dělám velké chyby, třeba jsem několik let říkala, že mě někdo roztočil, až se mě jen tak mimochodem někdo zeptal, jestli to myslím vážně, nebo je to vtip. Netušila jsem, že mám říkat, že mě někdo vytočil," přiznává Alex Ruzek.

Její příjmení bez diakritiky a přechýlení svádí v Česku k nejrůznějším zkomoleninám. Když si přes dispečera objednává taxi na jméno Alex Ruzek, jsou řidiči mile překvapeni, kdo přišel.

"Většina čeká pana Růžku. Občas se mi stane, že mě kvůli tomu nechtějí odvézt, to mám pak příště chuť zavolat a objednat si auto na typicky české příjmení Nováková, které vyslovím dokonale, navíc je všem jasné, že přijde žena," říká Alex Ruzek.

Lidé chtějí příběhy jako Šeherezáda

Hned na začátku funkce programové ředitelky prošla Alex Ruzek tvrdou školou. Seriál Šeherezáda diváci Novy nepřijali tak, jak čekala, z hlavního vysílacího času ho tak musela stáhnout do podvečerních hodin.

"Dodneška si stojím za tím, že je to dobrý produkt, který nefungoval ne proto, že je špatný, ale proto, že lidé, kteří píšou pro noviny, blogy, internetové servery se do něj pustili, ještě než se objevil v televizi. A pak už se to jen vezlo, diváci uvěřili, že je to špatný seriál a dopředu ho odsoudili," vidí pravou příčinu neúspěchu Šeherezády.

"Tři roky je tu krize a já si myslím, že si lidé chtějí u televize odpočinout. Je to hezký příběh, jsou v něm hezcí lidé, je dobře natočený. Když jsme seriál přesunuli do podvečerního času, je velmi úspěšný, máme stejný počet diváků, jako když jsme ho nasadili v hlavním vysílacím čase. Nakonec tedy všechno dobře dopadlo, ale je pravda, že to pro mě byla škola," uznává Alex Ruzek.

Autor:Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let svého fungování vydala dvanáct alb. Teď...

Věra Špinarová: První lidovky mě učil dědeček

Zpěvačka Věra Špinarová

Jestli si někdo zasloužil oslovení "paní zpěvačka", pak to byla Věra Špinarová. Kvůli výjimečnému hlasu, který jí byl...Najdete na iDNES.cz