Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhodla jsem se rodit doma. A nelituji

aktualizováno 
Představa, že svého prvního potomka přivedu na svět v nemocničním prostředí, mezi cizími lidmi, mě od "tradičního" porodu odrazovala. Doma jsem se cítila dobře a bezpečně. Na porod v obýváku jsem se předem důkladně připravila, tak popsala iDNES.cz čtenářka své vlastní zkušenosti s porodem doma.

Porod doma čtenářky Moniky - Zasloužený odpočinek - Toník po prvním kojení spokojeně usíná. | foto: Archiv manželů Kašparových

O svém prvním porodu jsem měla celkem jasnou představu. Pokud bude těhotenství i vlastní porod probíhat normálně, bez zdravotních komplikací, chtěla bych porodu nechat volný průběh.

Chtěla jsem se vyhnout jakýmkoliv lékařským zásahům, medikamentům i podpůrným či bolesti tlumícím prostředkům.

Byla jsem přesvědčena, že příroda příchod miminka na svět zařídila nejlépe, jak mohla, a průběh porodu není třeba nijak vylepšovat či opravovat, pokud vše probíhá normálně.

Porodnice bez doktorů uspěla u soudu

S manželem jsme se proto rozhodovali mezi porodem v porodnici, která bude otevřená této mojí představě, a porodem doma za dohledu porodní asistentky. Chtěla jsem také rodit s někým, koho znám a komu můžu důvěřovat.

Pomohla mi zkušená asistentka

Neznámý zdravotní personál v porodnici, který se neustále střídá, ve mně příliš důvěry nebudil (Na koho zrovna narazím? Bude respektovat mé přání? Nebude mi vnucovat vlastní představu či zaběhnuté postupy?). Další "podmínkou" pro porod v porodnici bylo, že mi miminko hned po porodu neodnesou, jak se to v českých porodnicích běžně dělá (přestože první poporodní vyšetření je možné provést u matky).

Vyhledala jsem tedy zkušenou porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou, s níž jsme porod doma konzultovali včetně rizik, možných komplikací a způsobu jejich řešení.

Zhruba poslední tři měsíce těhotenství jsem k ní pravidelně docházela do poradny, jako se běžně chodí ke gynekologovi, a v posledních týdnech těhotenství do porodnice.

Zároveň jsem absolvovala také většinu běžných lékařských vyšetření a domluvila si také porod v menší porodnici v Neratovicích. Pro případ, že bych se nakonec na porod doma přeci jen necítila, porodní asistentka k porodu nemohla přijet nebo by nastaly komplikace, pro které by porod doma nebyl bezpečný.

Kolik stojí porod doma

Porod nás stál 8 500 korun, a to včetně poporodní péče. Bydlíme 12 km za Prahou, pokud bychom bydleli v Praze, zaplatili bychom 8 000 korun.

Pojišťovny nehradí ani předporodní péči, jedna návštěva stála 240 korun.

Služby, které jsme chtěli v soukromé porodnici se samostatným pokojem, by nás vyšly zhruba na stejno. Spíš víc, v závislosti na délce pobytu.

Termín porodu se blížil, všechny lékařské kontroly i prohlídky u mojí porodní asistentky odpovídaly normálnímu, zdravému těhotenství a já jsem se cítila dobře. Přestože jsem konečné rozhodnutí o porodu doma nechávala až na dobu začátku porodu (kdy se obvykle odjíždí do porodnice), získávala jsem stále větší jistotu, že mé přesvědčení je správné.

Rodila jsem podle citu

Pak přišly první porodní kontrakce a já jsem cítila, že chci zůstat doma a rodit se svou porodní asistentkou. Tam jsem se zkrátka cítila dobře a bezpečně. Můj pocit, že vše probíhá, jak má, potvrdilo i vyšetření porodní asistentkou po jejím příjezdu k nám domů. Porodu doma tedy nic nebránilo.

Vlastní porod proběhl hladce a poměrně rychle a především naprosto spontánně. Při porodu jsem se řídila především vlastními pocity, volila jsem tempo a polohy, které mi vyhovovaly. S překvapením jsem zjistila, že přesně cítím, co kdy udělat.

Porodní asistentka "pouze" kontrolovala průběh porodu, sledovala ozvy a polohu miminka a v závěru porodu mi pomohla s protažením hlavičky. Následně zkontrolovala miminko a provedla poporodní vyšetření mé i miminka. Vše bylo v nejlepším pořádku.

O tom, že byl porod bezproblémový, svědčí i to, že jsem neměla prakticky žádné porodní poranění, přestože se nám narodil čtyřkilový cvalík (já sama mám 156 cm a 56 kg).

Byl to úžasný pocit

Zhruba dvě hodiny po porodu, když bylo zřejmé, že je vše v pořádku, nás porodní asistentka opustila. Předtím nám ještě vysvětlila, co v dalších hodinách sledovat.

Pocit, že jsme všichni tři doma a můžeme nerušeně prožívat první hodiny a dny života našeho syna, byl doslova úžasný.

Zkontrolovat nás asistentka přijela ještě tentýž den a v prvním týdnu pak jezdila téměř denně, aby nám pomohla zvládnout základní péči o miminko, správnou techniku kojení a poradila se vším, co pro nás bylo nové.

porod doma očima záchranáře

První prohlídku dětskou lékařkou jsme měli předem dohodnutu hned na den po porodu. Porod ale nakonec vyšel na svátky, tak jsme ji o pár dní odložili. Miminku se zjevně dařilo dobře, bylo spokojené a měli jsme zajištěnu výbornou péči porodní asistentky.

