Chcete se rozvést? V první řadě napište závěť, radí zkušená advokátka

  0:29aktualizováno  0:29
Pokud je rozvod ve vašem případě opravdu nevyhnutelný, je na místě se odhodlat a konat. Rozvodová advokátka Klára Samková začíná zásadně od konce. "Neboť o peníze jde, jak je všeobecně známo, až v první řadě," tvrdí a nabízí rozvádějícím se párům první pomoc.
V době rozvodu doma zhoustne atmosféra. Počítejte s tím.

V době rozvodu doma zhoustne atmosféra. Počítejte s tím. | foto: Profimedia.cz

Spoléhat na dobrou vůli protistrany se nevyplácí. "Chtěla bych dostat stovku za každý případ, kdy mi moji klienti vynadali, že on/ona takový není. Je takový a bude hůř," tvrdí advokátka ve své knize Zbavte mě toho pitomce/sundejte ze mě tu mrchu.

1.Tři soudy

Jestliže máte děti, čekají vás nejspíš tři soudy. První rozhodne o tom, komu budou svěřeny děti do péče a kolik kdo na ně bude platit. Druhý rozvede vaše manželství a třetí rozhodne o vypořádání společného jmění manželů.

2.Obrňte se trpělivostí

Spory mohou klidně soudit tři různí soudci, někdy i jiné soudy. O dítěti rozhodne soud, kde dítě bydlelo v době podání návrhu. Rozvod a vypořádání majetku se bude soudit u jednoho soudu, ale ne nutně u jednoho soudce, takže je možné, že budete spoustu věcí vysvětlovat dvakrát nebo třikrát.

3.Zabezpečte cennosti

Počítejte s tím, že doma zhoustne atmosféra. Pečlivě uschovejte zlato, šperky, peníze, účty, potvrzení od bankovních účtů, vkladní knížky, diplomy, ale také pas, rodné listy (váš i dětí), vysvědčení, oddací list, důležitá rozhodnutí, ideálně v bankovním sejfu. Připravte se, jako kdyby k vám měli přijít lupiči. Možná totiž přijdou.

4.Napište závěť

Svými dědici určete pouze děti, případně rodiče, případně někoho jiného, vyjma manžela a jeho rodiny. Nevíte, jak dlouho se rozvod povleče, a po celou tu dobu až do rozsudku jste manželé. Váš manžel má tudíž právo po vás dědit a výše jeho podílu je stejná jako výše podílu dětí. Například dostane polovinu domu a ještě polovinu z vaší části, takže dítěti zůstane jen čtvrtina. Zatímco odkážete-li dítěti veškerý váš majetek, manžel z vaší poloviny nedostane nic a polovina společného jmění manželů připadne dítěti.

5.Přesuňte účty, změňte hesla

Změňte hesla svých kreditních karet, zvažte přesuny prostředků na úplně jiné, neznámé účty.

6.Utněte penězovody

Zvlášť ty, které plynou od vás. Až do rozsudku jsou všechny peníze, které vyděláte, společné, takže je na zvážení, zda nezúžit společné jmění manželů. Toho lze dosáhnout buď notářským zápisem, což je cesta pouze pro osvícený rozvádějící se pár, nebo pak soudním rozhodnutím.

7.Spoléhejte na sebe

I když budete mít podporu svého advokáta, psychoterapeuta, maminky a kamarádů, jediným člověkem, kdo může skutečně pohnout vašimi problémy a vyřešit je, jste vy sama.

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Oběti domácího násilí balily na útěku. Fotograf zachytil, co si vzaly

Fotografie Tomáše Třeštíka zachycují věci, které si maminky na poslední chvíli...

Fotografie Tomáše Třeštíka zachycují věci, které si maminky na poslední chvíli zabalí do tašky, když i s dětmi utíkají...

Příběh Ondřeje: Chci konečně strávit Štědrý den s mámou, žena je proti

Štědrý večer je i v Norsku vyvrcholením Vánoc. Po večeři se rozdávají dárky.

Začal advent, období, které jsem měl od dětství z celého roku nejraději. Rodiče, především pak máma, dokázali po celý...

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Šťastná rodinka v novém bytě. Kristýna s babičkou, se svým synem Xavierem a...

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti otěhotněla. Zachránila ji babička, která jí sehnala...

Najdete na iDNES.cz