Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S hrozbou teroristického útoku se musíme naučit žít

  10:33aktualizováno  10:33
Terorismus obchází kolem české kotliny. Mají z něj ženy větší obavy než muži? Jak si zachovat zdravý rozum a chladnou hlavu a lze to vůbec?

Nové záběry teroristických útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku | foto: Profimedia.cz

"Nemyslím, že o tom, kdo má, či nemá větší strach z terorismu, rozhoduje pohlaví, ale spíš osobnostní charakteristika a zkušenosti," tvrdí psycholožka Marta Boučková.

Ženy snad víc přemýšlejí o tom, co právě dělají jejich děti a obava se může  násobit, ale v zásadě našich podmínkách nehraje roli, zda jsou to ženy a mají či nemají děti, uvažuje psycholožka.

Podle ní nepřináší informace o možném teroristickém útoku lidem vlastně nic nového. "Dozvídáme se jen to, že jsme smrtelní, což víme, ale přesto nikdo není rád, když se mu tahle skutečnost opakuje od rána do večera," říká.

Pokud jsou vyhlášena v souvislosti s možným teroristickým útokem nějaká bezpečnostní opatření, je dobré je dodržovat. "Když se nemá chodit do centra, každý měl zvážit, jak nutně tam potřebuje jít nakupovat, anebo jak nutně se zrovna dnes musí jít ptát na izraelskou ambasádu na vízum," uvádí psycholožka jako příklad.

Podle ní existují lidé, jak ženy tak muži, kteří se s opakovanou hrozbou sžijí snadno. Skončí bezpečnostní opatření a dál jedou po staru. Jiní vnímají nebezpečí úzkostlivěji, ale i ti se s ním musí naučit žít. Každý den se vám může něco stát, přejede vás auto, spadne ze střechy cihla a tohle nebezpečí je prostě jen další možnost, jak by mohl člověk tragicky zahynout. Smrt prostě patří k životu.

"Pokud má však někdo vážné panické či fobické stavy, bojí se chodit tam, kde je víc lidí, buší mu srdce, omldévá na veřejnosti a přitom se nic neděje, měl by navštívit psychologa. Nefungují rady, aby si šel zaplavat nebo že to spraví pár dřepů, či víc práce. Návod, jak ho přehnaného strachu zbavit, není jednoduchý," připouští Marta Boučková.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

Příběh Luboše: Přítelkyně mě sprostě využila

Ilustrační snímek

Před pár lety jsem se zamiloval. Byla krásná, milá a měla dítě. Brzy se z nás stala rodina. Já vydělával peníze,...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Příběh Martiny: Matka nechce přijmout mého přítele

Ilustrační snímek

Po smrti manžela se ke mně nastěhovala moje matka. Byla jsem na dně a potřebovala její pomoc. Bez ní bych to nejspíš...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Jak prožíváte pátek 13. července? Zeptali jsme se před nemocnicí

Lidé po celém světě jsou pokaždé v pozoru, jakmile se v kalendáři objeví pátek...

Téměř každý druhý člověk vnímá pátek 13. jako mimořádný den, tvrdí výzkumy, které se zabývaly vírou Čechů v nejrůznější...Najdete na iDNES.cz