Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky toho, kdo se rozhodne vlastní rukou odejít ze světa, a lze plány na sebevraždu včas odhalit? „V některých případech je možné u člověka zachytit varovné signály, a tím zmařit jeho úmysl vzít si život,“ říká psychiatr profesor MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych. „Ale je řada případů, kdy člověk své plány pečlivě skrývá a chová se tak, aby svým okolím nebyl odhalen. V takovém případě zasáhnout a pomoci nelze.“ | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky toho, kdo se rozhodne vlastní rukou odejít ze světa? A lze plány na sebevraždu včas odhalit? „V některých případech je možné u člověka zachytit varovné signály, a tím zmařit jeho úmysl vzít si život,“ říká psychiatr Cyril Höschl. „Ale je řada případů, kdy člověk své plány pečlivě skrývá a chová se tak, aby svým okolím nebyl odhalen. V takovém případě zasáhnout a pomoci nelze.“
Lékaři Česka

Mezi živočichy páchá nejčastěji sebevraždu člověk. Jaké bývají důvody?
Za sebevražednými plány většinou nestojí důvody. Sebevraždu člověk spáchá v důsledku deprese. To, že se následně hledají příčiny, proč to člověk udělal, souvisí s neporozuměním situaci. Většina lidí si dokáže představit, že onemocní štítná žláza, žaludek, že selžou ledviny. Ale to, že selže limbický systém, tedy ta část mozku, jež se podílí na emocích, si lidé většinou představit nedokážou, a tak hledají výlučně působení vnějších vlivů. 

To nejlepší za rok 2021

Pokud bychom si říkali, že za sebevraždou stojí jako „příčina“ nedostatek peněz nebo ztráta zaměstnání, pak by všichni ti, kdo přišli o práci nebo si myslí, že mají nedostatek peněz, museli spáchat sebevraždu. Ale tak tomu není. Sebevraždu spáchá člověk, u něhož došlo k rozvoji deprese. Takový člověk je v důsledku nějaké tíživé situace náchylnější myslet na ukončení života. 

Depresemi, které stojí za sebevraždami, trpí dvakrát až čtyřikrát více ženy než muži. Sebevraždu však dokonají čtyřikrát častěji muži.

Cyril Höschlpsychiatr

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma

To nejlepší z iDNES Premium 2021