Operace srdce pomocí robota s názvem Da Vinci

Operace srdce pomocí robota s názvem Da Vinci | foto: Soňa Karbusická, iDNES.cz

Robot zachraňuje životy. Na dálku operuje nemocná srdce

  • 3
Na počátku byla armádní zakázka na sestrojení systému, který by umožnil operovat na dálku tak, aby byl lékař v bezpečí v týlu. Teď robot s názvem "Da Vinci" zachraňuje lidské životy na kardiochirurgickém oddělení Nemocnice Na Homolce.

"Vývoj systému začal zhruba před patnácti lety," řekl iDNES.cz primář Štěpán Černý. Dodal, že přístroj se vyvíjel v USA, kde se také vyrábí. Zatím však v armádě nenašel uplatnění, civilistům ovšem pomáhá vracet zdraví.

Díra v srdeční přepážce

Operaci s touto unikátní technologií podstoupila i paní Vítková, která má vrozenou vadu srdce. Má otvor v mezisíňové přepážce, která brání smíchání okysličené a neokysličené krve. V této "stěně" má paní Vítková asi tři centimetry velkou díru, kvůli čemuž je její život ohrožen. Pro tento typ vady je podle doktora Černého operace pomocí robota ideální.

Zleva: MUDr. Martin Michel (asistent operace), instrumentační sestra, v pozadí sanitář, vpravo primář Štěpán Černý

Zleva: MUDr. Martin Michel (asistent operace), instrumentální sestra, v pozadí sanitář, vpravo primář Štěpán Černý

O operaci dlouho váhala, nakonec sní svolila až poté, co se dozvěděla o unikátním zásahu prováděném nikoli lidskou, nýbrž robotickou rukou. Při tomto zákroku se nemusí otevřít hrudní koš a pacient nemá obrovskou jizvu přes celý hrudník, což je zejména pro ženy velmi frustrující.

"Bolesti rány jsou pak mnohem menší, odpadají i problémy s jejich hojením," řekl primář Černý. Stejně jako u jiných pacientů byla nejprve paní Vítková uvedena do umělého spánku a následně se jí provedl mimotělní krevní oběh tříselnou tepnou.

Řízení páčkami a pedály

Pomocí robota, který má několik ramen, se operační nástroje vpraví otvory v hrudníku do těla. Operatér ramena robota řídí speciálním přístrojem s joysticky a pedály. Kamera v těle pacienta lékaři umožňuje vidět, co přesně dělá. Celý obraz chirurg sleduje v 3D prostoru. Chirurg se musí absolutně koncentrovat, aby se nestala žádná chyba.

Ramena robota s nástroji jsou již zavedena v hrudníku pacientky. Díky silnému světlu v hrudníku pacientky můžeme vidět průchodkou jak celý hrudní koš uvnitř svítí.

Ramena robota s nástroji jsou již zavedena v hrudníku pacientky. Lékař nemocného operuje na dálku.

Pan primář sedící u přístroje, hledí do 3D prostoru těla pacientky, joysticky a pedály ovládá operační nástroje na dálku.

Pan primář sedí u přístroje, hledí do 3D prostoru těla pacientky, joysticky a pedály ovládá operační nástroje na dálku.

"Robotické operace srdce plní dávný sen kardiochirurgů – tedy operovat bez nutnosti rozříznout hrudní kost," poznamenal Štěpán Černý. "Přístup k některým strukturám srdce je výrazně lepší.

U těla pacienta je přítomen asistent operace a sestra. Ti mají na starosti výměnu nástrojů na ramenech robota a jejich průběžné čištění.

Operace trvá několik hodin. Po dokončení úkonu se pacientovi navrátí jeho krevní oběh, zašijí se rány a může být odvezen na jednotku intenzivní péče.

Rychlý návrat do života

Zajímavostí je, že ve chvíli šití otvoru na srdci pacienta, musí lékaři srdce na chvíli zastavit a podchladit speciální tekutinou. Je též nutné střídavě vyřazovat z činnosti pravou či levou plíci, a to podle toho, kde se zrovna operatér s nástroji pohybuje.

Paní Vítková mi ukazuje zanedbatelné jizvy, které jí zůstaly po zákroku robotickou rukou.

Paní Vítková ukazuje zanedbatelné jizvy, které jí zůstaly po zákroku robotickou rukou

Po probrání z narkózy kvůli tomu nastává pro pacienta nepříjemné rozdýchávání plic, aby zase fungovaly na plnou kapacitu tak, jak mají. Tuto část pacienti popisují jako nepříjemnou, jinak je zotavování po operaci rychlé a ve většině případů bez komplikací.

V nemocnici pacient stráví jen několik dní. Návrat do normálního života je oproti klasické operaci otevřeným hrudníkem velice rychlý.

"Není třeba čekat celých šest týdnů, než kosti srostou, nemocný se může zapojit do práce či normálního života mnohem dříve. Odpadají i problémy s případnou infekcí v ráně. Malé rány na straně hrudníku samozřejmě nejsou prakticky vidět, tento aspekt hraje roli především u mladších žen," vysvětlil primář Štěpán Černý.