Řízek umí být tradiční i překvapivý, proto ho milujeme

  4:14aktualizováno  4:14
Řízek je pro mnohé rodiny na Vánoce náhradou kapra, ale i doplněním sváteční tabule. Oproti rybě dovoluje víc experimentů, na stůl se vám s ním může dostat celý zástup nových chutí.

Vídeňský řízek s polníčkem | foto: MF DNES

Řízek má v českých zemích výsadní postavení již od dob císaře Františka Josefa I., který básnil o jeho libé chuti tak dlouho, dokud recept nepřevzaly všechny české hospodyňky.

Experimentujte s trojobalem

I u tak tradičního pokrmu jakým je řízek si můžete pustit fantazii na špacír. Základem je vybrat správné maso. U kuřete se nejčastěji používají prsa, chutná jsou i vykostěná stehna.  Z vepřového se používají hlavně minutková masa, nejlepší je méně tučná krkovice, řízek je pak šťavnatý. Na pravý vídeňský řízek si připravte telecí. Maso můžete také potřít česnekem, chilli nebo jakýmkoliv jiným kořením či bylinkami podle chuti.

A v čem obalovat? Pokud vám nestačí strouhanka, můžete do ní přidat bylinky, oříšky, různé typy sýrů (eidam, niva, parmezán), sezam nebo mák. Mezi méně kalorické varianty patří řízky obalované namísto strouhanky v sezamu, parmazánu nebo rozdrcených kukuřičných lupíncích. Pokud se chcete vyhnout smažení, můžete řízky udělat v troubě zapnuté na vysokou teplotu, ušetříte si tím trojobal nasáklý olejem, máslem či sádlem.

Řízek se zrodil z parmazánového obalu

Údajně název "schnitzel" pochází z německého slova "der Schnitz", které v překladu znamená plátek nebo doslova odřezek.

Nechcete vařit?

Tisíce kuchařů pro vás i dnes uvaří! Vyberte si sváteční menu, které nabízejí restaurace ve Vašem okolí na dobresenajim.cz.

www.dobresenajim.cz

Sice dnes často mluvíme o vídeňském řízku, jenže kořeny příprav obalovaného telecího masa (jak je správně vídeňský řízek chápán) sahají až do starověkého Říma. Staří Římané se poprvé zmiňují o řízku v prvním století před Kristem, svoji oblibu si jídlo získalo až do středověku v severní Itálii a části Rakouska.

V Miláně roku 1848 poprvé řízek ochutnal maršál Radecký z vítězné rakouské armády, která si podrobila tehdejší italské území. "Schnitzel" mu natolik zachutnal, že o jeho receptu informoval v dopise císaře Františka Josefa I. a řízek v trojobalu se rázem stal vídeňským artiklem. Původní recept obsahoval obal ze směsi strouhanky a parmazánu, jenže císařský kuchař neměl parmazán v zásobě, a tak jej nahradil moukou a vejcem a vídeňský řízek byl na světě.

Pravý vídeňský

České kuchařky ve vídeňských domech recept šířily dál a následně jej i přetvářely z telecího na vepřové. Pravý vídeňský řízek se však dodnes připravuje výlučně z telecí kýty, na přepuštěném másle a v tenkém provedení. Přepuštěné máslo připravíme tak, že ho zahřejeme při nízké teplotě a zůstane čistý tuk. Následně by se máslo nemělo rozpálit na víc než 160 stupňů. Řízek úspěšně zakotvil v českých domácnostech a je podle výzkumu služby DameJidlo.cz nejoblíbenějším jídlem Čechů.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je už dlouhá léta zvyklá na tvrdý život. Starosti se na ni znatelně...

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu si dodělává střední školu, kterou kvůli...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerová s anorexií bojovala už od střední školy

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že je štíhlá kvůli tanci, kterému se věnovala...

Další z rubriky

Upečte si vanilkové rohlíčky i další ořechové cukroví a pošlete recept

vanilkové rohlíčky

Mezi nejoblíbenější vánoční cukroví napříč generacemi patří vanilkové rohlíčky. Někdo do těsta přidává mleté mandle...

Linecké cukroví třikrát jinak. S marmeládou, kávovým krémem i ořechy

Linecké cukroví ze špaldové mouky

Cukroví z křehkého lineckého těsta je česká vánoční klasika. Každá rodina má svůj vlastní recept, který je prověřen...

Najdete na iDNES.cz