Sázení baněk: neznámá alternativní léčba

Přikládání nebo sázení baněk je jednou z nejstarších terapeutických metod používaných v Evropě a zároveň jednou z nemnoha, jež se dočkala řady uměleckých zpracování už v raném středověku.

Nauka o šťávách
Sázení baněk je součástí širšího oboru zvaného humorální terapie neboli nauka o šťávách. Tato léčba hledá způsob, jak léčit na základě výměny krve a tělesných látek onemocnění orgánů, které jsou zdánlivě izolovány.

Přívrženci léčby baňkami vycházejí z toho, že lidské tělo se dá rozdělit do několika částí. Existuje krvavé a nekrvavé sázení a kromě toho lze uplatnit i plošnou masáž baňkami.

Vždy se přitom používají baňky různé velikosti a objemu, většinou kulovitého tvaru. Plamenem se zahřejí nebo se rychle nechá vyhořet kyslík uvnitř a přiloží se na kůži. Po ochlazení okolním vzduchem vznikne podtlak a baňka se přisaje k tělu. Doba aplikace se pohybuje v řádu minut.

Zdravé modřiny
Krvavé sázení, po němž zůstávají na kůži fialové modřiny, orgány odlehčuje. Do vzniklé modřiny se nahromadí toxiny a balastní látky, které během jednoho až dvou týdnů zmizí.

Při nekrvavém sázení, které má spíš prokrvující charakter, se po odnětí baňky objeví na místě puchýř, který obsahuje tkáňovou tekutinu. Ten by se měl během týdne vstřebat.

Třetí způsob použití baněk jsou masáže. Záda se namažou mastným krémem, nasadí se baňky a ty se potom zvolna posunují po celé ploše zad. Vzniká tak velká plošná modřina s velkým odlehčujícím a prokrvujícím účinkem.

Baňky ve své praxi využívá terapeut celostní medicíny, lékař Josef Jonáš. "Tuto terapii používám řadu let. Dříve jsem většinou aplikoval krvavé sázení, zejména v případech chronických nemocí nebo ekzémů, dnes dávám přednost sázení nekrvavému," popisuje.

Baňky používá zejména v případech bolestí zad; například u těžce fyzicky pracujících lidí, u nichž by podle Jonáše akupunktura nebo reflexní terapie nepřinesly tak rychlý léčebný efekt jako právě baňky.

Sázení baněk se v posledních deseti letech opět dostává do obliby, zejména u lidových léčitelů. I když tímto postupem vysloveně nelze ublížit, je vždy dobré svěřit se do rukou zkušeného terapeuta znalého anatomie.

Baňky pomáhají hlavně při depresích, hypertenzi, střevních potížích, oběhových potížích a problémech s ledvinami. S úspěchem je lze použít i při terapii a rekonvalescenci po zápalu plic.