Záložní variantu s vyšetřením v nemocnici jsme proto zavrhli. To, že naše rozhodnutí byla správná, potvrdily i další dny a týdny.

Porod podle mých představ

Náš syn Toník mimořádně dobře prospíval (na váze rychle přibýval hned od prvních dnů a vyhnuly se nám i běžné komplikace s takzvanou novorozeneckou žloutenkou) a od počátku byl klidné a spokojené dítě.

Můj první porod byl tedy zcela podle mých představ. Mohla jsem rodit zcela svobodně, bez zbytečných zásahů, bez zbytečného stresu z převozu do porodnice, nemocničního prostředí i přítomnosti cizích lidí.

Zároveň jsem měla zajištěnu odbornou péči zkušené porodní asistentky, která mě provedla posledními měsíci těhotenství, vlastním porodem i prvním týdnem po porodu. Poskytla mi tak vlastně takřka luxusní péči v prostředí vlastního domova, kterou mi nemohlo poskytnout žádné zdravotnické zařízení.

Paradoxem je, že tuto odbornou péči, která je ve srovnání s porodem v nemocnici výrazně levnější, zdravotní pojišťovny v Česku nehradí ani na ni nijak nepřispívají.

Další komplikací, kterou jsme v souvislosti s porodem doma museli řešit, bylo zajištění péče pediatra. Sehnat dětského lékaře, který by byl ochoten po porodu přijet do domácnosti, udělat první vyšetření novorozence a převzít jej do péče, totiž není vůbec snadné.

SLOVO TATÍNKA

S návrhem, že bychom mohli zvážit domácí porod, přišla Monika a já jsem o tom nechtěl zprvu ani slyšet. Tím spíš, že šlo o první porod. Vybavily se mi nejrůznější hrůzostrašné historky a řeči o nezodpovědnosti a zbytečném riziku a podobné představy.

Porod jsem si navíc neuměl moc představit, natožpak porod doma. Zlom přišel ve chvíli, kdy jsem se o to téma začal pořádně zajímat. Dozvěděl jsem se více o praxi v českých porodnicích a ten opravdový bod obratu přišel asi poté, co jsem si přečetl knižní rozhovor Hovory s porodní bábou, naší budoucí porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou.

První setkání s ní mě v tom, že když všechno půjde dobře, budeme rodit doma, naprosto utvrdilo. Žádné aktivistické přesvědčování a odrazování od porodnic. Cílená diskuse o tom, jestli opravdu chceme to, co říkáme, a jasná podmínka porodní asistentky, vyskytne-li se jakákoli komplikace, jede se do nemocnice.

Jak se blížil den D, samozřejmě se má prvotní jistota trochu kolíbala v základech, ale naštěstí v nich zůstala. Porod doma v obýváku byl úžasný. Nikdo nám nic nepřikazoval, nikdo nás nijak neomezoval. Celou dobu jsme mohli být spolu, a když bylo potřeba, tak doslova tělo na tělo (sloužil jsem jako tvárná opěrka).

Ivana nám dodávala jistoty tím, že nás s klidným výrazem ve tváři zpovzdáli sledovala a v pravou chvíli, když bylo třeba pomoci Toníkovi s protlačením hlavičky a ramínek porodními cestami, se do věci vložila.

Pro mě byl nezapomenutelný pocit, když jsem přestřihl pupeční šňůru a držel svého malého synátora v náručí. Byl naprosto v klidu, neplakal, rozkoukával se po svém novém světě a já věděl, že od něj nikam nemusím a on nemusí nikam od nás, protože je doma, ve svém obýváku a nikdo nám ho ani na chvilku nebere.

Chtěli byste rodit doma?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. března 2009. Anketa je uzavřena.

ne 5734

ano 881

Autor:


Nejčtenější

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

ilustrační snímek
Tři přesvědčení, která získáme v dětství a neseme je až do dospělosti

I když si to občas nechceme připouštět, naše dětství mělo nepochybně velký vliv na to, jací lidé se z nás později stali. Podle odborníků v dětství vznikají tři...  celý článek

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

Další z rubriky

ilustrační snímek
Rodinná poradna: Mám dojem, že se za mě dcera stydí

Vychovávám dceru sama a obracíme každou korunu, její otec bohužel neplatí výživné moc pravidelně. Nemůžu jí koupit nové hezké oblečení nebo telefon a žijeme v...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Babička cpe dceru sladkostmi, komplikuje to rodinné návštěvy

Máme s manželem tříletou dceru, bezproblémovou veselou holčičku. Na návštěvy k prarodičům jezdíme zhruba každé tři týdny, ale bohužel se to neobejde bez...  celý článek

Miminko Jany a Pavla - Pavlínka
Příliš mladá, či stará na dítě? Matky, co se nenechaly odradit okolím

Zpráva o těhotenství nemusí u všech hned vyvolat pocity radosti. V některých rodinách očekávání potomka naopak značně zkomplikuje situaci, ať už proto, že je...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky
Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky

Nanést na pleť make-up tak, aby dokonale seděl? Pořádná alchymie. Beauty blogerky i obyčejné smrtelnice proto sahají k m... celý článek

Grafton Recruitment Praha
SOURCING ANALYST w/DUTCH- start up

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 32 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.